REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca staje się towarem globalnym. Rekruterzy nie znają granic a eksplozja pracy zdalnej wszystkim dała nowe możliwości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dla wybranych sektorów praca zdalna jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów, pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Ale polskie firmy też rekrutują fachowców w USA choć najpopularniejszymi rynkami były dla nich argentyński, kanadyjski i brytyjski. Jak radzili sobie globalni pracodawcy w 2023 roku, w jakich krajach zatrudniano pracowników z zagranicy, kto był zatrudniany na jakie stanowiska i jak klimat gospodarczy wpłynął na zwolnienia i wynagrodzenia?

Raport Deel o stanie globalnego zatrudnienia czerpie informacje z setek tysięcy globalnych umów o pracę zawartych w 2023 roku. Ich analiza napawa umiarkowanym optymizmem. Niewątpliwie cieszą rosnące wynagrodzenia i popyt na pracę.

REKLAMA

Praca zdalna: tlen dla globalnych rekrutacji

REKLAMA

W większości regionów w minionym roku wynagrodzenia wzrosły lub pozostały średnio na niezmienionym poziomie. W skali światowej nastąpił ogólny spadek liczby wypowiedzeń (z wyjątkiem USA). W listopadzie 2023 r. odnotowano globalnie 52% mniej wypowiedzeń w porównaniu do stycznia 2023 r.

Pomimo umacniającego się trendu powrotu do biur, jednocześnie wciąż dobrze ma się praca zdalna. Konsekwentnie jej dostępność wychodzi poza branżę IT – poza rolami technicznymi z dobrodziejstw trybu home office korzystają też sektor sprzedaży czy branża kreatywna.

Świat nieodwracalnie zmienił się po pandemii. Także świat pracy. Mimo, że po kilku latach wracamy znów na znane wcześniej tory i wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, praca zdalna zostanie już z nami.

– Dla wybranych sektorów praca zdalna jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów złożonych z zaangażowanych w obowiązki pracowników. Pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszukiwani najpilniej to inżynier oprogramowania, programista czy backend developer

W 2023 r. Polska znalazła się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wniosków wizowych. Polskie talenty były najchętniej zatrudniane przez firmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, w Szwecji i Niemczech.

REKLAMA

Z kolei wśród najpopularniejszych branż opanowanych przez polskich pracowników znalazły się: oprogramowanie komputerowe, IT i usługi, usługi finansowe czy gry komputerowe. Najbardziej pożądani na globalnym rynku pracy byli w ubiegłym roku inżynier oprogramowania, programista czy backend developer.

– Nasz raport jasno pokazuje, że rekrutacja jest zjawiskiem globalnym. Dziś firmy nie ograniczają się do zatrudniania pracowników tylko w swoim kraju. Praca zdalna pozwala im korzystać ze światowych zasobów i wybierać talenty bez ograniczeń. To trend, który będzie się umacniał we współczesnym, zdominowanym przez technologię świecie – zauważa Liina Laas,

Spec od reklamy z Meksyku, marketingowiec z Wielkiej Brytanii

Polskie firmy w 2023 roku kadrę kompletowały nie tylko w Polsce, ale także w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającymi się rynkami dla rodzimych firm były Meksyk, Argentyna, Brazylia, Kanada i Wielka Brytania.

Wśród najpopularniejszych branż znalazły się natomiast: technologie i usługi informatyczne, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo IT, marketing i reklama.

Najbardziej poszukiwane stanowiska to przede wszystkim programista, zwłaszcza programista back-end, inżynier oprogramowania czy... influencer.

Co ważne, rekrutacje ponad granicami państw – a nawet kontynentów – obejmują pracowników pożądanych nie tylko przez firmy działające globalnie, ale nawet nie poszukujące zbyt pilnie za granicą zbytu dla swoich towarów i usług. Liczą się kompetencje i umiejętność pracy w zespole -w tym zwłaszcza komunikującym się w świecie wirtualnym, ale dla generowania produktów jak najbardziej realnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA