| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Do 31 maja 2011 r. osoby podlegające ubezpieczeniu rolników i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą muszą złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o kwocie podatku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za 2010 r.

Osoby ubezpieczone w KRUS, podejmujące działalność gospodarczą lub współpracę przy takiej działalności, mogą zachować – po spełnieniu ustawowych warunków – prawo do kontynuowania ubezpieczeń w kasie rolniczej. Dla rolnika-przedsiębiorcy oznacza to możliwość dalszego opłacania składek w KRUS i zwolnienie z ponoszenia obciążeń z tego tytułu w ZUS.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 roku >>

Przedsiębiorca korzystający z tego przywileju musi corocznie do końca maja przedkładać w KRUS zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku z działalności za poprzedni rok podatkowy. Jeśli kwota podatku przekroczy tzw. kwotę graniczną, przedsiębiorca zostanie wyłączony z ubezpieczenia rolników od 31 maja, a od 1 czerwca musi się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS.

Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej >>

W zaświadczeniu, przekazanym do KRUS do 31 maja tego roku, wskazana przez urząd skarbowy kwota podatku z działalności gospodarczej nie może przekroczyć 2863 zł. Prowadząc działalność gospodarczą w 2011 r., warto pamiętać, że roczna kwota graniczna za ten rok wynosi 2929 zł. Jeżeli rolnik przekroczy tę kwotę w obecnym roku podatkowym, ubezpieczeniu w KRUS będzie podlegał już tylko do końca maja 2012 r.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

kadry.infor.pl
Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK