| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wyłączenie z płacy minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych w 2021 r.?

Wyłączenie z płacy minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych w 2021 r.?

Solidarność postuluje o wyłączenie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, z płacy minimalnej w 2021 roku.

Będziemy zabiegać o wyłączenie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, z płacy minimalnej – zapowiedział w środę szef Solidarności Piotr Duda. Pozytywnie ocenił też podnoszenie płacy minimalnej.

Duda był pytany w TVP Info, czy obecna płaca minimalna (2600 zł brutto) go satysfakcjonuje.

"Wchodzimy w optymalne rozwiązanie. Na każdym zjeździe to był nasz postulat, by płaca minimalna była przynajmniej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej" – podkreślił.

Dodał, że według prognoz w tym roku płaca minimalna będzie oscylowała na poziomie 49,7-49,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

"To jest dla nas bardzo ważne. To myśmy jako związek zawodowy Solidarność rozpoczęli dyskusję na forum Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i dzisiaj już trwają prace nad dyrektywą UE, aby płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej była na poziomie przynajmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju lub 60 proc. mediany" – mówił.

Przypomniał, że od początku roku dodatek stażowy nie może być wliczany do minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

"Wyłączyliśmy w 2017 dodatek za pracę w godzinach nocnych. A chcemy w 2021 r., i będziemy o to zabiegać jako Solidarność, by wyłączyć ostatni dodatek, jaki jest, czyli pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych. Bo w końcu jest to dodatek i nie powinien być wliczany w minimalne wynagrodzenie" – stwierdził.

Na pytanie, czy jego zdaniem podwyższenie płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto na koniec 2023 jest realne, odpowiedział: "mam nadzieję, że politycy dotrzymują słowa".

Deklarację wzrostu płacy minimalnej złożył we wrześniu podczas konwencji wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »