| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Urodzenie przez pracownicę – matkę kolejnego dziecka w trakcie trwającego urlopu wychowawczego nie zawiesza ani nie przerywa tego urlopu. Ponieważ wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza okres pozostały do zakończenia urlopu wychowawczego, pracownica nabędzie prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po urlopie wychowawczym. Pracownica – matka (jako ubezpieczona) za okres od 25 kwietnia do 31 maja br. (5 tygodni i 2 dni) nabędzie prawo wyłącznie do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka. W okresie od 1 czerwca do 11 września br. (14 tygodni i 5 dni) pracownica nabędzie prawo do części urlopu macierzyńskiego. Prawo do urlopu wychowawczego ustala się odrębnie na dzieci urodzone przy oddzielnych porodach. Zatem na pierwsze dziecko pracownicy pozostanie do wykorzystania 1 rok urlopu, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Na kolejne dziecko pracownica będzie uprawniona do urlopu w pełnym wymiarze, tj. 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 lat.

UZASADNIENIE

Z dniem urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego – urlop ten trwa nadal; nie ulega przerwaniu ani zawieszeniu. Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie zawsze nabędzie prawo do urlopu macierzyńskiego. W praktyce mogą w związku z tym wystąpić 2 sytuacje.

Sytuacja 1

Jeżeli wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego wykracza poza okres pozostały do zakończenia urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko, pracownica w dniu następującym po dniu zakończenia urlopu wychowawczego nabywa prawo do części urlopu macierzyńskiego w wymiarze stanowiącym różnicę między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego (określonym w art. 180 § 1 Kodeksu pracy) a częścią tego urlopu, która przypadałaby od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego.

PRZYKŁAD

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko od 1 stycznia 2010 r. do 31 maja 2011 r. 15 kwietnia 2011 r. urodziła drugie dziecko. Urlop wychowawczy nie ulegnie przerwaniu i zakończy się z końcem maja br. Zatem pracownica dopiero od 1 czerwca br. nabędzie prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 13 tygodni i 2 dni, ponieważ pierwsze 6 tygodni i 5 dni, licząc od dnia porodu, przypadałyby na czas urlopu wychowawczego. Ponadto w tej sytuacji pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »