| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Można odkładać na IKZE, ale oferta kont jest skromna

Można odkładać na IKZE, ale oferta kont jest skromna

W tym roku do katalogu ulg podatkowych dołączyło zwolnienie związane z wpłatami na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, ale IKZE prawie nie ma. Oferta instytucji finansowych związana z IKZE może zwiększyć się w drugiej połowie roku.

Od 2012 r. osoby oszczędzające na emeryturę będą mogły odliczyć od dochodu wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Nowa ulga podatkowa to efekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. Zostały one wprowadzone wiosną 2011 r. nowelizacją ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (OFE), ale zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Ulga podatkowa dla oszczędzających w IKZE >>

Oferta kont działających w ramach IKZE jest na razie skromna. Jako pierwsze ze swoimi kontami wystartowali ubezpieczyciele: PZU Życie i Aviva. W ramach IKZE proponują ubezpieczenie na życie połączone z funduszem kapitałowym.

Analityk z Open Finance Bernard Waszczyk uważa, że instytucjom finansowym nie spieszy się z uruchamianiem tego typu produktów. Wskazał, że wiele z nich może wystartować z ofertą niemal w każdej chwili. Około 40 firm ma zgodę na prowadzenie IKE, a to oznacza, że nie potrzebują dodatkowej zgody na prowadzenie IKZE.

"W ciągu roku ofert IKZE powinno stopniowo przybywać, zwłaszcza w drugiej połowie roku. Pod koniec roku podatnicy szukają bowiem możliwości obniżenia opodatkowania, powinni chcieć lokować pieniądze na IKZE. Na początku roku raczej nikt nie myśli o tym, że za rok znowu będzie musiał rozliczyć podatek" - powiedział.

Waszczyk zwrócił uwagę, że IKZE związane są z oszczędzaniem długoterminowym, przez wiele lat, w związku z tym opóźnienie oferty rzędu kilku miesięcy nie robi dużej różnicy.

Wypłata środków zgromadzonych na IKE i IKZE >>

"Kluczowe w tym roku będzie to, czy wprowadzona przez państwo ulga, a także dyskusja o wydłużaniu wieku emerytalnego, zachęci większą niż dotychczas część społeczeństwa do zadbania o poziom życia na emeryturze. W interesie społecznym jest realne zwiększenie oszczędności emerytalnych, także dzięki IKZE (...). Duże znaczenie będzie mieć też to, czy media będą zachęcać do zapobiegliwości w kwestii przyszłej emerytury - uważa Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »