| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Wynagrodzenie za czas strajku

Wynagrodzenie za czas strajku

Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika.

W przeciwieństwie do należności, o których mowa w art. 87 § 1 k.p., których potrącenia pracodawca może dokonać tylko w określonej kolejności i wysokości, odliczenia, o których mowa w art. 87 § 7 k.p. (czyli np. wynagrodzenie wypłacone „z góry” pracownikowi, który podejmie akcję strajkową), nie podlegają żadnym ograniczeniom. Istotne jest również uregulowanie zawarte w art. 91 k.p., który wprost stanowi, że należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oznacza to, że pracodawca, który „z góry” wypłacił wynagrodzenie pracownikowi, przystępującemu następnie do akcji strajkowej, może potrącić z jego wynagrodzenia kwotę wypłaconą w poprzednim terminie płatności, bez uzyskiwania jego zgody.

Należy również podkreślić, że na podstawie art. 87 § 1 k.p. można w danym miesiącu potrącić z wynagrodzenia pracownika należność powstałą znacznie wcześniej, podczas gdy na podstawie art. 87 § 7 k.p. z wynagrodzenia pracownika w danym terminie płatności można odliczyć tylko kwoty wypłacone pracownikowi w poprzednim terminie płatności.

Przykład

Pracownik, który otrzymał wynagrodzenie „z góry”, przystąpił do akcji strajkowej, która trwała 5 dni. W następnym terminie płatności pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika kwotę odpowiadającą liczbie dni, w czasie których pracownik nie wykonywał pracy z powodu uczestniczenia w strajku. Pracownik uznał, że pracodawca postąpił niewłaściwie, bo powinien uzyskać jego zgodę na potrącenie i zażądał zwrotu spornej kwoty. Pracodawca postąpił zgodnie z przepisami, potrącając z wynagrodzenia kwotę za dni strajku.

Pracownik, który otrzymał wynagrodzenie „z góry” i przystępuje do strajku, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas udziału w akcji. W celu wyegzekwowania tej kwoty pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwać jego zgody. Podstawą odliczenia jest art. 87 § 7 k.p. Jednak potrącenie to musi nastąpić w najbliższym terminie płatności. W przypadku niedokonania odliczenia we wskazanym czasie należność ta będzie mogła być potrącona z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie albo na podstawie tytułu wykonawczego. Tak więc w omawianym przypadku pracodawca postąpił prawidłowo, gdyż potrącając kwotę wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi „z góry” odpowiadającą liczbie dni strajku, w którym pracownik brał udział, nie był zobowiązany do uzyskania jego zgody.

Podstawa prawna:

  • art. 80, 87, 91 Kodeksu pracy,
  • art. 23 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU nr 55, poz. 236 ze zm.),
  • uchwała SN z 8 grudnia 1994 r. (I PZP 49/94, OSNP 1995/16/202).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK