| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

PRZYKŁAD:

Maria W. zdecydowała się zająć opieką nad 2-letnią córką. Przed podjęciem opieki nad dzieckiem, które nastąpiło od 15 września, wykonywała umowę zlecenia w okresie od 1 lutego do 15 czerwca 2013 r. Z uwagi na to, że nie spełnia warunków określonych ustawą systemową, pozwalających na objęcie jej ubezpieczeniami (nie posiada wymaganego stażu ubezpieczeniowego bezpośrednio przed podjęciem opieki), przez okres sprawowania opieki, do ukończenia przez dziecko 5 lat, ZUS będzie opłacał za Marię W. składkę tylko na ubezpieczenie emerytalne, jeżeli nie uzyska ona wcześniej innego tytułu do ubezpieczeń. Aby zapewnić sobie prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, Maria W. musi zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez ubezpieczonego członka rodziny (np. przez męża).

Warunki finansowania składek z budżetu

Aby za osobę sprawującą opiekę mogły być sfinansowane z budżetu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe albo tylko emerytalne, muszą zostać spełnione następujące warunki, a mianowicie:

  • osoba ta nie może posiadać prawa do emerytury lub renty i innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych,
  • drugi rodzic dziecka nie może być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tego tytułu albo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, przebywania na urlopie wychowawczym albo ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania osobistej opieki.

Jeżeli jeden z rodziców podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu urlopu wychowawczego, a drugi chce sprawować osobistą opiekę, ubezpieczeniom podlega rodzic opiekujący się dzieckiem podczas urlopu wychowawczego.

Warunek podlegania i opłacania składek jest spełniony, jeśli osoba w okresie 6 miesięcy poprzedzających sprawowanie opieki posiadała przerwy w opłacaniu składek spowodowane pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego z danego tytułu, a także gdy osoba w tym okresie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jako pobierająca zasiłek macierzyński nabyty z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, współpracy przy prowadzeniu działalności, przez zleceniobiorcę albo osobę duchowną.

PRZYKŁAD:

Janina D. w okresie do 15 sierpnia 2013 r. pobierała zasiłek macierzyński uzyskany z tytułu działalności gospodarczej, którą prowadziła przez 2 lata. 2 września złożyła oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, od 1 września. ZUS zgłosił ją od 2 września do tych ubezpieczeń i ubezpieczenia zdrowotnego. Zostaną za nią opłacone składki na te ubezpieczenia przez okres maksymalnie 3 lat, jeżeli Janina D. nie wznowi działalności bądź nie uzyska innego tytułu do ubezpieczeń.

Prawo do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi albo ubezpieczeniem emerytalnym może być wykorzystane w całości lub nie więcej niż w 4 częściach (art. 6a ust. 5, art. 6b ust. 3 ustawy systemowej).

UWAGA!

Warunek 6 miesięcy podlegania ubezpieczeniom spełnia osoba prowadząca działalność, współpracująca, zleceniobiorca albo osoba duchowna, jeżeli w tym okresie pobierała zasiłek chorobowy lub macierzyński z tego tytułu.

PRZYKŁAD:

Kamila Z. od 10 września 2013 r. sprawuje opiekę nad synem. Wcześniej, przez rok (do 9 września), współpracowała przy działalności prowadzonej przez męża. Składając oświadczenie w ZUS wskazała, że będzie opiekowała się dzieckiem do końca roku, ponieważ zamierza pomagać mężowi przy działalności od 1 stycznia do 30 kwietnia 2014 r. Składając ponownie oświadczenie o zamiarze sprawowania opieki (jeżeli zaprzestanie współpracy) w kolejnym okresie ZUS nie będzie weryfikował na nowo, czy spełnia warunki posiadania 6-miesięcznego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym przed rozpoczęciem kolejnego okresu opieki. Warunki te zostały spełnione w dniu rozpoczęcia sprawowania opieki nad dzieckiem, czyli 10 września 2013 r.

Budżet sfinansuje składki za okres podlegania ubezpieczeniom/ubezpieczeniu, będący okresem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, od dnia określonego w oświadczeniu jako dzień rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zostało złożone oświadczenie, do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

PRZYKŁAD:

Monika R. 23 września 2013 r. złożyła w ZUS oświadczenie, w którym wskazała, że od 1 września br. rozpoczęła opiekę nad 2-letnią córką. Wcześniej, do 31 sierpnia, była osobą bezrobotną. Z uwagi na to, że oświadczenie zostało złożone 23 września, ZUS dopiero od tego dnia zgłosił ją do ubezpieczenia emerytalnego.

Polecamy artykuły

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autorzy:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki - prawnik, ekspert i praktyk, od 13 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK