| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Mam 57 lat, posiadam ponad 35-letni staż pracy, w tym 22 lata w warunkach szczególnych. Z dniem 1 lipca 2009 r. otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Co z tzw. ochroną przedemerytalną?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku.

Należy pamiętać, że powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet i od tej granicy wieku należy odjąć 4-letni okres w celu uzyskania ochrony przedemerytalnej. Jednak i od tej zasady istnieje wyjątek. Dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach przewidziany jest niższy wiek emerytalny. Z reguły jest on o 5 lat niższy i wynosi odpowiednio 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla tej grupy ubezpieczonych ochrona przedemerytalna rozpoczyna się więc od tego obniżonego wieku. Pracownicy, dla których w ustawie określono niższy niż powszechny wiek emerytalny, są chronieni wcześniej, np. zatrudnieni na kolei: kobiety w wieku 51–55 lat, mężczyźni w wieku 56–60 lat.

Również w wieku 51–55 lat (kobiety) oraz 56–60 lat (mężczyźni) chronieni są przed zwolnieniem z pracy pracownicy, którzy przepracowali odpowiedni okres w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale to też są określone grupy. Osoby, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z innego tytułu niż praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie korzystają z ochrony przedemerytalnej wcześniej niż w wieku 56–60 lat kobiety i 61–65 lat mężczyźni. Natomiast pracownik niespełniający warunków do uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od daty ukończenia 61 lat (mężczyzna) do osiągnięcia 65 lat albo 56 lat (kobieta) do osiągnięcia 60 lat. Biorąc powyższe pod uwagę, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy spełnia Pan warunki do nabycia uprawnień do emerytury wcześniejszej z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W tym celu powinien Pan zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który dokona weryfikacji Pana uprawnień. Jeżeli jest Pan pracownikiem uprawnionym do nabycia emerytury w obniżonym wieku, ochrona Pańskiego stosunku pracy następuje wcześniej przed zwolnieniem z pracy, tzn. co najmniej 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który w tym przypadku wynosi 60 lat dla mężczyzn.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK