REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma składki zdrowotnej priorytetem 2025 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
składka zdrowotna 2025 reforma zmiany przedsiębiorcy prognoza
Składka zdrowotna 2025 - reforma, prognoza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Priorytetem 2025 roku powinna być reforma składki zdrowotnej - oceniają przedsiębiorcy. Wyliczają w sumie 6 wyzwań na 2025 rok. Czego przedsiębiorcy boją się najbardziej w nowym roku?

rozwiń >

Przedsiębiorcy o 2024 roku

Rok 2024 przedsiębiorcy oceniają jako czas trudny dla światowej gospodarki, ale makroekonomicznie korzystny dla Polski. Jest jednak wiele sektorów, które potrzebują wsparcia, a reformy zapowiadane przez Rząd Donalda Tuska powinny mieć nieco szybsze tempo. - Dobra sytuacja gospodarcza w Polsce jest efektem ciężkiej pracy przedsiębiorców. Nie zamierzamy narzekać i użalać się nad swoim losem, ale każdy z rządzących musi być świadomy, że przedsiębiorcy muszą być wspierani, by w razie gorszych czasów być w stanie poradzić sobie z kryzysem. W Polsce póki co o kryzysach nie myślimy, a przykład sytuacji gospodarczej w Niemczech pokazuje, że do trudnych czasów najlepiej przygotowywać się w momentach relatywnie spokojnych – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

Wyzwania 2025 roku

  1. Przedsiębiorcy uważają, że w roku 2025 priorytetem powinna być reforma składki zdrowotnej. To, co wydarzyło się w roku 2024 nie spełnia oczekiwań 
  2. Polityka gospodarcza powinna być nastawiona na rozwój i pozyskiwanie nowych inwestycji. Dzisiaj miarą sytuacji gospodarczej nie jest bezrobocie, a to czy w Polsce trwają inwestycje
  3. Przedsiębiorcy nie zawsze mają poczucie, że ich głos jest słuchany. Płaca minimalna rośnie zbyt dynamicznie, Polski Ład jest „odkręcany” zbyt powoli, a ceny energii i mediów są nadal na tyle niestabilne, że przedsiębiorcy w każdy sezon grzewczy wchodzą z obawą o swoje funkcjonowanie
  4. Wydatkowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy musi być bardziej dynamiczne. Widzimy tu wielkie szanse dla przedsiębiorców, którzy w skali lokalnej i ogólnopolskiej będą beneficjentami np. inwestycji publicznych realizowanych z KPO
  5. Oczekujemy rozwoju sektora offshore i OZE. Podpisujemy się pod postulatami stowarzyszeń zajmujących się energetyką wiatrową dotyczącymi np. odległości nowych instalacji wiatrowych od zabudowy
  6. Dla Pomorza Zachodniego ważna jest turystyka. Rok 2024 był rekordowy. Żeby kontynuować ten trend potrzebujemy więcej promocji zagranicą np. w Skandynawii czy w Czechach.

Czego boją się przedsiębiorcy w 2025 roku?

W opinii przedsiębiorców istnieje wiele pozytywnych prognoz gospodarczych dla Polski w roku 2025, ale i wiele zagrożeń, które powinny być analizowane na szczeblu mikro i makroekonomicznym. - Przedsiębiorcy obawiają się dalszego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to największy problem zarówno małych firm, jak i wielkich firm produkcyjnych czy transportowych. Rosną koszty energii i mediów, drastycznie wręcz rosną koszty pracownicze, a jednocześnie presja związana z optymalizacją kosztów np. transportowych powoduje, że nie zawsze koszty można rozkładać równo między wytwórców, pośredników i klientów – mówi prezes Hanna Mojsiuk. – Rządzący powinni więc zadbać o to, by koszty nie rosły. Mowa tutaj przede wszystkim o zatrzymaniu gwałtownego wzrostu płacy minimalnej – dodaje prezes Mojsiuk.

Reforma składki zdrowotnej w 2025 roku

Przedsiębiorcy przyznają, że wciąż aktualnym tematem pozostaje także sprawa składki zdrowotnej. - Zmiany w roku 2024 oceniamy pozytywnie, ale nie jest to zmiana, która nas satysfakcjonuje całkowicie. Jest to właściwie początek zmian, bo zniesienie opłat składkowych od transakcji fizycznych było zaledwie jedną z części zmian, jakie dotknęły przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. Rząd zapowiada dalsze zmiany od roku 2026, ale to nie jest tempo, które nas satysfakcjonuje. Wakacje od ZUS również powinny mieć nieco zmodyfikowaną formułę. Podobnie jak PIT Kasowy, który jest doskonałym i oczekiwanym rozwiązaniem, ale skala jego wprowadzenia i ilość wyłączeń nie powoduje, że wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą z niego korzystać – mówi Hanna Mojsiuk.

Prognozy na 2025 rok

REKLAMA

Rok 2024 był szczególnie trudny dla trzech sektorów gospodarki: przemysłu, transportu oraz budownictwa. Każda z tych branż ma przed sobą wiele obiecujących perspektyw. - Odbicie w przemyśle jest spodziewane w roku 2025. Kryzys niemieckiej gospodarki jest widoczny w zamówieniach w fabrykach w Polsce. Ekonomiści wskazują, że wzrost zamówień może płynąć do naszego kraju ze strony innych partnerów gospodarczych, a wiele podmiotów będzie szukało rynków zbytu w innych częściach świata. Budownictwo powinno rosnąć na publicznych zleceniach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy. Nawet jeżeli więc deweloperka nie odbije, a zapowiada się tutaj na trudny rok, to spodziewamy się, że firmy budowlane będą mieć lepszy rok – mówi Hanna Mojsiuk.

- Transport ma za sobą najtrudniejszy rok od lat. Przewoźnicy drogowi nadal znajdują się w poważnym kryzysie. Jako szansę wskazuje się rosnące zainteresowanie transportem intermodalnym oraz wzrostem przeładunków, co porty w Szczecinie i w Trójmieście zdają się doskonale wykorzystywać. Nie zmienia to jednak faktu, że sektor TSL jest jednym z gospodarczych fundamentów naszej gospodarki i musimy dążyć do tego, by przedsiębiorcy mieli przestrzeń rozwoju i odbudowy – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomorze Zachodnie w 2025 roku

REKLAMA

Północna Izba Gospodarcza najaktywniej działa na Pomorzu Zachodnim. Jak mówi prezes Hanna Mojsiuk w roku 2025 najważniejsze będzie prowadzenie nowych inwestycji, które mogą mieć miejsce dzięki absorpcji środków unijnych i KPO. - Przedsiębiorcy czekają na bodziec rozwojowy, na środki, które będą wydawane na rozwój i inwestycje. Liczymy, że rok 2025 sprawi, że pracy dla projektantów, wykonawców, dla sektora budowlanego, ale i dla usług będzie w roku 2025 więcej. Patrzymy z nadzieją na rozwój branży offshore. Rok 2024 minął nam na zapoznawaniu się ze specyfiką tej branży, a w tym chcielibyśmy już widzieć realne inwestycje i konkretne osiągnięcia. Przedsiębiorcy z regionu chcą być beneficjentami i współtwórcami potęgi offshore na Pomorzu Zachodnim – dodaje Hanna Mojsiuk.

- Liczymy również na dalszy rozwój bazy turystycznej. Tutaj niewątpliwie potrzebna jest promocja naszego potencjału, szczególnie w krajach, które coraz bardziej widzą w nas miejsca na wypady wakacyjne. Mowa o Norwegach, Czechach, Duńczykach, ale i być może turystach, którzy dotychczas aktywniej wypoczywali w cieplejszych krajach. Mamy tutaj jeszcze sporo do zrobienia. Potencjał jest, infrastruktura jest, brakuje tylko lepszej promocji – mówi Hanna Mojsiuk. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA