Odpowiedzialność materialna pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy
REKLAMA
Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Ciężar udowodnienia winy pracownika spoczywa na pracodawcy, który musi wykazać:
REKLAMA
- okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz
- wysokość powstałej szkody.
Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy >>
Istnieją jednak ograniczenia odpowiedzialności pracownika. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wtedy, gdy pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Oczywiście odpowiedzialność nie zachodzi w zakresie przyczynienia się tych osób do szkody. Pracownik nie ponosi również ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.
Inaczej sprawa się ma, gdy szkody wyrządziło kilku pracowników. W razie wyrządzenia pracodawcy szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i do stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie tego – odpowiadają oni w częściach równych. Natomiast odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
Rozwiązanie umowy wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika >>
Jeżeli naprawienie powstałej szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. A w razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd pracy. Ponadto sąd pracy może odmówić nadania tej klauzuli ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Jeżeli pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej podczas wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych, do naprawienia szkody jest zobowiązany wyłącznie pracodawca.
Od kiedy obowiązuje regulamin pracy >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat