reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > System emerytalny - nie dla nierzetelnych zarzutów

System emerytalny - nie dla nierzetelnych zarzutów

Dzisiaj zainauguruje działalność Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego. Założyciele Komitetu deklarują, że chcą odnosić się do propozycji rządowych i odpowiadać na nierzetelne zarzuty dotyczące kapitałowej części systemu emerytalnego.

Chcą również zaproponować własne rozwiązania dotyczące całości funkcjonowania systemu w Polsce - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej jeden z członków komitetu, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dodaje, że oszczędzanie w krytykowanych przez niektórych polityków i ekspertów Otwartych Funduszach Emerytalnych jest konieczne. Ekspert wyjaśnia, że kiedyś na wypłatę świadczeń dla jednego emeryta pracowało sześć osób, dzisiaj są to trzy osoby, a w pokoleniu naszych dzieci będą już tylko dwie. Oznacza to, że przyszłe świadczenia powinny pochodzić w jednej trzeciej z oszczędności w OFE, a w dwóch trzecich- ze składek pokolenia dzieci, które będą pracowały, gdy przejdziemy na emeryturę.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że kwestie emerytalne są niezwykle ważne zarówno dla przyszłych świadczeniobiorców jak i dla rozwoju kraju. Podkreśla, że stoimy przed bardzo ważnym wyborem - albo przestaniemy oszczędzać w OFE, co będzie oznaczać ograniczenie możliwości inwestowania w gospodarce albo zlikwidujemy przywileje emerytalne. Według Jeremiego Mordasewicza, politycy uważają, że mniejszą cenę zapłacą za ograniczenie oszczędzania w OFE niż za zlikwidowanie tych przywilejów.

Tymczasem, zdaniem przedstawicieli Komitetu, należałoby wprowadzić powszechny system emerytalny dla wszystkich Polaków, co byłoby i sprawiedliwe i efektywne ekonomicznie. Jednocześnie twierdzą, że trzeba zachować oszczędzanie w OFE.

Zobacz także: Niższy dług bez gwarancji dla emerytur z OFE - pomysł rządu

Podczas pierwszej konferencji prasowej Komitetu Obywatelskiego do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego (pocz. godz. 11.00), ma być przedstawione wspólne oświadczenie jego członków. W skład Komitetu, obok Jeremiego Mordasewicza, wchodzą między innymi: profesor Marian Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Stanisław Gomułka - główny ekonomista BCC, profesor Mirosław Gronicki - były minister finansów, sędzia Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama