| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Można odkładać na IKZE, ale oferta kont jest skromna

Można odkładać na IKZE, ale oferta kont jest skromna

W tym roku do katalogu ulg podatkowych dołączyło zwolnienie związane z wpłatami na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, ale IKZE prawie nie ma. Oferta instytucji finansowych związana z IKZE może zwiększyć się w drugiej połowie roku.

Od 2012 r. osoby oszczędzające na emeryturę będą mogły odliczyć od dochodu wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Nowa ulga podatkowa to efekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. Zostały one wprowadzone wiosną 2011 r. nowelizacją ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (OFE), ale zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Ulga podatkowa dla oszczędzających w IKZE >>

Oferta kont działających w ramach IKZE jest na razie skromna. Jako pierwsze ze swoimi kontami wystartowali ubezpieczyciele: PZU Życie i Aviva. W ramach IKZE proponują ubezpieczenie na życie połączone z funduszem kapitałowym.

Analityk z Open Finance Bernard Waszczyk uważa, że instytucjom finansowym nie spieszy się z uruchamianiem tego typu produktów. Wskazał, że wiele z nich może wystartować z ofertą niemal w każdej chwili. Około 40 firm ma zgodę na prowadzenie IKE, a to oznacza, że nie potrzebują dodatkowej zgody na prowadzenie IKZE.

"W ciągu roku ofert IKZE powinno stopniowo przybywać, zwłaszcza w drugiej połowie roku. Pod koniec roku podatnicy szukają bowiem możliwości obniżenia opodatkowania, powinni chcieć lokować pieniądze na IKZE. Na początku roku raczej nikt nie myśli o tym, że za rok znowu będzie musiał rozliczyć podatek" - powiedział.

Waszczyk zwrócił uwagę, że IKZE związane są z oszczędzaniem długoterminowym, przez wiele lat, w związku z tym opóźnienie oferty rzędu kilku miesięcy nie robi dużej różnicy.

Wypłata środków zgromadzonych na IKE i IKZE >>

"Kluczowe w tym roku będzie to, czy wprowadzona przez państwo ulga, a także dyskusja o wydłużaniu wieku emerytalnego, zachęci większą niż dotychczas część społeczeństwa do zadbania o poziom życia na emeryturze. W interesie społecznym jest realne zwiększenie oszczędności emerytalnych, także dzięki IKZE (...). Duże znaczenie będzie mieć też to, czy media będą zachęcać do zapobiegliwości w kwestii przyszłej emerytury - uważa Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »