| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.WAŻNE!


Okresów niezdolności do pracy spowodowanych chorobą przypadającą w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego albo tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności nie wlicza się do okresu zasiłkowego.


2.2. Umyślne przestępstwo lub wykroczenie


Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie traci prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego za cały okres trwania niezdolności do pracy, nawet orzeczony kilkoma kolejnymi zaświadczeniami lekarskimi, jeśli niezdolność do pracy jest efektem popełnienia przez ubezpieczonego umyślnego przestępstwa lub wykroczenia.


Okoliczność tę ustala się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Czas oczekiwania na prawomocne orzeczenie jest długi. Najczęściej dochodzi do sytuacji, w której wypłacone świadczenie będzie przez pracownika zwracane.


2.3. Nadużycie alkoholu


Zasiłek chorobowy nie przysługuje przez okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy w sytuacji, gdy niezdolność do pracy została spowodowana przez ubezpieczonego nadużyciem alkoholu. Dotyczy to również wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy za pierwsze 5 dni choroby. O tym, czy niezdolność do pracy wynika z nadużycia alkoholu, decyduje lekarz. W tym zakresie pracodawca powinien się opierać na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA, w którym lekarz umieszcza kod „C” - nadużycie alkoholu. Okoliczność ta może być także ustalona w innym trybie, np. w postępowaniu powypadkowym.


2.4. Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy


Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem, jeżeli w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK