| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?

Tak, w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji zarówno w czasie trwania umowy, jak i po jej rozwiązaniu.

Zakaz konkurencji regulują przepisy art. 1011-1014 k.p. W czasie trwania zakazu konkurencji pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność co pracodawca. Zakaz konkurencji co do zasady obowiązuje w trakcie pozostawania w stosunku pracy, może jednak również obowiązywać przez ściśle określony czas po ustaniu stosunku pracy, jednak za odszkodowaniem ustanowionym na rzecz pracownika.

Z uwagi, że zakaz konkurencji został uregulowany w Kodeksie pracy, powołane wyżej przepisy nie mają zastosowania do umów cywilnoprawnych, które podlegają przepisom Kodeksu cywilnego. Nie oznacza to, że w przypadku nawiązania stosunku cywilnoprawnego, np. w umowie zlecenia, nie można lub nie wolno zawrzeć klauzuli o zakazie konkurencji.

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 k.c.) Tym samym, zgodnie z zasadą swobody umów, nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do zawarcia klauzuli o zakazie konkurencji w umowie cywilnoprawnej na czas jej trwania, jeżeli jest ona wynikiem zgodnej woli stron. Powyższe stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy, który uznał, że zamieszczenie w umowie zlecenia postanowienia zakazującego podejmowania działalności konkurencyjnej w czasie obowiązywania umowy jest dopuszczalne i nie narusza granic swobody zawierania umów wynikających z art. 3531 k.c. Wystarczy w tym względzie powołać treść art. 1011 k.p. Jest to tzw. zakaz konkurencji. Jeśli zatem klauzula w zakresie konkurencji w okresie trwania umowy dopuszczalna jest w ramach stosunku pracy, to nie można przyjąć, że wprowadzenie przez strony takiej klauzuli w umowie zlecenia sprzeciwia się ustawie, zasadom współżycia społecznego lub naturze stosunku zlecenia (wyrok z 11 września 2003 r., III CKN 579/01, OSNC 2004/10/167).

Ponadto z powyższego wyroku wynika również, że zakaz konkurencji może obejmować okres po ustaniu umowy cywilnoprawnej, jednak za odpowiednim ekwiwalentem oraz przez określony czas, tak żeby nie naruszyć zasad współżycia społecznego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »