| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy urlop bezpłatny obniża maksymalną wysokość kar pieniężnych

Czy urlop bezpłatny obniża maksymalną wysokość kar pieniężnych

Nasz pracownik 1 lutego br. wyszedł z pracy samowolnie bez usprawiedliwienia o 3 godziny wcześniej. Natomiast 4 lutego 2008 r. pracował i złożył podanie o urlop bezpłatny od 5 lutego do końca miesiąca, które szef mu zaaprobował. Czy możemy wobec niego zastosować karę pieniężną za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za pracę i w konsekwencji wypłacić mu tylko wynagrodzenie za 5 godzin przepracowanych 1 lutego?


RADA

Mogą Państwo zastosować wobec pracownika karę pieniężną w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za pracę, ale dopiero po powrocie pracownika do pracy z urlopu bezpłatnego i po uprzednim jego wysłuchaniu. Jeżeli wysłuchaliby Państwo pracownika i wymierzyli mu karę już 4 lutego, to kara ta potrącona w lutym nie może być wyższa niż 1/10 wynagrodzenia za 13 godzin pracy.

UZASADNIENIE

Uznanie pracodawcy, że wystąpiły przesłanki do zastosowania kary pieniężnej wobec pracownika, pozwala mu na jej zastosowanie w ramach terminów określonych przepisami. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego (np. o przedwczesnym wyjściu z pracy), przy czym w razie nieobecności pracownika w pracy termin ten nie rozpoczyna biegu lub jeżeli jego bieg już się rozpoczął, to ulega zawieszeniu do czasu stawienia się pracownika w pracy. Ponadto kara ta nie może być zastosowana po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika naruszenia obowiązku pracowniczego. Na bieg ww. trzymiesięcznego terminu nie mają wpływu żadne okoliczności. Oznacza to, że bieg trzymiesięcznego terminu nie może być zawieszony i nieobecność pracownika przez ten okres uniemożliwi pracodawcy nałożenie kary. Jeżeli więc udzieliliby Państwo pracownikowi urlopu bezpłatnego na 3 miesiące (lub np. byłby przez ten okres chory), to straciliby Państwo prawo do ukarania go. Dlatego możliwość nałożenia przez Państwa kary porządkowej w sytuacji naruszenia przez pracownika porządku pracy, tj. opuszczenia miejsca pracy 1 lutego o 3 godziny wcześniej bez usprawiedliwienia, jest ograniczona w pewnych ramach czasowych.

Przepisy prawa wprowadzają również ograniczenie stosowania kary pieniężnej w zakresie jej wysokości, gdyż kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto kary pieniężne nie mogą przewyższać łącznie dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty (po potrąceniach przewidzianych przepisami Kodeksu pracy).

Należy pamiętać, że warunkiem poprawnego nałożenia kary porządkowej jest uprzednie wysłuchanie pracownika. Wysłuchanie pracownika ma na celu złożenie przez niego wyjaśnień w przedmiocie stawianych mu zarzutów. Z uwagi na fakt, że pracownikowi został udzielony urlop bezpłatny od 5 lutego do końca miesiąca, bieg dwutygodniowego terminu został zawieszony. Dopiero powrót pracownika do pracy spowoduje jego odwieszenie i bieg pozostałej jego części. Nieobecność pracownika w pracy nie wpłynie natomiast na wstrzymanie rozpoczęcia ani na zawieszenie rozpoczętego biegu trzymiesięcznego terminu. Dopiero po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego (udzielonego do końca lutego) i jego wysłuchaniu mogą Państwo zawiadomić pracownika na piśmie o zastosowanej karze pieniężnej, wskazując rodzaj naruszenia (krótki jego opis) oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK