| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji zgłosili pracodawcy i pracownicy na zgromadzeniu społecznym, które miało miejsce 26 marca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zdaniem uczestników wydarzenia proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

– Nie możemy zgodzić się na likwidację miejsc pracy najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. Sukces ostatnich czterech lat, związany z aktywizacją zawodową niepełnosprawnych z grup specjalnych, możliwy był dzięki powiązaniu mechanizmu udzielania ulg we wpłatach na PFRON  z zatrudnieniem tej grupy osób, co zaowocowało utworzeniem 29 tys. nowych miejsc pracy. Ten sukces nie może zostać zaprzepaszczony z powodu nieprzemyślanej polityki ustawodawczej. Konsekwencje tych zmian będą nieodwracalne  – mówił dr Marek Łukomski, prezes Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie: FORUM

Głos w sprawie zabrała również Marta Jabłońska, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” - reprezentanta jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby niepełnosprawne. W swoim przemówieniu przestrzegała przed trudnościami, jakie czekają osoby niepełnosprawne, jeśli proponowana nowelizacja wejdzie w życie. 

- Zmiany mają spowodować, że w PFRON-ie pozostanie 300 mln zł. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że podczas gdy my będziemy musieli zwolnić tych niepełnosprawnych, którzy pracowali - PFRON
z „zaoszczędzonych” pieniędzy będzie musiał przekazać środki na aktywizację innych niepełnosprawnych – przekonywała.

Swoje poparcie dla uczestników zgromadzenia wyraziła przedstawicielka Partii Zielonych, posłanka - Anna Grodzka. Przypomniała, że Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale wciąż nie w pełni realizuje zapisy tego dokumentu. Zdecydowanie poparła też postulaty pracodawców i pracowników niepełnosprawnych. 

W spotkaniu wzięli ponadto udział, prezes PFRON – Teresa Hernik oraz przedstawiciel strony rządowej, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Kosiński.

Apel w obronie miejsc pracy

Podsumowaniem Zgromadzenia było wypracowanie tekstu Apelu do Prezydenta RP, Premier Rządu i polskich parlamentarzystów, w którym wszyscy uczestnicy wyrazili swój sprzeciw wobec propozycji zmian art.22, podkreślając, iż proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

Asystent dla osoby niepełnosprawnej ze środków z PFRON

Źródło: onboard.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK