REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma składki zdrowotnej priorytetem 2025 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
składka zdrowotna 2025 reforma zmiany przedsiębiorcy prognoza
Składka zdrowotna 2025 - reforma, prognoza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Priorytetem 2025 roku powinna być reforma składki zdrowotnej - oceniają przedsiębiorcy. Wyliczają w sumie 6 wyzwań na 2025 rok. Czego przedsiębiorcy boją się najbardziej w nowym roku?

rozwiń >

Przedsiębiorcy o 2024 roku

Rok 2024 przedsiębiorcy oceniają jako czas trudny dla światowej gospodarki, ale makroekonomicznie korzystny dla Polski. Jest jednak wiele sektorów, które potrzebują wsparcia, a reformy zapowiadane przez Rząd Donalda Tuska powinny mieć nieco szybsze tempo. - Dobra sytuacja gospodarcza w Polsce jest efektem ciężkiej pracy przedsiębiorców. Nie zamierzamy narzekać i użalać się nad swoim losem, ale każdy z rządzących musi być świadomy, że przedsiębiorcy muszą być wspierani, by w razie gorszych czasów być w stanie poradzić sobie z kryzysem. W Polsce póki co o kryzysach nie myślimy, a przykład sytuacji gospodarczej w Niemczech pokazuje, że do trudnych czasów najlepiej przygotowywać się w momentach relatywnie spokojnych – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

Autopromocja

Wyzwania 2025 roku

  1. Przedsiębiorcy uważają, że w roku 2025 priorytetem powinna być reforma składki zdrowotnej. To, co wydarzyło się w roku 2024 nie spełnia oczekiwań 
  2. Polityka gospodarcza powinna być nastawiona na rozwój i pozyskiwanie nowych inwestycji. Dzisiaj miarą sytuacji gospodarczej nie jest bezrobocie, a to czy w Polsce trwają inwestycje
  3. Przedsiębiorcy nie zawsze mają poczucie, że ich głos jest słuchany. Płaca minimalna rośnie zbyt dynamicznie, Polski Ład jest „odkręcany” zbyt powoli, a ceny energii i mediów są nadal na tyle niestabilne, że przedsiębiorcy w każdy sezon grzewczy wchodzą z obawą o swoje funkcjonowanie
  4. Wydatkowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy musi być bardziej dynamiczne. Widzimy tu wielkie szanse dla przedsiębiorców, którzy w skali lokalnej i ogólnopolskiej będą beneficjentami np. inwestycji publicznych realizowanych z KPO
  5. Oczekujemy rozwoju sektora offshore i OZE. Podpisujemy się pod postulatami stowarzyszeń zajmujących się energetyką wiatrową dotyczącymi np. odległości nowych instalacji wiatrowych od zabudowy
  6. Dla Pomorza Zachodniego ważna jest turystyka. Rok 2024 był rekordowy. Żeby kontynuować ten trend potrzebujemy więcej promocji zagranicą np. w Skandynawii czy w Czechach.

Czego boją się przedsiębiorcy w 2025 roku?

W opinii przedsiębiorców istnieje wiele pozytywnych prognoz gospodarczych dla Polski w roku 2025, ale i wiele zagrożeń, które powinny być analizowane na szczeblu mikro i makroekonomicznym. - Przedsiębiorcy obawiają się dalszego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to największy problem zarówno małych firm, jak i wielkich firm produkcyjnych czy transportowych. Rosną koszty energii i mediów, drastycznie wręcz rosną koszty pracownicze, a jednocześnie presja związana z optymalizacją kosztów np. transportowych powoduje, że nie zawsze koszty można rozkładać równo między wytwórców, pośredników i klientów – mówi prezes Hanna Mojsiuk. – Rządzący powinni więc zadbać o to, by koszty nie rosły. Mowa tutaj przede wszystkim o zatrzymaniu gwałtownego wzrostu płacy minimalnej – dodaje prezes Mojsiuk.

Reforma składki zdrowotnej w 2025 roku

Przedsiębiorcy przyznają, że wciąż aktualnym tematem pozostaje także sprawa składki zdrowotnej. - Zmiany w roku 2024 oceniamy pozytywnie, ale nie jest to zmiana, która nas satysfakcjonuje całkowicie. Jest to właściwie początek zmian, bo zniesienie opłat składkowych od transakcji fizycznych było zaledwie jedną z części zmian, jakie dotknęły przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. Rząd zapowiada dalsze zmiany od roku 2026, ale to nie jest tempo, które nas satysfakcjonuje. Wakacje od ZUS również powinny mieć nieco zmodyfikowaną formułę. Podobnie jak PIT Kasowy, który jest doskonałym i oczekiwanym rozwiązaniem, ale skala jego wprowadzenia i ilość wyłączeń nie powoduje, że wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą z niego korzystać – mówi Hanna Mojsiuk.

Prognozy na 2025 rok

Rok 2024 był szczególnie trudny dla trzech sektorów gospodarki: przemysłu, transportu oraz budownictwa. Każda z tych branż ma przed sobą wiele obiecujących perspektyw. - Odbicie w przemyśle jest spodziewane w roku 2025. Kryzys niemieckiej gospodarki jest widoczny w zamówieniach w fabrykach w Polsce. Ekonomiści wskazują, że wzrost zamówień może płynąć do naszego kraju ze strony innych partnerów gospodarczych, a wiele podmiotów będzie szukało rynków zbytu w innych częściach świata. Budownictwo powinno rosnąć na publicznych zleceniach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy. Nawet jeżeli więc deweloperka nie odbije, a zapowiada się tutaj na trudny rok, to spodziewamy się, że firmy budowlane będą mieć lepszy rok – mówi Hanna Mojsiuk.

- Transport ma za sobą najtrudniejszy rok od lat. Przewoźnicy drogowi nadal znajdują się w poważnym kryzysie. Jako szansę wskazuje się rosnące zainteresowanie transportem intermodalnym oraz wzrostem przeładunków, co porty w Szczecinie i w Trójmieście zdają się doskonale wykorzystywać. Nie zmienia to jednak faktu, że sektor TSL jest jednym z gospodarczych fundamentów naszej gospodarki i musimy dążyć do tego, by przedsiębiorcy mieli przestrzeń rozwoju i odbudowy – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomorze Zachodnie w 2025 roku

REKLAMA

Północna Izba Gospodarcza najaktywniej działa na Pomorzu Zachodnim. Jak mówi prezes Hanna Mojsiuk w roku 2025 najważniejsze będzie prowadzenie nowych inwestycji, które mogą mieć miejsce dzięki absorpcji środków unijnych i KPO. - Przedsiębiorcy czekają na bodziec rozwojowy, na środki, które będą wydawane na rozwój i inwestycje. Liczymy, że rok 2025 sprawi, że pracy dla projektantów, wykonawców, dla sektora budowlanego, ale i dla usług będzie w roku 2025 więcej. Patrzymy z nadzieją na rozwój branży offshore. Rok 2024 minął nam na zapoznawaniu się ze specyfiką tej branży, a w tym chcielibyśmy już widzieć realne inwestycje i konkretne osiągnięcia. Przedsiębiorcy z regionu chcą być beneficjentami i współtwórcami potęgi offshore na Pomorzu Zachodnim – dodaje Hanna Mojsiuk.

- Liczymy również na dalszy rozwój bazy turystycznej. Tutaj niewątpliwie potrzebna jest promocja naszego potencjału, szczególnie w krajach, które coraz bardziej widzą w nas miejsca na wypady wakacyjne. Mowa o Norwegach, Czechach, Duńczykach, ale i być może turystach, którzy dotychczas aktywniej wypoczywali w cieplejszych krajach. Mamy tutaj jeszcze sporo do zrobienia. Potencjał jest, infrastruktura jest, brakuje tylko lepszej promocji – mówi Hanna Mojsiuk. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

REKLAMA

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie.

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

REKLAMA

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

REKLAMA