REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List intencyjny a umowa o pracę

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
List intencyjny a umowa o pracę
List intencyjny a umowa o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

List intencyjny, umowa przedwstępna a umowa o pracę - czym się różnią? Czy można dochodzić zawarcia umowy i odszkodowania - w przypadku rezygnacji z zatrudnienia? Poniżej opis konkretnego przypadku.

List intencyjny a umowa o pracę - konkretny przypadek

Mariusz W. postanowił zrezygnować z dotychczas wykonywanej pracy programisty w XYZ Sp. z o.o. Był tam wprawdzie zatrudniony od 15 latu, jednak stwierdził, że czas na zmiany. Mariusz W. złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, w dniu 14 kwietnia 2023 r., co oznacza, że jego umowa ma się rozwiązać w dniu 31 lipca 2023 r. W trakcie okresu wypowiedzenia Mariusz W. postanowił szukać pracy w korporacjach w międzynarodowych spółkach zajmujących się działalnością informatyczną i szeroko rozumianą branżą IT.

Autopromocja

Mariusz W. przeszedł proces rekrutacyjny w jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie spółek informatycznych SPW Sp. z o.o. Został uznany za najlepszego kandydata na stanowisko programisty i starszego inżyniera oprogramowania. Problem polegał jednak na tym, że przyszły pracodawca chciałby jak najszybciej zatrudnić Mariusza W. najlepiej już od 1 lipca 2023 r. Mariusza W. obowiązuje jednak 3-miesięczny okres wypowiedzenia u aktualnego pracodawcy. Mariusz W. wynegocjował u dotychczasowego pracodawcy skrócenie okresu wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron, jednak tylko o miesiąc. Pracę ma więc wykonywać do 30 czerwca 2023 r. Pomimo tego, że SPW Sp. z o.o., zależało na jak najszybszym zatrudnieniu Mariusza W., strony uzgodniły, że podpiszą list intencyjny. W liście intencyjnym SPW Sp. z o.o. oraz Mariusz W. wskazali, że mają wolę zawarcia umowy o pracę.

List intencyjny wskazywał szczegółowo następujące elementy:

 • stanowisko pracy - starszy inżynier oprogramowania;
 • wysokość wynagrodzenia - 20 000 zł brutto;
 • data rozpoczęcia pracy - w lipcu 2023 r.

W dniu 28 czerwca 2023 r. Mariusz W. poinformował telefonicznie osobę reprezentującą SPW Sp. z o.o., z którą podpisywał list intencyjny, że nie podejmie pracy w SPW Sp. z o.o., ponieważ dostał lepszą ofertę w innym miejscu i w dniu1 lipca 2023 r. rozpoczyna tam pracę. Przedstawiciel spółki przypomniał Mariuszowi W., że przecież podpisał list intencyjny z SPW Sp. z o.o. i zgodnie z nim miał zacząć pracę w spółce od lipca 2023 r. Mariusz W. stwierdził, że taki list nie ma znaczenia, a przedstawiciel spółki - mocno podenerwowany - na koniec rozmowy z całą stanowczością podkreślił, że rozważy dochodzenie przed sądem zawarcia umowy o pracę i odszkodowania.

Czym jest list intencyjny?

List intencyjny w kontekście prawa pracy jest rodzajem porozumienia między kandydatem na pracownika a przyszłym pracodawcą, który może być zawarty przed zawarciem w przyszłości umowy o pracę. W liście intencyjnym strony składają zazwyczaj zapewnienia o chęci podjęcia współpracy, jednak nie zobowiązują się do tego bezpośrednio. List intencyjny wyraża tylko wolę, intencję a nie przyrzeczenie.  W konsekwencji list intencyjny nie prowadzi do powstania zobowiązania do zawarcia umowy w przyszłości. List intencyjny stanowi tylko pewną formę wyrażenia gotowości obu stron do nawiązania w przyszłości stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, instytucja listu intencyjnego nie jest wprost uregulowana w polskim ustawodawstwie, w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej. Niemniej jednak list intencyjny nie jest umową przedwstępną. Ze względu na to, strony same decydują jaką formę będzie miał list intencyjny oraz co będzie zawierał.

Ważne Wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 2011 r., sygn. V CSK 425/10

Zasadnicza funkcja listu intencyjnego polega na wyrażeniu woli (intencji) stron zawarcia w przyszłości określonej, definitywnej umowy, z reguły po odpowiednim okresie negocjacyjnym. List intencyjny może przede wszystkim określać reguły dłuższej współpracy stron przy realizacji odpowiedniego zadania inwestycyjnego.

Czym jest umowa przedwstępna?

Przepis art. 389 ustawy z dnia 23 kwietna 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, dalej jako: KC) przewiduje możliwość zawarcia umowy przedwstępnej. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

W zakresie stosunków pracy i umowy przedwstępnej, strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości definitywnej umowy o pracę. Umowa przedwstępna powinna określać co najmniej przedmiotowo istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (tzw. essentialia negotii). Zgodnie z art. 29 KP są to:

 • rodzaj pracy;
 • miejsce wykonywania pracy;
 • wynagrodzenie za pracę;
 • wymiar czasu pracy;
 • termin rozpoczęcia pracy.

List intencyjny nieposiadający cech umowy przedwstępnej nie ma charakteru prawnie wiążącego. Oznacza to, że w przypadku rezygnacji z zawarcia umowy o pracę ani potencjalnemu pracodawcy, ani kandydatowi nie będą przysługiwać żadne roszczenia. 

Przykład Wyjątek - kiedy można mieć roszczenia?

Zgodnie z art. 72 § 2 KC - Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu: samo nazwanie dokumentu listem intencyjnym nie oznacza, że dokumentu tego nie można uznać za inny dokument, jeśli świadczy o tym jego treść. Sporządzając list intencyjny trzeba więc mieć na uwadze, aby w treści listu intencyjnego nie zawrzeć zobowiązania stron – pracownika do świadczenia pracy na konkretnych warunkach, a pracodawcy do płacenia wynagrodzenia. Zdarza się w praktyce tak, że listy intencyjne zawierają wszystkie istotne warunki zatrudnienia. Wobec tego, taki dokument podpisany przez obie strony, może zostać uznany za umowę przedwstępną do umowy o pracę. Jeśli więc zawiera ona wszystkie istotne postanowienia umowy o pracę, w przyszłości, w przypadku nie zawarcia umowy o pracę po zgłoszeniu przez niego woli zawarcia umowy (o ile strony nie określiły również terminu, w którym ma być zawarta umowa o pracę), pracownik będzie mógł dochodzić ustalenia stosunku pracy na drodze sądowej, w oparciu o art. 189 KPC - Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.

Kara umowna w umowie przedwstępnej

W niniejszej sprawie list intencyjny zawarty przez Mariusza W. oraz SPW Sp. z o.o. nie stanowił umowy przedwstępnej ani nie może być interpretowany jako przyrzeczenie zawarcia umowy o pracę. Co ważne, list nie określał istotnych elementów dla stosunku pracy, takich jak: konkretna data rozpoczęcia pracy, miejsce wykonywania pracy oraz wymiar czasu pracy. Wobec tego, SPW Sp. z o.o. nie ma prawa żądać nawiązania stosunku pracy, tym bardziej, że w tym przypadku szczególnie ma zastosowanie zasada wolności pracy i swobodnego wyboru pracodawcy i nawiązania stosunku pracy. 

W sytuacji zawarcia przez strony umowy przedwstępnej, w formie pisemnej oraz wypełniającej przesłanki umowy o pracę, Mariusz W. miałby roszczenie o nawiązanie stosunku pracy lub wypłatę odszkodowania, jeśli do zawarcia umowy o pracę z SPW Sp. z o.o. nie doszłoby z winy SPW Sp. z o.o.

Jednak gdyby do nawiązania stosunku pracy nie doszło z winy Mariusza W., SPW Sp. z o.o. miałby prawo dochodzenia od niego odszkodowania. Pracodawcy nie przysługuje roszczenie względem pracownika o zawarcie umowy przyrzeczonej, jednak nie istnieją przeszkody, aby w umowie przedwstępnej została określona kara umowna na wypadek, gdyby przyszły pracownik odmówił zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 483 § 1 KC w zw. z art. 300 KP). Wówczas powinna być ona określona w wysokości przewidywanej szkody, którą może ponieść pracodawca, gdyby pracownik odmówił zawarcia umowy przyrzeczonej.

Zobacz także: List intencyjny 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA