REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roszczenia pracownicze należne od niewypłacalnego pracodawcy

Rozmawiała Karolina Lampart

REKLAMA

Ustawodawca wskazał roszczenia, których pracownicy mogą się domagać od niewypłacalnego pracodawcy. Mimo to wnioskodawcy często jednak wnoszą o wypłatę świadczeń, których Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) nie zaspokaja.

Rozmowa z p. Anną Filarecką, zastępcą kierownika Biura Terenowego FGŚP w Warszawie:

REKLAMA

Autopromocja
  • Jakie są możliwości uzyskania niewypłacanych świadczeń pracowniczych ze środków FGŚP?

– O wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych należnych od niewypłacalnego pracodawcy można ubiegać się nie tylko na drodze postępowania sądowego, ale również ze środków FGŚP. Pracownik lub były pracownik składa wniosek wyłącznie w przypadku zaistnienia niewypłacalności pracodawcy. Do podstawowych przesłanek niewypłacalności należą m.in. ogłoszenie upadłości pracodawcy lub oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości z uwagi na brak majątku u pracodawcy, a także faktyczne zaprzestanie działalności.

Wniosek składa się do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca i 2 tygodni od daty wystąpienia niewypłacalności. Do wniosku załącza się dokument potwierdzający niewypłacone świadczenia pracownicze, tj. wyrok sądu lub potwierdzone przez pracodawcę świadectwo pracy, jeśli został rozwiązany stosunek pracy, lub wyrok sądu potwierdzający okres zatrudnienia u pracodawcy.

Pomoc dla pracodawców z FGŚP >>

W przypadku faktycznego zaprzestania działalności, jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy, można wystąpić z wnioskiem o wypłatę zaliczki na poczet niewypłaconego wynagrodzenia. Do wniosku składanego w takiej sytuacji pracownik załącza oświadczenie o pozostawaniu w stosunku pracy z danym pracodawcą, rodzaju niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokości oraz musi uprawdopodobnić fakt wystąpienia niewypłacalności pracodawcy, tj. faktycznego zaprzestania działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Czy istnieją jakieś ograniczenia w zakresie roszczeń, których mogą domagać się pracownicy z FGŚP?

REKLAMA

– Wypłata świadczeń ze środków Funduszu jest ograniczona w zakresie rzeczowym, czasowym oraz kwotowym. Obowiązująca ustawa określa enumeratywnie katalog świadczeń, który podlega wypłacie ze środków Funduszu. Wprowadza okresy referencyjne, tj. przedziały czasowe, w których muszą powstać dane roszczenia. Ogranicza także wysokość każdego wypłacanego świadczenia do kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obwiązującego z poprzedniego kwartału (aktualna wysokość 3243,60 zł), a w przypadku wniosku o wypłatę zaliczki do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualna wysokość 1317 zł).

Wszelkie dokładne informacje w zakresie wypłaty ww. świadczeń można uzyskać na stronie internetowej Funduszu lub pod numerami telefonów: 0-801-504-554 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych z kraju) oraz (22) 631-14-10 (dla telefonów stacjonarnych z zagranicy i telefonów komórkowych).

  • Jakie roszczenia pracownicze nie są rozpatrywane przez Fundusz oraz czego najczęściej dotyczą błędnie sformułowane wnioski kierowane do FGŚP?

– Ścisły katalog świadczeń, które podlegają wypłacie ze środków Funduszu, określa ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych. Do świadczeń tych należą: wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowe finansowane ze środków pracodawcy, czyli do 33 dni choroby (a w przypadku pracowników w wieku ponad 50 lat – do 14. dnia), odprawy pieniężne, odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia z art. 36 k.p., ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należny za rok, w którym ustał stosunek pracy.

Odszkodowania dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>

Wnioskodawcy często jednak występują z wnioskami o wypłatę różnego rodzaju odszkodowań przysługujących im od pracodawcy, które nie podlegają wypłacie z Funduszu. Najczęściej, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzeń, pracownik wypowiada umowę o pracę w trybie art. 55 k.p., wówczas przysługuje mu odszkodowanie za okres wypowiedzenia. W przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę pracownikom często sądy zasądzają odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Niejednokrotnie również wnioskodawcy występują do Funduszu o zapłatę odprawy emerytalnej czy zaległego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Fundusz nie zaspokaja również wszelkich świadczeń, które są finansowane ze środków ZUS, a więc wszelkiego rodzaju zasiłków, m.in. chorobowego, macierzyńskiego itp.

  • Jaki jest termin składania wniosków dotyczących roszczeń pracowniczych o wypłatę świadczeń z FGŚP oraz czy takie roszczenia przedawniają się?

– Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych nie wyznacza wnioskodawcom terminu, do którego należy składać wnioski. Wskazuje jedynie, od kiedy należy je składać. Wcześniejsza ustawa zakreślała taki termin. Jednak z uwagi na to, że większość wniosków była składana po terminie, ustawodawca w obecnym stanie prawnym odstąpił od tej reguły. Termin ustawowy został jedynie zakreślony dla pracodawców, natomiast wnioskodawca indywidualny nie jest ograniczony czasowo.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

Należy wziąć jednak pod uwagę to, że roszczenie pracownicze przedawnia się z upływem 3 lat od daty powstania uprawnienia, a w przypadku posiadania tytułu wykonawczego zasądzającego należne świadczenia – z upływem 10 lat od daty wydania tytułu wykonawczego. Tak więc ogólne zasady przedawnienia roszczeń pracowniczych wynikające z art. 291 § 1 i 5 k.p. dotyczą również wypłaty świadczeń z Funduszu.

  • Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia może wystąpić z roszczeniem pieniężnym do pracodawcy, który ogłosił upadłość?

– Dochodzenie roszczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę wynikającego ze stosunku cywilnoprawnego, a takim jest umowa-zlecenie, w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy jest możliwa. Określają to przepisy ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Swoje roszczenie w takim przypadku należy zgłosić do syndyka masy upadłości. Jeśli syndyk uzna je za roszczenie pracownicze, to powinien je z urzędu ująć na liście wierzytelności w kategorii II wraz ze świadczeniami pracowniczymi. W przypadku uznania przez syndyka przedmiotowego wynagrodzenia za wierzytelność wynikającą ze stosunku cywilnoprawnego, należy samemu dokonać zgłoszenia wierzytelności do sądu w terminie zakreślonym w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości. Jednak wówczas wynagrodzenie będzie ujęte na liście wierzytelności w dalszej kategorii, nie tak uprzywilejowanej jak świadczenia pracownicze.

Należy nadmienić, że wypłaty takiego wynagrodzenia można również dochodzić ze środków FGŚP. Jeżeli roszczenia należą się za okres bezpośrednio poprzedzający datę ogłoszenia upadłości i umowa-zlecenie podlegała obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, można wystąpić z wnioskiem o wypłatę świadczeń do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na stronie www.fgsp.gov.pl udostępnione są adresy biur i wzory wniosków.

Rozmawiała Karolina Lampart

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

REKLAMA

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA