REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

pracownik i pracodawca
pracownik i pracodawca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Czym są kompetencje przyszłości

Kompetencje przyszłości to zbiór umiejętności, które są niezbędne w stale zmieniającym się świecie, który stale się zmienia. Pozwalają przystosować się do nowych technologii, zmieniających się rynków pracy i rosnących wymagań, pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Rozwijanie kompetencji przyszłości staje się kluczowe zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dobrze jest inwestować w rozwój kompetencji, aby być gotowym na zmianę pracy. 

Autopromocja

Jakie kompetencje się przydają?

Umiejętność pracy z technologią

Rozwijanie umiejętności cyfrowych jest niezbędne w dzisiejszym świecie. Dotyczą już nie tylko obsługi komputerów i nowoczesnych urządzeń, ale też programowania czy analizy danych. Osoby posiadające kompetencje w zakresie programowania, analizy danych, sztucznej inteligencji czy projektowania stron internetowych będą miały znacznie łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych ofert pracy. 

Kreatywność i innowacyjność

Kompetencje przyszłości wymagają kreatywności i zdolności do myślenia innowacyjnie. Osoby, które potrafią wprowadzać nowe pomysły i rozwiązania, będą miały przewagę na rynku pracy. Zdolność do tworzenia nowatorskich pomysłów staje się kluczową kompetencją przyszłości. Pracownicy, którzy są kreatywni i potrafią proponować innowacyjne rozwiązania, będą bardziej wartościowi na rynku pracy.

Znajomość języków obcych

Dziś znajomość jednego języka obcego to za mało. Umiejętność porozumiewania się w wielu językach staje się niezbędna w świecie biznesu. Otwiera drzwi do międzynarodowej współpracy i zwiększa atrakcyjność kandydata na rynku pracy.

Umiejętność komunikacji międzykulturowej

Umiejętność komunikacji międzykulturowej to zdolność do efektywnego i odpowiedniego przekazywania informacji między osobami z różnych kultur. Jest to kluczowa kompetencja w dzisiejszym globalnym społeczeństwie, gdzie interakcje międzykulturowe są coraz częstsze zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Tacy pracownicy są w stanie skuteczniej pracować w międzynarodowych zespołach oraz obsługiwać klientów z wielu regionów świata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmian

Dynamika rynku pracy wymaga od pracowników elastyczności i gotowości do ciągłego samokształcenia, dlatego umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji i dostosowywania się do nowych warunków jest kluczową kompetencją przyszłości. 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Zobacz także: Chcesz dostać 4 tys. zł emerytury? Tyle musisz zarabiać
PIE: 78,8 proc. kobiet bezdzietnych w Polsce jest aktywna zawodowo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA