| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo mniej niż 20 pracowników, wówczas nie można wręczyć wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi w wieku przedemerytalnym z powodu zmiany miejsca pracy. Jeżeli nie jest możliwe jego zatrudnianie w dotychczasowym miejscu pracy, mogą go Państwo skierować do innej pracy bez zmiany umowy maksymalnie na okres 3 miesięcy, a w późniejszym okresie np. zwolnić z obowiązku świadczenia pracy lub udzielić urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie wyznaczonym przez pracodawcę będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę, chyba że termin ten wynika z planu urlopów.

Natomiast powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę bez jego zgody i bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego jest możliwe wyłącznie w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i praca musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

PRZYKŁAD

Stanowiska pracy pracownika X i pracownika Y wymagają posiadania takich samych kwalifikacji. Pracownik X ma 63 lata, a pracownik Y zachorował. Niewykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika Y jest bardzo niekorzystne dla pracodawcy. Pracodawca może w tym przypadku przenieść pracownika X na stanowisko pracy pracownika Y na okres do 3 miesięcy. Musi przy tym zapewnić pracownikowi X wynagrodzenie nie niższe niż dotychczasowe.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość zmiany warunków zatrudnienia pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Dzieje się tak wówczas, gdy wypowiedzenie dotychczasowych warunków stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych (mniej korzystnych) zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy (art. 43 pkt 1 Kodeksu pracy),
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy),
  • niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy).

Jeżeli w takich przypadkach pracownik nie przyjmie zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik ma 62 lata i pracuje na stanowisku kierowcy w firmie przewozowej. W trakcie okresowych badań lekarskich stwierdzono u niego pogorszenie wzroku w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie pojazdów mechanicznych. Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, proponując mu stanowisko portiera. Pracownik nie wyraził na to zgody. W takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

  • art. 39, art. 42 § 1–2 i § 4, art. 43, art. 163 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 5–6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
  • art. 24 ust. 1, art. 27, art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK