REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolne miejsca pracy w II kwartale 2023 r. GUS podał dane

Ponad 113 tysięcy wolnych miejsc pracy było w Polsce pod koniec drugiego kwartału 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 113 tysięcy wolnych miejsc pracy było w Polsce pod koniec drugiego kwartału 2023 r. W porównaniu z końcem pierwszego kwartału wolnych miejsc pracy było mniej o 1,5%. Największy spadek w skali roku liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Wskaźnik wolnych miejsc pracy pozostał na tym samym poziomie jak w poprzednim kwartale (0,90%). 

W Polsce na koniec drugiego kwartału br. odnotowano 113,2 tys. wolnych miejsc pracy. Było to o 1,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale br. i o 36,1 tys. mniej niż w analogicznym kwartale 2022 r. Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zostało zgłoszonych 13,2% ogólnej liczby wolnych miejsc pracy. Blisko co 5 wolne miejsce pracy stanowiło miejsce nowo utworzone (21,2 tys.). 

Autopromocja

W końcu drugiego kwartału 2023 r. wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,8% spośród 626,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Było ich o 3,9% mniej niż na koniec pierwszego kwartału br. i o 9,6% mniej niż na koniec drugiego kwartału 2022 r. 

Wskaźnik wolnych miejsc pracy

Do oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę może posłużyć wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie miejsc pracy (tj. obsadzonych i wolnych miejsc pracy). Na koniec drugiego kwartału 2023 r. wskaźnik ten wyniósł 0,90% i pozostał na niezmienionym poziomie względem pierwszego kwartału. Wskaźnik ten w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. zmalał o 0,28 p. proc.

Wskaźnik wolnych miejsc pracy

Wykres 1. Wskaźnik wolnych miejsc pracy

 

Stan na koniec kwartału

GUS

Wolne miejsca pracy w regionach

W przekroju regionów (NUTS 2) na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie zachodniopomorskim (1,36%). Wysoki wskaźnik wystąpił także w regionach warszawski stołeczny (1,18%) i lubuskie (1,13%). Najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w regionie lubelskim (0,41%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźnik wolnych miejsc pracy w regionach (NUTS 2) w drugim kwartale 2023 r.

Mapa 1. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w regionach (NUTS 2) w drugim kwartale 2023

 

Stan na koniec kwartału

GUS

Wolne miejsca pracy w branżach

Uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności najwięcej wolnych miejsc pracy było w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe (19,8% ich ogólnej liczby). Liczba wolnych miejsc pracy w tej sekcji była o 31,8% mniejsza niż w końcu drugiego kwartału 2022 r. Spadek liczby wolnych miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. odnotowano ponadto w sekcjach: Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 41,6%, tj. do 1,7 tys. miejsc), Informacja i komunikacja (o 39,2%, tj. do 8,5 tys.) i Budownictwo (spadek o 37,4%, tj. do 12,1 tys. miejsc). 

Na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił
w sekcji Informacja i komunikacja (2,25%). 

Wolne miejsca pracy i wskaźnik wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD w drugim kwartale 2023 r.

Wykres 2 . Wolne miejsca pracy i wskaźnik wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD

 

Stan na koniec kwartału

GUS

Wolne miejsca pracy w grupach zawodowych

Badanie popytu na pracę pozwala także określić zapotrzebowanie popytu na pracowników 
w przekroju wielkich grup zawodów. Spośród 22,4 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe notowanych w końcu drugiego kwartału 2023 r., najwięcej miejsc było dostępnych dla zawodów z wielkiej grupy zawodów Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (44,3%). W podmiotach z sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ wolne miejsca pracy najczęściej były przeznaczone dla zawodów z grupy Pracownicy usług i sprzedawcy (40,0% spośród 15,5 tys. wolnych miejsc pracy 
w podmiotach z tej sekcji). Większość wolnych miejsc pracy w sekcji Transport i gospodarka magazynowa dotyczyła zawodów z wielkiej grupy Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (68,4% spośród 12,6 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach z tej sekcji). 

Struktura wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD według wielkich grup zawodów w drugim kwartale 2023 r.

Wykres 3. Struktura wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD

 

Stan na koniec kwartału

GUS

Pełne nazwy sekcji PKD dostępne są na stronie GUS pod adresem: http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/ W opracowaniu zastosowano skrócone nazwy sekcji PKD, oznaczając skróty znakiem „∆”.  Liczby względne (wskaźniki, odsetki) obliczono na podstawie danych bezwzględnych wyrażonych z większą dokładnością niż podano w opracowaniu.

Źródło danych GUS

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA