| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Jestem kadrową w spółce z o.o. Zatrudniamy kilkuset pracowników, z których wielu zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków swoich rodzin. Niektóre spośród zgłoszonych osób ukończyły w czerwcu naukę. Czy te osoby należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego od momentu utraty przez nich statusu ucznia/studenta, czy dopiero od momentu, kiedy podejmą pierwszą pracę? Kto odpowiada za wyrejestrowanie takich osób – my jako pracodawca czy pracownicy zgłaszający do ubezpieczeń członków swoich rodzin? W praktyce mało który z pracowników pamięta, aby poinformować pracodawcę o tym, że należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego studiujące dziecko, które np. rozpoczęło pracę.

Za zgłoszenie prawidłowych danych do ZUS dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków rodzin pracowników zawsze odpowiada płatnik składek. Członek rodziny zgłoszony do ubezpieczeń przez Państwa pracownika powinien zostać wyrejestrowany od dnia następującego po dniu, w którym ukończył studia wyższe. W tym dniu traci bowiem status członka rodziny, który dziecku pracownika powyżej 18. roku życia przysługuje tylko w sytuacji, jeżeli kontynuuje kształcenie. Osoba, która utraciła status członka rodziny lub uzyskuje inny tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zostać wyrejestrowana z tego ubezpieczenia (jako członek rodziny) w 7-dniowym terminie, za pomocą formularza ZUS ZCNA.

Pracownicy, którzy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie spełniają warunków do objęcia tym ubezpieczeniem z innego tytułu (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Członkami rodziny, którzy mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę ubezpieczoną, są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (ojciec, matka, babka, dziadek).

W niektórych sytuacjach ubezpieczony ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, mimo że ten posiada własny tytuł do objęcia tym ubezpieczeniem. Wówczas status członka rodziny ma pierwszeństwo przed własnym tytułem ubezpieczenia. Tak jest w przypadku osoby będącej m.in.:

  • uczniem, studentem, uczestnikiem studiów doktoranckich lub słuchaczem zakładów kształcenia nauczycieli w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,
  • dzieckiem przebywającym w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze, lub w domach pomocy społecznej, lub dzieckiem do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego, które nie przebywa w wymienionych placówkach (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Osoby te posiadają własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jednak jednocześnie posiadają status członka rodziny w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej, powinny zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodzin.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »