REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z ustawą o sygnalistach? MRPiPS rozważa zmiany w rządowym projekcie

Co z ustawą o sygnalistach? MRPiPS rozważa zmiany w rządowym projekcie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa o ochronie sygnalistów miała zostać wdrożona przez kraje unijne do 17 grudnia 2021 r. Polskie przepisy w tej sprawie nie zostały jeszcze przyjęte.

Resort pracy rozważa zmianę rządowego projektu o sygnalistach

„W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa analiza projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (UC1) w kierunku możliwości ewentualnego wprowadzenia do projektu rządowego niektórych rozwiązań prawnych przyjętych w społecznym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów, przygotowanym przez Fundację im. Stefana Batorego” – napisało ministerstwo w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Sygnaliści w administracji publicznej. Przewodnik dla pracodawców 

Wdrożenie unijnej dyrektywy

Dyrektywa o ochronie sygnalistów miała zostać wdrożona przez kraje unijne do 17 grudnia 2021 r. - polskie przepisy w tej sprawie nie zostały jeszcze przyjęte. Jak jednak zaznacza MRPiPS, na Polskę nie została nałożona jakakolwiek kara w związku z brakiem transpozycji dyrektywy 2019/1937, choć Komisja Europejska w skardze z 10 marca 2023 r. wniosła o nakazanie Polsce zapłaty na rzecz Komisji ryczałtu.

Jak wyjaśnia resort, Komisja chciała, by Polska zapłaciła wyższą z następujących dwóch kwot: dziennej kwoty 13,7 tys. euro pomnożonej poprzez liczbę dni, które upłynęły od terminu na wdrożenie dyrektywy do dnia wyeliminowania uchybienia, lub - w razie braku wyeliminowania uchybienia - do dnia wydania wyroku w sprawie - minimalnej kwoty ryczałtowej w wysokości 3,84 mln euro.

Tymczasem przedstawiciele biznesu postrzegają brak wdrożenia przepisów o ochronie sygnalistów w Polsce jako utrudnienie.

„Nie powinno się dramatyzować, że poślizg we wdrażaniu tych przepisów stanowi jakąkolwiek przeszkodę dla firm z innych unijnych krajów w wejściu na polski rynek, natomiast można stwierdzić, że stanowi to utrudnienie w prowadzeniu biznesu z uwagi na to, iż firma która wchodzi na rynek polski słusznie może założyć, że prawo europejskie ma też zastosowanie w Polsce” – powiedział PAP Biznes dyrektor prawa i podatków w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, Roland Fedorczyk.

„Jeżeli to nie ma zastosowania w Polsce i w Polsce dalej są stosowane krajowe przepisy, to de facto sprowadza się do tego, że firmy z Niemiec czy z jakiegokolwiek innego kraju UE muszą monitorować system krajowy, który na chwilę obecną obowiązuje, i nie może do końca wzorować się na tym, na czym chciałaby się wzorować, czyli na prawie europejskim” – tłumaczy prawnik.

Dodał, że dla unijnych firm działających w Polsce ważne będzie też sprawne wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie równości płac i jawności wynagrodzeń, eliminującej tzw. gender pay gap i wprowadzającej obowiązek publikowania widełek płac.

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Co zawiera społeczny projekt ustawy?

Społeczny projekt o ochronie sygnalistów został przygotowany przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją Instytut Spraw Publicznych, Fundacją Akademia Antykorupcyjna, Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Związkiem Zawodowym Solidarność ’80.

Jak tłumaczy fundacja na swojej stronie projekt ten m.in. rozszerza przedmiotowy zakres ustawy, rezygnując z przewidzianego w projekcie rządowym wyczerpującego wyliczenia obszarów regulacji, których naruszenie może być przedmiotem zgłoszenia i przesłanką do objęcia sygnalisty ochroną. W projekcie zaproponowano też objęcie ochroną osób zgłaszających naruszenia nie tylko przepisów prawa powszechnie obowiązującego, ale też norm wywodzonych z innych źródeł, w szczególności naruszenia regulacji wewnętrznych obowiązujących w organizacji oraz kodeksów dobrych praktyk.

Julita Żylińska (PAP Biznes)
jz/ asa/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA