REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Praca w niedziele i święta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne, może w tym czasie prowadzić pozarolniczą działalność

Jeden z naszych pracowników od dłuższego czasu choruje. Pobierał zasiłek chorobowy, a teraz będzie pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Chciałby kontynuować w tym czasie pozarolniczą działalność gospodarczą, której wykonywanie nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Czy w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może prowadzić taką działalność?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może starać się o zasiłek opiekuńczy

Jestem matką, która wychowuje samotnie 2 dzieci. Od sierpnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłam się do ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnie do chorobowego. Do tej pory nie korzystałam z zasiłków. Moja 6-letnia córka zachorowała. Czy w związku z tym mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na nią?

Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Moja córka 3 maja br. po poważnym wypadku trafiła do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas – prawdopodobnie nawet 4 miesiące. Pobieram na nią zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Świadczenia wypłaca mi gmina, ponieważ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy powinnam poinformować o tym gminę? Czy stracę w związku z tym prawo do tego dodatku?

Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Starałam się również o dodatek w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Okazało się, że nasz dochód jest za wysoki. Ja prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Jego umowa kończy się 30 września br. i już wiemy, że nie zostanie przedłużona na kolejny okres. Chcę ponownie starać się o świadczenia rodzinne. Czy otrzymam również dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, jeżeli wniosek złożę w październiku br.?

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami

Prawo do zasiłku chorobowego mają nie tylko osoby, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo. Niektóre osoby mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie. Ubezpieczenie na wypadek choroby jest dla nich zabezpieczeniem w sytuacji, gdy przejściowo utracą możliwość wykonywania swojej pracy. Zasady, na jakich uwzględnia się przychód osiągany przez te osoby, ustalając podstawę wymiaru należnego im świadczenia, różnią się od zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników.

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?

Ubezpieczenia osób współpracujących przy prowadzeniu działalności lub wykonywaniu zlecenia

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, szczególnie gospodarczą, często prowadząc swoje przedsiębiorstwo korzystają z pomocy członków rodziny. Jednak aby osoby te nie pozostały poza systemem ubezpieczeniowym, ustawodawca określił dla nich tytuł do ubezpieczeń. Dlatego też małżonkowie i dzieci osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, którzy niejako współprowadzą tę działalność, zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Podobnie jest z osobami współpracującymi przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy zlecenia.

Kiedy prowadzący działalność odbywa podróż służbową

Prawo pracy reguluje wyłącznie zagadnienia związane z podróżami służbowymi pracowników, czyli osób zatrudnionych przez pracodawców na podstawie stosunku pracy. Jednak w ramach prowadzonej działalności podróże służbowe odbywają także przedsiębiorcy. Ze względu na to, iż nie są oni pracownikami, stosuje się do nich inne regulacje.

Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.

Czy pracownik musi odpracować dzień wolny za święto religijne

Jeden z nowych pracowników naszej firmy jest innego wyznania. Złożył w kadrach wniosek o udzielenie mu zwolnienia w celu obchodzenia święta zgodnie z jego religią. Czy z uwagi na obchodzenie świąt w swojej religii korzysta on także z dni wolnych dotyczących świąt obchodzonych przez pozostałych pracowników? Czy zwolnienie to pracownik jest zobowiązany odpracować?

Jak prawidłowo zorganizować pracę na zmiany

Często pracodawcy decydują się na zastosowanie pracy zmianowej. Czasem firmy muszą pracować non stop, ale w takich sytuacjach nie zawsze musi być stosowany tzw. ruch ciągły, można też zastosować odpowiednik dawnej czterobrygadówki, czy też system równoważnego czasu pracy połączony z pracą zmianową. Kiedy dopuszczalna jest praca zmianowa? Jaki jest wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym? Na ile brygad należy podzielić pracowników w tzw. czterobrygadówce?

Czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz innej filii tej samej firmy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne

Nasza spółka ma na terenie kraju kilka filii. Mam pewne wątpliwości co do obowiązku ubezpieczeniowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w jednej z tych filii, która będzie wykonywać umowę o dzieło na rzecz innej filii. Czy przychód z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne, skoro jest to odrębna filia?

Składki do ZUS trzeba płacić mimo braku zleceń

Dopóki nie nastąpi wykreślenie działalności gospodarczej z ewidencji, należy domniemywać, że jest ona prowadzona, a to rodzi obowiązek opłacania składek.

Przerwy w prowadzeniu działalności a obowiązek ubezpieczeń

Zawiadomienie o wyrejestrowaniu z ubezpieczenia społecznego ma formę oświadczenia, wobec czego organ ubezpieczenia społecznego nie może odmówić jego przyjęcia, ale może dokonać weryfikacji zasadności i zgodności z prawem czynności podejmowanych przez ubezpieczonego.

REKLAMA