REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niełatwe życie studentów

REKLAMA

Wbrew pozorom życie studentów nie jest łatwe. Muszą się uczyć i pracować, aby rozszerzać swoje CV. Uczelnie często wymagają od nich uiszczania nielegalnych opłat. Nie mają również łatwo z założeniem własnych firm.

Studiuje się łatwiej niż dwadzieścia lat temu. Młodzi nie wykorzystują jednak danych im możliwości - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. O problemach żaków rozmawiamy przy okazji wypadającego wczoraj (17 listopada 2013 r.) Międzynarodowego Dnia Studenta. Piotr Müller uważa, że współcześni studenci nie wykorzystują szans, o jakich marzyliby ich starsi koledzy. Wymienia tu na przykład program Erasmus, który pozwala studiować w innym kraju czy granty dla kół naukowych.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Szkolenia i rozwój

Piotr Müller zaznacza jednak, że współczesny student nie ma łatwego życia. Szczególnie ten, który chce się poświęcić nauce, bo obecnie w Polsce panuje opinia, że w czasie studiów powinno się też pracować i w ten sposób rozszerzać swoje CV. Sytuacja finansowa nie zawsze pozwala na to, by skupić się na nauce. Są różne stypendia, dofinansowanie kierunków zamawianych czy granty, ale nie każdy może je dostać, zwłaszcza od pierwszego roku studiów. A sam kredyt studencki nie pozwoli na utrzymanie się w dużym mieście, bo jego wysokość to 600 złotych miesięcznie.

Przewodniczący Parlamentu Studentów zwraca też uwagę, że niektóre uczelnie zmuszają słuchaczy do ponoszenia nielegalnych opłat. Tę sprawę miała regulować nowelizacja ustawy z 2011 roku. I rzeczywiście jest tam zapis, że uczelnie nie mogą pobierać opłat za egzamin poprawkowy. Jednak niektóre szkoły zmieniają nazwę z "egzaminu" na "zaliczenie" i każą płacić.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Blisko połowa z dwóch tysięcy próśb o interwencje, jakie wpływają co roku do Parlamentu Studentów, dotyczy właśnie pobierania nielegalnych opłat przez szkoły. Piotr Müller zaznacza, że te opłaty mogą być naliczane tylko pod warunkiem, że studenci dowiedzą się o nich przed rozpoczęciem nauki.

Kolejnym problemem według Piotra Müllera są przeszkody dla przedsiębiorczych studentów i absolwentów. Powinny się pojawić zachęty dla młodych ludzi, aby zakładali swoje przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA