| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Warunki odbywania praktyk absolwenckich

Warunki odbywania praktyk absolwenckich

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o praktyki absolwenckie nie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. Jednak podmiot przyjmujący na praktyki jest zobowiązany wobec praktykanta (tak samo jak wobec pracownika) m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków bhp podczas wykonywania pracy.

Wynagrodzenie i ubezpieczenie praktykanta

W umowie o praktykę absolwencką praktykant z przyjmującym na praktykę ustalają, czy praktyka będzie płatna czy nieodpłatna. W przypadku płatnej praktyki wysokość miesięcznego wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli w 2011 r. jest to kwota 2772 zł brutto miesięcznie (1386 zł brutto x 2 = 2772 zł).

Praktykant, który zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny, nadal może pozostawać w tym rejestrze jako osoba bezrobotna, mimo zawarcia z pracodawcą umowy o praktyki absolwenckie. Aby nie stracić statusu bezrobotnego, praktykant musi przedstawić w urzędzie pracy umowę o praktykę. Jeśli praktyka jest nieodpłatna lub wynagrodzenie nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, to praktykant może nadal pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Przedsiębiorca zatrudniający absolwentów może zaliczyć wynagrodzenie im wypłacone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

O czym pracodawca musi informować pracowników >>

Odbywanie praktyk absolwenckich nie wiąże się z obciążeniami wynikającymi z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Tym samym dla przedsiębiorcy zatrudnienie praktykanta będzie bardziej opłacalne niż zatrudnienie wolontariusza. Wolontariuszom przedsiębiorca musi opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a praktykantom nie. Praktykant otrzyma prawo do tego świadczenia dopiero wtedy, gdy zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

Istotne jest jednak to, że jeśli w razie wykonywania praktyki nastąpi nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, zdarzenie powodujące uraz albo śmierć praktykanta, będzie ono stanowiło wypadek uzasadniający przyznanie świadczeń z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

WAŻNE!

Jeśli pracodawca zdecyduje się na płacenie praktykantowi wynagrodzenia, od jego wynagrodzenia należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Rozwiązanie umowy

W przypadku praktyki nieodpłatnej umowa o praktykę absolwencką może zostać rozwiązana na piśmie w każdym czasie. Natomiast w przypadku praktyki odpłatnej strony mogą ją rozwiązać z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.

Po zakończeniu praktyki przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia (na wniosek praktykanta) zaświadczenia na piśmie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK