reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Czy można zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo?

Czy można zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo?

Przestępstwo popełnione przez pracownika może stanowić samodzielną podstawę rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jest to jeden z przypadków opisanych w art. 52 § 1 kodeksu pracy, gdy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę tym trybie jest możliwe, gdy przestępstwo:

  • zostało popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
  • dyskwalifikuje pracownika do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
  • jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Porównaj: Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika

Samo podejrzenie, że pracownik popełnił przestępstwo, nie jest jeszcze wystarczającą podstawą do rozwiązania umowy. Aby pracodawca mógł rozwiązać umowę o pracę, przestępstwo pracownika musi być stwierdzone wyrokiem skazującym i musi to być wyrok prawomocny (czyli taki, od którego nie przysługuje odwołanie). Jeżeli w sprawie nie wydano wyroku, to pracodawca może zwolnić pracownika, jeśli okoliczności przestępstwa są oczywiste, tzn. istnieją niewątpliwe dowody, że pracownik dopuścił się czynu zabronionego.

Przestępstwo jest oczywiste, jeżeli nienasuwający wątpliwości stan faktyczny pozwala na pewne stwierdzenie, iż pracownik dopuścił się czynu zagrożonego sankcją karną przez ustawę.

Polecamy serwis: Urlopy

Charakter przestępstwa popełnionego przez pracownika musi dyskwalifikować go do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Ewidentnym przykładem odzwierciedlającym powyższą zasadę jest sytuacja, gdy pracownik pracujący na stanowisku głównego księgowego dopuszcza się przestępstwa skarbowego. Charakter takiego przestępstwa zdecydowanie przekreśla jego kompetencje do sprawowania dotychczasowej funkcji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Charakter przestępstwa popełnionego przez pracownika musi dyskwalifikować go do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Charakter przestępstwa popełnionego przez pracownika musi dyskwalifikować go do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama