| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

8. Decyzja o pozostaniu lub niepozostaniu w OFE dotyczy przyszłych, nowych składek, czyli tych, które dopiero będą opłacone i przekazane do ZUS. Nie ma żadnego wpływu na środki już zgromadzone na rachunku w OFE.

9. Członkowie OFE podejmują decyzję o składce w wysokości 2,92% podstawy wymiaru. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta część składki nadal ma być przekazywana do OFE, czy też ma być ewidencjonowana na subkoncie w ZUS, razem z przekazywaną już na to subkonto, składką w wysokości 4,38%.

Polecamy także: ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

10. Decyzję możemy podjąć wyłącznie w okresie tzw. „okienek transferowych”. Pierwsze z nich rozpocznie się 1 kwietnia i będzie trwało do 31 lipca 2014 r. Decyzja, jaką podejmiemy, nie jest ostateczna, będzie ją można zmienić w okresie od kwietnia do lipca w 2016 r., a następnie co 4 lata. W okienkach transferowych możemy zmieniać swoją poprzednią decyzję o przekazywaniu składek, do OFE czy na subkonto lub odwrotnie. Oznacza to wprowadzenie dobrowolności w zakresie przekazywania przyszłych składek do OFE.

11. Jeśli zdecydujemy o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE, musi złożyć oświadczenie w ZUS. Możemy to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną lub elektronicznie poprzez system ePUAP. Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej ZUS, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów lub Komisji Nadzoru Finansowego. Jest także dostępne w oddziałach ZUS oraz urzędach skarbowych.

12. Jeżeli nie chcemy, żeby nasza przyszła składka była przekazywana do OFE, nie musimy składać żadnego oświadczenia. W tym przypadku, począwszy od składki za lipiec, będzie ona automatycznie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

13. Pełna emerytura, tj. obliczona z konta, subkonta w ZUS oraz rachunku w OFE, będzie wypłacana przez ZUS. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co miesiąc, na subkonto w ZUS przekazywana będzie część środków zgromadzonych na rachunku członka OFE. Równocześnie ZUS zaprzestanie odprowadzać składki do OFE. W tym okresie będą one ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, na rachunku w OFE nie będzie żadnych środków.

14. Podstawą obliczenia emerytury będzie suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS (wraz z kwotą środków przeniesionych z OFE). Aby obliczyć emeryturę, ZUS podzieli sumę środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie przez – ustaloną przez Główny Urząd Statystyczny – średnią liczbę miesięcy dalszego trwania życia osoby w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę ubezpieczonego.

15. Emerytura jest dożywotnia i waloryzowana.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło:

  • Minister Pracy i Polityki Społecznej
  • Minister Finansów
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK