PPK - transfer środków na lokatę
REKLAMA
REKLAMA
Uczestnictwo w PPK
Zasadniczym celem uczestnictwa w PPK jest gromadzenie oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Powoduje to, że jeżeli uczestnik PPK zaczekał ze skorzystaniem z tych środków do ukończenia 60. roku życia, to - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych - otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. W przypadku gdy uczestnik PPK wypłaci:
REKLAMA
• 25% środków jednorazowo, a 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo
• 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach
- nie zapłaci z tego tytułu podatku dochodowego.
Rozpoczęcie wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK przez uczestnika PPK po osiągnięciu 60. roku życia powoduje jednak, że nowe wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane.
Wypłata transferowa środków z PPK
Uczestnik PPK, który ukończył 60. rok życia, może dokonać wypłaty transferowej środków ze swojego rachunku PPK:
- do zakładu ubezpieczeń, jeżeli zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę, na podstawie której - po osiągnięciu 60. roku życia - nabył prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego,
- na swój rachunek: terminowej lokaty oszczędnościowej, prowadzony przez bank albo lokaty terminowej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).
Wypłata transferowa nie może być częściowa i musi obejmować całość środków zgromadzonych na rachunku PPK. Nie można zatem np. przenieść części środków na lokatę terminową, a część środków wypłacać w ratach z rachunku PPK.
Wypłata transferowa jest dokonywana na podstawie dyspozycji uczestnika PPK złożonej instytucji finansowej, po okazaniu odpowiednio potwierdzenia zawarcia: umowy z zakładem ubezpieczeń, umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej albo umowy o prowadzenie rachunku lokaty terminowej w SKOK.
Warunki transferu na lokatę
Wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo na rachunek lokaty terminowej w SKOK można dokonać tylko wtedy, gdy w umowie o prowadzenie rachunku, na który ma nastąpić ten transfer, przewidziano możliwość dysponowania środkami przekazanymi z PPK jedynie w sposób określony w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, czyli wypłacając:
• 25% środków jednorazowo, a 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo
• 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
Ważne: Wypłata transferowa następuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia dyspozycji tej wypłaty przez uczestnika PPK.
Skutki podatkowe
Wypłata transferowa z rachunku PPK jest zwolniona z podatku dochodowego. Podatku dochodowego nie zapłaci także uczestnik PPK, który wypłaci:
• w formie świadczenia dożywotniego albo okresowego środki przetransferowane z PPK do zakładu ubezpieczeń,
• środki przetransferowane z PPK na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo na rachunek terminowej lokaty w SKOK.
Jeżeli jednak wypłata środków przetransferowanych z PPK będzie realizowana w wyniku likwidacji rachunku lokaty albo nastąpi zmiana umowy tego rachunku, uczestnik PPK zapłaci 19% zryczałtowany podatek od dochodu z tytułu wypłaty 75% środków przetransferowanych z PPK. Dochód stanowi wówczas kwota wypłaty pomniejszona o koszty przypadające na tę wypłatę, stanowiące wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których środki pieniężne zostały przekazane w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo rachunek lokaty terminowej w SKOK (art. 30a ust. 1 pkt 11f i ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Koniec wpłat na PPK
Wypłatę transferową do zakładu ubezpieczeń, na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo na rachunek terminowej lokaty w SKOK należy traktować jako alternatywę w stosunku do wypłat dokonywanych z rachunku PPK przez uczestnika PPK po osiągnięciu 60. roku życia. Z tego względu zasadnym jest przyjęcie, że dokonanie przez uczestnika PPK takiej wypłaty transferowej wstrzymuje możliwość dalszego dokonywania wpłat na PPK tego uczestnika. W takim przypadku instytucja finansowa przekazuje podmiotowi zatrudniającemu informacje zgodnie z art. 97 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat