REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzwonek na złożenie ZUS IWA

Roman Dorawa

REKLAMA

Termin na złożenie ZUS IWA za 2008 r. mija 31 stycznia 2009 r. Na tej podstawie ZUS albo płatnik składek sam wyliczy stawkę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r.

Obowiązkowo za 2008 r. informację ZUS IWA przekazują płatnicy, którzy byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r. i co najmniej jeden dzień stycznia 2009 r. Ponadto płatnicy zobowiązani do składania ZUS IWA to ci płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych oraz byli wpisani do rejestru REGON 31 grudnia 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja

O obowiązku złożenia informacji ZUS IWA decyduje opłacanie składek na ubezpieczenie wypadkowe. Oznacza to, że płatnik, który zatrudniał w 2008 r. miesięcznie 15 zleceniobiorców, którzy nie byli zgłoszeni do ubezpieczenia wypadkowego, oraz 5 pracowników nie ma obowiązku składania ZUS IWA za 2008 r.

Płatnik składek, który przez cały 2008 r. był zgłoszony w ZUS, musi w pierwszej kolejności ustalić, czy 31 grudnia 2008 r. był wpisany do rejestru REGON. Jeżeli płatnik spełnia ten warunek, to musi ustalić, czy liczba osób, którą zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego w 2008 r., wynosiła miesięcznie co najmniej 10 osób.

Kolejnym warunkiem jest nieprzerwane zgłoszenie płatnika w ZUS. Nieprzerwane zgłoszenie oznacza, że w każdym z miesięcy kalendarzowych 2008 r. przynajmniej jedna osoba ubezpieczona podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej 1 dzień w miesiącu. Dlatego formularza ZUS IWA nie będzie przekazywał płatnik składek, który chociaż w jednym miesiącu danego roku nie będzie zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego ani jednej osoby.


Płatnik składek, który nie złoży do 31 stycznia 2009 r. formularza ZUS IWA albo gdy formularz będzie zawierał nieprawdziwe dane, jest zobowiązany złożyć brakujący formularz lub skorygować błędny dokument.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli jednak na skutek nieprzekazania formularza ZUS IWA lub podania w nim nieprawdziwych danych nastąpi zaniżenie wysokości obowiązującej płatnika stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., ZUS wyznaczy płatnikowi stopę procentową składki w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych na cały rok składkowy.

W przypadku gdy z powodu błędnie przekazanej lub nieprzekazanej informacji ZUS IWA płatnik będzie naliczał składkę wypadkową od zawyżonej stopy procentowej, to po ustaleniu prawidłowej wysokości składki powinien skorygować wcześniej przesłane dokumenty za rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA