| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Roszczenia pracownicze należne od niewypłacalnego pracodawcy

Roszczenia pracownicze należne od niewypłacalnego pracodawcy

Ustawodawca wskazał roszczenia, których pracownicy mogą się domagać od niewypłacalnego pracodawcy. Mimo to wnioskodawcy często jednak wnoszą o wypłatę świadczeń, których Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) nie zaspokaja.

Rozmowa z p. Anną Filarecką, zastępcą kierownika Biura Terenowego FGŚP w Warszawie:

  • Jakie są możliwości uzyskania niewypłacanych świadczeń pracowniczych ze środków FGŚP?

– O wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych należnych od niewypłacalnego pracodawcy można ubiegać się nie tylko na drodze postępowania sądowego, ale również ze środków FGŚP. Pracownik lub były pracownik składa wniosek wyłącznie w przypadku zaistnienia niewypłacalności pracodawcy. Do podstawowych przesłanek niewypłacalności należą m.in. ogłoszenie upadłości pracodawcy lub oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości z uwagi na brak majątku u pracodawcy, a także faktyczne zaprzestanie działalności.

Wniosek składa się do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca i 2 tygodni od daty wystąpienia niewypłacalności. Do wniosku załącza się dokument potwierdzający niewypłacone świadczenia pracownicze, tj. wyrok sądu lub potwierdzone przez pracodawcę świadectwo pracy, jeśli został rozwiązany stosunek pracy, lub wyrok sądu potwierdzający okres zatrudnienia u pracodawcy.

Pomoc dla pracodawców z FGŚP >>

W przypadku faktycznego zaprzestania działalności, jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy, można wystąpić z wnioskiem o wypłatę zaliczki na poczet niewypłaconego wynagrodzenia. Do wniosku składanego w takiej sytuacji pracownik załącza oświadczenie o pozostawaniu w stosunku pracy z danym pracodawcą, rodzaju niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokości oraz musi uprawdopodobnić fakt wystąpienia niewypłacalności pracodawcy, tj. faktycznego zaprzestania działalności.

  • Czy istnieją jakieś ograniczenia w zakresie roszczeń, których mogą domagać się pracownicy z FGŚP?

– Wypłata świadczeń ze środków Funduszu jest ograniczona w zakresie rzeczowym, czasowym oraz kwotowym. Obowiązująca ustawa określa enumeratywnie katalog świadczeń, który podlega wypłacie ze środków Funduszu. Wprowadza okresy referencyjne, tj. przedziały czasowe, w których muszą powstać dane roszczenia. Ogranicza także wysokość każdego wypłacanego świadczenia do kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obwiązującego z poprzedniego kwartału (aktualna wysokość 3243,60 zł), a w przypadku wniosku o wypłatę zaliczki do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualna wysokość 1317 zł).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »