| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Wśród okoliczności, które wykluczają prawo poszkodowanych ubezpieczonych do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, przepisy ustawy wypadkowej wymieniają m.in. zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS oraz spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym w razie wypadku przy pracy wypłacane są odpowiednie świadczenia z tego tytułu. Są to: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek do renty rodzinnej, dodatek pielęgnacyjny. Osoby ubezpieczone mogą też liczyć na to, że w razie wypadku przy pracy zostaną im pokryte również koszty leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej dalej ustawą wypadkową.

Zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS

Prawo do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych (będących płatnikami składek na własne ubezpieczenia) oraz członków ich rodzin uzależnione jest od braku zaległości wobec ZUS. W razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł żadne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały.

Prawo do utraconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego można odzyskać dopiero po uregulowaniu całości powstałego zadłużenia.

Tymczasem prawo do:

  • zasiłku chorobowego (dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy),
  • świadczenia rehabilitacyjnego (dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy),
  • jednorazowego odszkodowania (dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu) oraz
  • jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego, a także
  • pokrycia kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą wypadkową przedawnia się, jeżeli zadłużenie wobec ZUS nie zostanie uregulowane w okresie 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych świadczeń z tytułu choroby zawodowej.

ZUS wypłaca świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do tych świadczeń, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od spłaty całości zadłużenia (art. 6 ust. 2–4 ustawy wypadkowej).

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 2–4, art. 8 ust. 3–4, art. 21–22 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK