REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna – kiedy pracodawca nie musi wyrazić na nią zgody? Co z rodzicami dzieci do lat 4 i 8? Sprawdź zasady [WZÓR]

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
praca zdalna odmowa rodzice organizacja pracy rodzaj pracy
Praca zdalna – kiedy pracodawca nie musi wyrazić na nią zgody? Co z rodzicami dzieci do lat 4 i 8? Sprawdź zasady [WZÓR]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna – w jakich sytuacjach pracodawca nie musi wyrazić na nią zgody? Co z rodzicami dzieci do lat 4 i 8? Sprawdź zasady. Odmowa pracy zdalnej dla rodzica dziecka do lat 4 może być uzasadniona organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Odmowa pracy zdalnej powinna być uzasadniona na piśmie. Artykuł zawiera wzór odmowy wraz z uzasadnieniem.
rozwiń >

W jakich sytuacjach pracodawca nie musi wyrazić zgody na pracę zdalną?

Pracodawca co do zasady może odmówić pracy zdalnej pracownikowi. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, kiedy wniosek o pracę zdalną złożony przez uprzywilejowane grupy pracowników jest dla pracodawcy wiążący. Zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek:

Autopromocja
  1. pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3,
  2. pracownicy w ciąży, 
  3. pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, 
  4. pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. 
Ważne

Jedynymi przyczynami odmowy uwzględnienia wniosku o pracę zdalną dla tych pracowników jest brak możliwości zastosowania pracy zdalnej ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązującymi od 7 kwietnia 2023 roku odmowa udzielenia pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach:

  1. jeżeli wykonywanie pracy nie jest możliwe ze względu na rodzaj pracy (rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy wymaga jego obecności w firmie, na przykład praca przy użyciu maszyn dostępnych w zakładzie pracy)
  2. gdy organizacja pracy nie pozwala na pracę zdalną. 

W związku z tym, że są to nowe przepisy, pracodawcy podchodzą bardzo ostrożnie do odmów wykonywania pracy w formie zdalnej. Muszą dobrze uargumentować swoją decyzję, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji i wypłatę ewentualnego odszkodowania.

Organizacja pracy może uzasadniać odmowę pracy zdalnej

Kiedy pracodawca może odmówić pracy zdalnej, powołując się na konieczność zapewnienia prawidłowej organizacji pracy? Poniższe przykłady podaje ekspertka z zakresu kadr, Donata Hermann:
 

Przykład

Przykładem takiej organizacji pracy jest praca w ramach, której konieczny jest ciągły przepływ informacji. Praca na odległość przez danego pracownika może mieć wpływ na większy wymiar obowiązków pozostałych zatrudnionych i utrudniać przepływ informacji.

Przykład

Pracodawca ma prawo odmówić wykonywania pracy w trybie zdalnym w sytuacji, gdy pracownicy wykonują pracę np. w ruchu ciągłym. Pracą w ruchu ciągłym jest praca, która ze względu na proces produkcyjny oraz prawidłową eksploatację urządzeń nie może być wstrzymana i tym samym nie może być wykonywana zdalnie.

Rodzaj pracy może uzasadniać odmowę pracy zdalnej

Najbardziej oczywistą przyczyną odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest rodzaj wykonywanej pracy. Są takie czynności, których w sposób fizyczny nie da się wykonywać poza firmą. Jeśli dana osoba wykonuje pracę fizyczną związaną z korzystaniem z maszyn znajdujących się w zakładzie pracy, nie ma żadnych wątpliwości, że taka praca nie może być świadczona zdalnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre zawody nie wymagają stawiennictwa w firmie i są to zwykle profesje związane z pracą umysłową i pracą przy komputerze. Oto przykłady:
•    Informatyk,
•    Tłumacz, 
•    Korepetytor,
•    Copywriter,
•    Korektor,
•    Analityk,
•    Specjalista social media,
•    Redaktor,
•    Dziennikarz.

Są również takie prace, których możliwość zdalnego wykonywania będzie mniej oczywista i tu może dochodzić do sytuacji składania wniosków o pracę zdalną i odrzucania ich przez pracodawcę. Taki spór mógłby dotyczyć pracy architekta czy księgowego.

Powody odmowy pracy zdalnej trzeba przedstawić na piśmie

Pracodawca, który nie zgadza się na pracę zdalną, ma obowiązek poinformowania pracownika o przyczynie odmowy. Pracodawca informuje o odmowie przyjęcia wniosku o pracę zdalną pisemnie w formie papierowej lub elektronicznej. Ma na to 7 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Odmowa pracy zdalnej – wzór

Aby pracodawca nie został narażony na zarzut dyskryminacji, musi dobrze uargumentować odmowę pracy zdalnej. Obowiązkiem pracodawcy jest wystosowanie takiej informacji w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej. Pobierz wzór odmowy pracy zdalnej w formacie doc lub pdf:

Odmowa pracy zdalnej wzór doc

 

Odmowa pracy zdalnej wzór pdf

 

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej rodzicowi dziecka do 8 lat?

Art. 1881 Kodeksu pracy przyznaje jeszcze jedną możliwość ubiegania się o pracę zdalną na preferencyjnych zasadach. Na podstawie tego przepisu składa się wniosek o elastyczną organizację pracy, w tym między innymi o pracę zdalną. Osobami uprawnionymi do złożenia tego wniosku są pracownicy wychowujący dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia.

W tej sytuacji pracodawca nie jest związany wnioskiem. Rozpatruje pismo przy uwzględnieniu potrzeb pracownika. Bierze pod uwagę wskazany we wniosku termin oraz przyczynę chęci skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Z drugiej strony musi respektować własne potrzeby i możliwości, takie jak konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie pracownika o przyjęciu wniosku, odmowie oraz przyczynie odmowy albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy. Powinien zrobić to w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Praca zdalna – jak oceniać nowe przepisy?

Wydaje się, że nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej wymaga doprecyzowania przepisów. Wątpliwości powstają m.in. przy odmowie przyznania pracy zdalnej przez pracodawcę. 

- Przepis wzbudza szereg kontrowersji ze względu na szeroki zakres zastosowania jak i wątpliwości odnośnie jego wpływu na organizację pracy w małych i dużych zakładach pracy.
Niezależnie przepis nie został doprecyzowany w zakresie przesłanek odmowy przez pracodawcę uwzględnienia wniosku pracownika. Odmowa może być związana nie tylko z organizacją pracy, rodzajem wykonywanych zadań. Odmowa może być również związana z umiejętnościami pracownika, podejściem pracownika do prac, które stwarza większe ryzyka w kontekście wykonywania pracy w formule zdalnej. 
Ponadto, już w trakcie wykonywania pracy w formule zdalnej może okazać się, że pracownik nie gwarantuje odpowiedniego zaangażowania, efektywności, taka formuła współpracy nie okazała się skuteczna. W takim przypadku pracodawca powinien mieć prawo odwołania pracownika. – podkreśla ekspertka Donata Hermann.

Czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej?

Praca zdalna okazjonalna została uregulowana w art.  6733 Kodeksu pracy. Ustawodawca w § 2 zaznacza, że do pracy zdalnej okazjonalnej nie stosuje się przepisów art. 6719-6724 oraz art. 6731§ 3. Do tego typu pracy zdalnej nie ma więc zastosowania przepis odnoszący się do pracy zdalnej przyznawanej na preferencyjnych zasadach (dla rodziców małych dzieci, kobiet w ciąży itd.). Wniosek o pracę zdalną okazjonalną nie ma charakteru wiążącego. Pracodawca może więc odmówić pracy zdalnej okazjonalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki temat rozprawki na maturze 2024?

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli

Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. Kiedy matury 2024? Poniżej szczegółowe terminy, godziny, przedmioty i praca nauczycieli podczas matur.

5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego

5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego. Konkretna wysokość stawek zależy od kwalifikacji, posiadanego doświadczenia oraz od jednostki zatrudniającej. Która grupa zawodowa otrzyma takie podwyżki? 

REKLAMA

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

REKLAMA