Wolne miejsca pracy w II kwartale 2023 r. GUS podał dane
REKLAMA
REKLAMA
- Wskaźnik wolnych miejsc pracy
- Wolne miejsca pracy w regionach
- Wolne miejsca pracy w branżach
- Wolne miejsca pracy w grupach zawodowych
W Polsce na koniec drugiego kwartału br. odnotowano 113,2 tys. wolnych miejsc pracy. Było to o 1,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale br. i o 36,1 tys. mniej niż w analogicznym kwartale 2022 r. Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zostało zgłoszonych 13,2% ogólnej liczby wolnych miejsc pracy. Blisko co 5 wolne miejsce pracy stanowiło miejsce nowo utworzone (21,2 tys.).
REKLAMA
W końcu drugiego kwartału 2023 r. wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,8% spośród 626,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Było ich o 3,9% mniej niż na koniec pierwszego kwartału br. i o 9,6% mniej niż na koniec drugiego kwartału 2022 r.
Wskaźnik wolnych miejsc pracy
Do oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę może posłużyć wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie miejsc pracy (tj. obsadzonych i wolnych miejsc pracy). Na koniec drugiego kwartału 2023 r. wskaźnik ten wyniósł 0,90% i pozostał na niezmienionym poziomie względem pierwszego kwartału. Wskaźnik ten w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. zmalał o 0,28 p. proc.
Wskaźnik wolnych miejsc pracy
Wolne miejsca pracy w regionach
W przekroju regionów (NUTS 2) na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie zachodniopomorskim (1,36%). Wysoki wskaźnik wystąpił także w regionach warszawski stołeczny (1,18%) i lubuskie (1,13%). Najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w regionie lubelskim (0,41%).
Wskaźnik wolnych miejsc pracy w regionach (NUTS 2) w drugim kwartale 2023 r.
Wolne miejsca pracy w branżach
Uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności najwięcej wolnych miejsc pracy było w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe (19,8% ich ogólnej liczby). Liczba wolnych miejsc pracy w tej sekcji była o 31,8% mniejsza niż w końcu drugiego kwartału 2022 r. Spadek liczby wolnych miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. odnotowano ponadto w sekcjach: Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 41,6%, tj. do 1,7 tys. miejsc), Informacja i komunikacja (o 39,2%, tj. do 8,5 tys.) i Budownictwo (spadek o 37,4%, tj. do 12,1 tys. miejsc).
Na koniec drugiego kwartału 2023 r. najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił
w sekcji Informacja i komunikacja (2,25%).
Wolne miejsca pracy i wskaźnik wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD w drugim kwartale 2023 r.
Wolne miejsca pracy w grupach zawodowych
Badanie popytu na pracę pozwala także określić zapotrzebowanie popytu na pracowników
w przekroju wielkich grup zawodów. Spośród 22,4 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe notowanych w końcu drugiego kwartału 2023 r., najwięcej miejsc było dostępnych dla zawodów z wielkiej grupy zawodów Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (44,3%). W podmiotach z sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ wolne miejsca pracy najczęściej były przeznaczone dla zawodów z grupy Pracownicy usług i sprzedawcy (40,0% spośród 15,5 tys. wolnych miejsc pracy
w podmiotach z tej sekcji). Większość wolnych miejsc pracy w sekcji Transport i gospodarka magazynowa dotyczyła zawodów z wielkiej grupy Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (68,4% spośród 12,6 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach z tej sekcji).
Struktura wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach PKD według wielkich grup zawodów w drugim kwartale 2023 r.
Pełne nazwy sekcji PKD dostępne są na stronie GUS pod adresem: http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/. W opracowaniu zastosowano skrócone nazwy sekcji PKD, oznaczając skróty znakiem „∆”. Liczby względne (wskaźniki, odsetki) obliczono na podstawie danych bezwzględnych wyrażonych z większą dokładnością niż podano w opracowaniu.
Źródło danych GUS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat