REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

Co czeka rynek pracy w 2024 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

Polacy chętnie pracują hybrydowo

W 2024 dominującym w HR trendem będą wdrożenia z zakresu optymalizacji pracy hybrydowej - takiego zdania są eksperci z platformy edukacyjnej Preply. Działy HR będą musiały także wdrożyć strategię umożliwiającą zespołom wykonywanie obowiązków poza biurem, bez utraty wydajności. 

Praca zdalna, nomen omen, "zadomowiła" się już w korporacjach. Od prawie roku na stałe funkcjonuje też w Kodeksie Pracy. Badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl, potwierdza utrzymującą się popularność tego rozwiązania - w kwietniu 2023 roku, 28% Polaków zadeklarowało pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym, a dla 38% respondentów, możliwość pracy zdalnej było czynnikiem decydującym czy przyjąć ofertę pracy czy nie. To oznacza, że w walce o pracowników firmy muszą dokonać zmiany w modelach wykonywania obowiązków. W przypadku hybrydowego modelu pracy nie można bowiem mówić o efektywności bez odpowiedniej organizacji. 

Budowanie różnorodnych zespołów

Dodatkowo ten rok będzie dla działów HR rokiem wzmocnionych wysiłków na rzecz budowania zróżnicowanych i inkluzywnych miejsc pracy. Przestrzeni, które sprzyjają tworzeniu poczucia przynależności. 

– Ten trend łączy się bezpośrednio globalnym zarządzaniem talentami. Budowanie zespołów międzynarodowych pracujących wyłącznie online wymaga od pracowników HR niezwykłej elastyczności, wiedzy, otwartości i niemałej kreatywności, pozwalającej poradzić sobie z takimi wyzwaniami, jak różnice kulturowe, strefy czasowe czy kwestie prawne. Takie zespoły muszą nie tylko efektywnie pracować, ale też mieć w sobie poczucie wspólnoty. A międzynarodowych zespołów będzie w organizacjach coraz więcej – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

W tym momencie, coraz więcej firm wdraża strategie mające na celu wyeliminowanie nieświadomych uprzedzeń, promowanie równych szans i kultywowanie kultury, w której każdy głos jest ważny. Pojęcie DEIB (ang. Diversity, Equity, Inclusion and Belonging), czyli różnorodność, równość, integracja i przynależność, już teraz stanowi, z jednej strony filozofię etyczną firmy, a z drugiej jest ważnym czynnikiem wpływającym na jej wyniki biznesowe. Akceptowanie różnorodności staje się więc nie tylko zobowiązaniem korporacyjnym, ale też metodą na wydobycie potencjału z każdego członka zespołu.

Pracodawcy troszczą się o dobrostan psychiczny pracowników

Co z tak zwanym wellbeing? Analiza Preply wskazuje na intensyfikację działań w obszarze dbania o ogólny dobrostan pracowników. W ubiegłym roku Polska przyjęła wiele nowych rozwiązań prawnych, w tym tak zwaną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów dzieci. Inicjatywy te mają na celu między innymi poprawę przejrzystości na rynku pracy czy promowanie bardziej przewidywalnego zatrudnienia. 

– Obowiązkiem działów HR będzie proponowanie rozwiązań wspierających work-life balance. Coraz częściej takie inicjatywy są wpisywane w DNA organizacji jako element strategii employer brandingu. To bardzo ważna zmiana, gdyż według badań Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych i zestresowanych narodów w Europie. W zeszłorocznym badaniu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy” tylko 35% ankietowanych przyznało, że ich pracodawca troszczy się o ich dobrostan psychiczny. 60% wyraziło z kolei zainteresowanie dodatkowym ubezpieczeniem obejmującym opiekę psychiatry lub psychologa – zauważa Sylvia Johnson. 

Lepiej wyszkolić starego, niż zatrudnić nowego

Co to jest employee experience? To suma doświadczeń pracownika z organizacją na wszystkich polach współpracy. Będzie to czynnik wyróżniający firmy rywalizujące ze sobą o największe talenty. Jednym z kluczowych wyzwań działów HR będzie sprostanie różnym zawodowym potrzebom osób zatrudnionych. 

Widoczne parcie na tworzenie spersonalizowanych ścieżek rozwoju pracowników skutkuje rosnącą popularnością programów szkoleniowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb członków zespołu. 

Do najpopularniejszych szkoleń finansowanych przez pracodawców należą kursy językowe, to obecnie jeden z ważniejszych obszarów poszerzania zawodowych kompetencji pracowników. Język angielski to często za mało, aby sprostać wymaganiom przedsiębiorstwa, zwłaszcza że Polska otwiera się na nowe, mało popularne rynki zagraniczne. Przeszkolenie zaufanego i sprawdzonego pracownika często sprawdza się lepiej niż poszukiwanie nowego kandydata z zewnątrz – zauważa przedstawicielka Preply.

Działy kadr nie działają same. W tworzenie indywidualnych planów rozwoju coraz częściej angażowana jest sztuczna inteligencja, która jest w stanie zarekomendować konkretne szkolenia na podstawie zainteresowań i zawodowych ambicji pracowników. 

Sztuczna inteligencja pomoże w rekrutacji

Działy HR będą w 2024 roku sięgać jeszcze chętniej niż obecnie po wsparcie AI podczas pozyskiwania, analizowania i selekcji kandydatów. Chatboty czy wirtualni asystenci wykorzystujący sztuczną inteligencję usprawnią też proces wdrażania nowych pracowników, zapewniając im niezbędne wsparcie i informacje.

Integracja sztucznej inteligencji z procesami rekrutacji i onboardingu oznacza naprawdę sporą zmianę. Z jednej strony przyspieszy proces rekrutacji (np. dzięki precyzyjnemu dopasowywaniu kandydatów do stanowisk). Z drugiej zaś strony zapewni przyjemniejsze doświadczenie z firmą osobom poszukującym pracy oraz nowo zatrudnionym.

Działy HR będą stawiać na pozyskiwanie talentów na podstawie ich umiejętności i zdolności szybkiego uczenia się. Szykuje się też odejście od tradycyjnych corocznych ewaluacji na rzecz Agile Performance Managementu, który służy precyzyjniejszej ocenie efektywności pracy w czasie rzeczywistym.

Źródło: Preply

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce nie należy do niskich. Kupimy za nią więcej od Czechów i Hiszpanów
W których zawodach zarabia się za dużo, a w których za mało? Tak uważają Polacy

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA