| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Wolnych strzelców w naszym kraju przybywa. Wraz z nimi pojawiają się także ciekawe rozwiązania wspierające działalność freelancerów. Jednym z najnowszych jest idea wspólnej pracy w jednym miejscu, czyli biuro coworkingowe.

Biura coworkingowe

Pomysł na coworking ma wymiar globalny. Zrodził się w Stanach Zjednoczonych, skąd zawędrował do Kanady i Europy. Jego szybki rozwój zapewnił internet. W Europie Wschodniej najszybciej wykorzystali ideę coworkingu Czesi, choć i w Polsce praca w biurach coworkingowych staje się coraz bardziej popularna. Świadczą o tym dyskusje na forach portali dla profesjonalistów oraz coraz większa liczba otwieranych placówek w polskich miastach. Wrocław, Kraków, Poznań czy Katowice mają już swoje centra coworkingu. Gonią je Łódź, Trójmiasto i Lublin, które wykorzystują ciekawe pomieszczenia w starych kamienicach lub przestrzenie po nieczynnych fabrykach. Nie tylko graficy, architekci czy pisarze mogą korzystać z ofert biura coworkingowego. Jest ono stworzone także po to, by freelancerzy mogli się spotykać, odpoczywać i kreatywnie naładować akumulatory. – Coraz więcej ludzi, zwłaszcza w branży IT, pragnie pracować jako wolni strzelcy. W swojej bazie danych mamy już prawie 20 tys. specjalistów IT – mówi szef IT Kontrakt. – Wielu z nich pracuje z nami właśnie jako freelancerzy, uczestnicząc w największych projektach informatycznych zarówno w Polsce, jak i UE. Dla części z nich, zwłaszcza w okresach pomiędzy projektami, oferta biur coworkingowych to ciekawa propozycja – przyznaje szef IT Kontrakt.

Jacek Rodzyński, prowadzący biuro coworkingowe Coworking Center Łódź, podkreśla, że spotykają się w jednym miejscu freelancerzy z najróżniejszych branż, choć głównie z szeroko rozumianego IT. Jego zdaniem jest to nie tylko sposób na samotność, lecz także na wymianę cennych doświadczeń. Freelancerzy do pracy potrzebują laptopa, dostępu do internetu i urządzeń biurowych. Mają to w domu. Jednak samotna praca w domowym zaciszu sprawia, że nie potrafią oddzielać jej od czasu wolnego, spada im także motywacja i wydajność. Poczucie alienacji i wiele czynników rozpraszających, takich jak telewizor, dziecko czy sąsiadka, przeszkadza w obiektywnym spojrzeniu na własne projekty. – Pracowałem w domu do czasu, gdy skończyłem studia. Ale ciężko było, potrzebowałem towarzystwa, które motywowałoby mnie do pracy – opowiada Łukasz Zając, grafik, od kilku miesięcy pracujący we wrocławskim Cocobarze. – W domu nie mogę pracować ze względu na dwuletniego synka – mówi Piotr Semla, także z Cocobaru. – Przy takim szkrabie ciężko się skupić, zresztą nie lubię łączyć życia prywatnego z pracą, a jeśli ktoś pracuje w domu, to najczęściej tak robi – dodaje.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. obsługi klienta w Agencji Public Relations praktycy.com.

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK