Wielki Piątek wolny od pracy [Senat, petycja]. Wigilia wolna [Sejm]. Trzech Króli utrzyma status wolnego dnia?
REKLAMA
REKLAMA
W Sejmie pomysł goni pomysł. Tak samo jest w Senacie.
REKLAMA
Najpierw gruchnęła wieść. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Po doczytaniu szczegółów okazało się, że propozycja może mieć drugie dno – przestanie być dniem wolnym od pracy święto Trzech Króli (albo 1 Maja). Tak więc pełna propozycja części polityków i przedsiębiorców jest taka:
1) Wigilia dniem wolnym od pracy, ale
2) w pakiecie z odebraniem wolnego w Trzech Króli albo 1 maja.
W Sejmie pomysł goni pomysł. Wielki Piątek dniem wolnym? Kosztem Trzech Króli? Ale to przecież Wigilia miała zastąpić Trzech Króli!
A teraz nowe rozdanie. Wolno przebija się do debaty publicznej pomysł Wielkiego Piątku jako wolnego dnia od pracy. Ale nie tak, że do 13.stu dni wolnych od pracy nagle pojawia się Wigilia (14-sty dzień) i Wielki Piątek (15-sty dzień). Nie, nie. Tak nie. Wprowadzenie Wielkiego Piątku jako dnia wolnego miałoby się odbyć kosztem Trzech Króli jako taki dzień. Wpisujemy na listę dni wolnych od pracy Wielki Piątek i usuwamy z listy świąt dających wolny dzień Trzech Króli. Z punktu widzenia interesów pracowników to jest korzystna zmiana (pomijamy aspekt religii) bo Wielki Piątek wolny od pracy oznacza co roku bardzo długi weekend Wielkanocny. Trzech Króli np. w poniedziałek, wtorek albo środę takiej korzyści pracownikom nie daje.
Wigilia, Trzech Króli, Wielki Piątek - który dzień jest wolny od pracy - petycja nr 1 (Senat)
Petycja z dnia 4 listopada 2024 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w celu ustanowienia Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy i uchylenia Święta Narodowego Trzeciego Maja (P11-144/24).
Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.
Dotyczy: zmiany art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920).
Petytor postuluje, aby z katalogu dni wolnych od pracy wykreślić święto narodowe obchodzone 3 maja i dodać Wielki Piątek – jako święto ruchome. Zdaniem wnoszącego petycję, ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy będzie wyrazem tolerancji dla obywateli polskich innego wyznania chrześcijańskiego niż katolickie, dla kościoła prawosławnego, ewangelickiego i innych kościołów protestanckich. W uzasadnieniu petytor podniósł, że Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku dla osób wyznania ewangelickiego, które muszą obecnie w tym dniu brać urlop, czy też go odpracowywać. Ponadto podkreślił, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w następujących krajach Europy Zachodniej: Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Estonii, Słowacji, Malcie, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii.
W odniesieniu do Święta Narodowego Trzeciego Maja petytor podniósł fakt, że już od ponad 200 lat Konstytucja 3 Maja nie obowiązuje (obowiązywała tylko przez 14 miesięcy) i zadał pytanie, dlaczego nie jest dniem wolnym od pracy 2 kwietnia (dzień uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji RP).
Wigilia, Trzech Króli - który dzień jest wolny od pracy - petycja nr 2 (Sejm)
W interesie publicznym składam petycję w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy:
Art. 1. [Lista dni wolnych od pracy]
Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,
n) 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia;
Święto Trzech Króli nie ma tak doniosłego charakteru spędzonego w rodzinnym gronie jak Wigilia, która nadal prawnie jest dniem roboczym. Dnia 24 grudnia, gdy większość Polaków specjalnie, aby przygotować się do wieczerzy wigilijnej celowo planuje urlop w tym dniu – nierzadko urlop na żądanie. Niestety dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami. Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś kto regularnie nie wnioskuje w tym dniu urlop, uchodzi w zakładzie pracy za ateistę. Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej petycji. BKSP-155-X-261/24
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat