reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niełatwe życie studentów

Niełatwe życie studentów

Wbrew pozorom życie studentów nie jest łatwe. Muszą się uczyć i pracować, aby rozszerzać swoje CV. Uczelnie często wymagają od nich uiszczania nielegalnych opłat. Nie mają również łatwo z założeniem własnych firm.

Studiuje się łatwiej niż dwadzieścia lat temu. Młodzi nie wykorzystują jednak danych im możliwości - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. O problemach żaków rozmawiamy przy okazji wypadającego wczoraj (17 listopada 2013 r.) Międzynarodowego Dnia Studenta. Piotr Müller uważa, że współcześni studenci nie wykorzystują szans, o jakich marzyliby ich starsi koledzy. Wymienia tu na przykład program Erasmus, który pozwala studiować w innym kraju czy granty dla kół naukowych.

Zobacz również: Szkolenia i rozwój

Piotr Müller zaznacza jednak, że współczesny student nie ma łatwego życia. Szczególnie ten, który chce się poświęcić nauce, bo obecnie w Polsce panuje opinia, że w czasie studiów powinno się też pracować i w ten sposób rozszerzać swoje CV. Sytuacja finansowa nie zawsze pozwala na to, by skupić się na nauce. Są różne stypendia, dofinansowanie kierunków zamawianych czy granty, ale nie każdy może je dostać, zwłaszcza od pierwszego roku studiów. A sam kredyt studencki nie pozwoli na utrzymanie się w dużym mieście, bo jego wysokość to 600 złotych miesięcznie.

Przewodniczący Parlamentu Studentów zwraca też uwagę, że niektóre uczelnie zmuszają słuchaczy do ponoszenia nielegalnych opłat. Tę sprawę miała regulować nowelizacja ustawy z 2011 roku. I rzeczywiście jest tam zapis, że uczelnie nie mogą pobierać opłat za egzamin poprawkowy. Jednak niektóre szkoły zmieniają nazwę z "egzaminu" na "zaliczenie" i każą płacić.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Blisko połowa z dwóch tysięcy próśb o interwencje, jakie wpływają co roku do Parlamentu Studentów, dotyczy właśnie pobierania nielegalnych opłat przez szkoły. Piotr Müller zaznacza, że te opłaty mogą być naliczane tylko pod warunkiem, że studenci dowiedzą się o nich przed rozpoczęciem nauki.

Kolejnym problemem według Piotra Müllera są przeszkody dla przedsiębiorczych studentów i absolwentów. Powinny się pojawić zachęty dla młodych ludzi, aby zakładali swoje przedsiębiorstwa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama