REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Pracownicy stawiają pracodawcom coraz większe wymagania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.
  • 53% badanych poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie
  • Dla 88% respondentów preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę
  • Ponad połowa wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w firmie wystąpił mobbing
  • 51% złożyłoby wypowiedzenie z pracy wpływającej źle na ich zdrowie psychiczne
  • Według 7 na 10 ankietowanych pracodawcy powinni wspierać pracowników w work–life balance
  • 63% deklaruje, że utrzymuje odpowiedni balans pomiędzy pracą, a życiem osobistym

 – to podsumowanie wyników badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Polacy stawiają na ośmiogodzinny dzień pracy 

Jak wynika z danych Eurostatu, w Unii Europejskiej w 2022 roku tylko 7% pracowników wykonywało pracę ponad normę (49 godzin tygodniowo lub więcej) w swoim głównym miejscu zatrudnienia. Najczęściej dotyczy ona osób posiadających własną działalność. Wśród samozatrudnionych odsetek osób pracujących ponad osiem godzin dziennie wynosi w UE aż 30%. Pod kątem stanowisk, najczęściej to zjawisko widać wśród osób wykonujących zadania kierownicze (24%).

A jak wygląda to w Polsce? Jak wskazuje Statista, w 2022 roku ponad 60 proc. Polaków pracowało w stałych i powtarzalnych godzinach (np. od 8 do 16). Te dane pokrywają się z wynikami najnowszego badania Pracuj.pl, z którego wynika, że większość z nas (53%) poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie. W innych modelach funkcjonuje już znacznie mniejszy odsetek badanych. Dla przykładu, dziewięciogodzinny dzień pracy praktykuje zaledwie 9% respondentów, a dziesięciogodzinny – 7%. Jeszcze dłużej pracuje zaledwie 5% respondentów.

W swoim najnowszym badaniu eksperci Pracuj.pl przyglądają się temu, jak kształtują się postawy polskich pracowników i jakie są ich wymagania względem organizacji, w których funkcjonują lub w których zamierzają podjąć pracę. W badaniu przeanalizowano opinie 2044 badanych w wieku 18–65 lat, w tym 1736 osób posiadających zatrudnienie.

Solidna umowa na długo 

Zapytani o to, jaki rodzaj umowy preferują badani odpowiadają zgodnie: umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Aż 88,5% respondentów wskazuje na właśnie ten rodzaj zatrudnienia, z czego 24,5% badanych wskazało umowę na czas określony, a 64% chciałoby pracować na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co ciekawe, zaledwie 5,5% osób wskazało w tym rankingu kontrakt B2B, czyli samozatrudnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć wydawać by się mogło, że więcej osób będzie zwolennikami samozatrudnienia, to w obecnych czasach na znaczeniu zyskuje stabilność i bezpieczeństwo, a to w rzeczywistości najlepiej zapewnia właśnie umowa o pracę. Daje ona pracownikowi stabilne zatrudnienie i chroni go np. przed nagłym zwolnieniem bez uzasadnionej przyczyny. Taki rodzaj kontraktu zapewnia osobie zatrudnionej szereg praw, takich jak minimalna płaca, konkretny czas pracy, urlopy, ubezpieczenie zdrowotne, ale także ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem. Pracownik chroniony jest także przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy – mówi Agata Roszkiewicz, Ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl. 

jaki rodzaj preferujesz

 

 

Pracuj.pl

Wśród wymienionych zalet pracy na podstawie umowy o pracę wymienia się konkretny zakres czasowy na wykonywanie obowiązków. Jak wynika z danych, właśnie w ten sposób chcą funkcjonować pracownicy w Polsce. Co ciekawe, pod kątem grup wiekowych najdłużej pracują w Polsce osoby w wieku 55–65 lat. Łącznie z tej grupy pracę powyżej ośmiu godzin zadeklarowało 25% respondentów. Liczba badanych pracujących dłużej niż osiem godzin dziennie najmniejsza jest wśród przedstawicieli pokolenia Y (25–34 lata) – wynosi 18%.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Nie boimy się zmieniać pracy 

Już wcześniejsze badania Pracuj.pl wykazały, że mobilność pracowników na polskim rynku pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Dziś niezadowolony pracownik czy pracowniczka nie czekają długo, by rozpocząć poszukiwania nowego, lepszego miejsca. Aż 40% badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę.

Spośród tych badanych, którzy poszukują nowej pracy, naczelnym powodem pozostają zarobki (57% badanych). Polacy chcą dziś, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach, utrzymywać swoje wynagrodzenie na możliwie wysokim poziomie. Problemem jest także brak możliwości rozwoju (26%) – Polacy oczekują dziś od swojego pracodawcy, że pozwoli im budować karierę i rozwijać kompetencje.

Zarobki i wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Dziś pracownicy bardzo wysoko stawiają swój komfort psychiczny, wyznaczając jasne granice. Ponad połowa badanych (54%) wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w ich firmie wystąpiły przypadki mobbingu. Podobny procent badanych (51%) deklaruje, że jeśli ich praca będzie miała zły wpływ na zdrowie psychiczne, również zdecydują się na złożenie wypowiedzenia.

zrezygnuję z pracy jeśli

 

 

Pracuj.pl

Nowa praca? Tylko poważne oferty 

Badanym niestraszna jest zmiana pracy, a wymagania mają oni również względem potencjalnych nowych pracodawców. Przede wszystkim, firmy muszą dziś troszczyć się o wizerunek organizacji. Prowadzenie etycznego biznesu, w którym pracownicy są traktowani z szacunkiem i w którym dobrze się czują, pracodawcom po prostu się opłaca. Dla 62% respondentów renoma firmy ma istotny wpływ na to, czy zaaplikują na daną ofertę pracy. Chcą oni pracować dla firm, które cieszą się dobrą reputacją, są postrzegane jako etyczne i odpowiedzialne.

Jak deklarują badane Polki i Polacy, najważniejszymi czynnikami przy wyborze ofert pracy są dla nich: odpowiednie wynagrodzenie (73%) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (51%). Co więcej, pracodawca musi transparentnie komunikować, co dokładnie ma do zaoferowania pracownikowi. Niemal połowa badanych (49%) deklaruje, że wysłaliby swoje CV wyłącznie na takie oferty pracy, które mają w opisie podane widełki wynagrodzenia.

Dziś liczy się jednak więcej niż tylko wystarczająco wysokie wynagrodzenie. Badani pracownicy chcą pracować dla firm, które stawiają na pierwszym miejscu ich zdrowie i szczęście. 63% respondentów naszego badania deklaruje, że utrzymuje w życiu odpowiedni balans pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem osobistym i regeneracją. 55% badanych deklaruje, że w ich otoczeniu – wśród znajomych i rodziny – coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestię tej równowagi. To bardzo pozytywny trend, który na nowo definiuje współczesne środowiska pracy – komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl. 

Co więcej, ponad 7 na 10 badanych uważa, że pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymywaniu równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Inwestowanie w samopoczucie pracowników i tworzenie pozytywnego środowiska pracy z szacunkiem dla czasu wolnego może prowadzić do zwiększenia produktywności, większego zaangażowania i lepszych wskaźników retencji. Tego oczekują współcześni pracownicy, ale w ten sposób również firmy są w stanie przyciągać największe talenty i osiągać pozycję pożądanego pracodawcy na konkurencyjnym rynku pracy.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2044 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA