Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski 2022 - ile dni, ile płatny

Emilia Panufnik
Urlop ojcowski 2022 - ile dni i komu przysługuje, ile płatny, kto płaci, wniosek, dokumenty
Urlop ojcowski 2022 - ile dni i komu przysługuje, ile płatny, kto płaci, wniosek, dokumenty
shutterstock
Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w niezmienionym wymiarze. Ile dni można wykorzystać? Jakie dokumenty należy złożyć? Ile jest płatny i kto płaci za urlop ojcowski?

Urlop ojcowski – Kodeks pracy, co to jest?

Co to jest urlop ojcowski? Czy to urlop okolicznościowy? Nie. To jedno z uprawnień rodzicielskich na gruncie prawa pracy. Jest on ściśle związany ze stosunkiem pracy oraz z posiadaniem i wychowywaniem dziecka. Kodeks pracy reguluje urlop ojcowski w art. 1823. Natomiast urlop okolicznościowy to inne uprawnienie, które przepisy prawa pracy przyznają w szczególnych okolicznościach, jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb osoby bliskiej. Ojciec dziecka, które przyszło na świat, może skorzystać zarówno z urlopu ojcowskiego jak i urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka.

Więcej o urlopie okolicznościowym: Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Czy pracownik wychowujący dziecko może wykorzystać urlop ojcowski w okresie, gdy matka dziecka nie pracuje np. przebywa na urlopie macierzyńskim? Tak. Te dwa uprawnienia są od siebie niezależne. Matka dziecka i ojciec dziecka mogą równocześnie korzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Po pierwsze, urlop ojcowski to urlop, który przysługuje tylko ojcu nowo narodzonego dziecka. Nie można przenieść go na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przez ojca przepada. Dotyczy to także ojców adopcyjnych.

Po drugie, urlop ojcowski przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania i spółdzielczej umowy o pracę.

Po trzecie, aby skorzystać z płatnego urlopu ojcowskiego (zasiłek macierzyński z ZUS), należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Po czwarte, nie ma obowiązku bycia w związku małżeńskim z matką dziecka, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski należy się więc także bez ślubu rodziców dziecka.

Co więcej, ojciec dziecka musi brać udział w wychowywaniu dziecka. Jest to warunek niezbędny do otrzymania urlopu. Uprawnienie to nie przysługuje ojcu, który został pozbawiony praw rodzicielskich albo mieszka daleko od dziecka i nie otrzymuje z nim kontaktu.

Urlop ojcowski 2022 – ile dni?

Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w tym samym wymiarze jak dotychczas. Ile dni urlopu mają ojcowie z tego tytułu? Zgodnie z Kodeksem pracy urlop ojcowski trwa najdłużej 2 tygodnie. Czy to 14 dni roboczych? Czy wlicza się weekendy (soboty i niedziele) do urlopu ojcowskiego? Urlop ojcowski obejmuje także soboty i niedziele, a więc weekendy. Nie jest to więc 14 dni roboczych, a 10 dni roboczych.

Czy urlop ojcowski w przypadku urodzenia się bliźniaków jest dłuższy? Nie. Kodeks pracy nie uzależnia długości urlopu ojcowskiego od liczby urodzonych przy jednym porodzie dzieci. Zawsze będzie to więc 14 dni (2 tygodnie).

Czy urlop ojcowski można podzielić? Tak. Kodeks pracy przewiduje możliwość udzielanie urlopu w całości czyli na 14 następujących po sobie dni albo w dwóch częściach – każda po 7 dni.

Urlop ojcowski - do kiedy trzeba wykorzystać?

Do jakiego wieku dziecka należy skorzystać z tego uprawnienia? Urlop ojcowski trzeba wykorzystać do:

 1. do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia czyli do 2 roku życia albo
 2. do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Przykład

Dziecko urodziło się 15 stycznia 2022 roku. Ostatnim dniem na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest 14 stycznia 2024 rok. Aby skorzystać z pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego, należy rozpocząć jego wykorzystywanie z dniem 1 stycznia 2024 roku i zakończyć 14 stycznia 2024 roku. To najpóźniejszy termin na skorzystanie z 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Wynagrodzenie za urlop ojcowski – kto płaci?

Czy urlop ojcowski jest płatny? Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Ile wynosi zasiłek macierzyński za urlop ojcowski? Pracownik decydujący się na urlop ojcowski otrzyma za ten czas zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru zasiłku to średnia wynagrodzeń ojca z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Przy stałych zarobkach będzie to więc 100% otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.

Wniosek o urlop ojcowski - termin

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Jaki jest termin złożenia wniosku? Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko składa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami w terminie minimum 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. W podanym wyżej przykładzie ostatecznym dniem na złożenie wniosku o urlop ojcowski będzie 24 grudnia 2023 roku (25,26,27,28,29,30, 31 grudnia 2023 roku – 7 dni; data rozpoczęcia urlopu – 1 stycznia 2024 roku).

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego? Kodeks pracy wprost o tym przesądza - pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy wniosek złożony jest pisemnie i w odpowiednim terminie.

Wniosek o urlop ojcowski – wzór i dokumenty

W § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków wniosek o urlop ojcowski musi zawierać dwa najważniejsze elementy:

 1. imię i nazwisko pracownika oraz
 2. wskazanie okresu, na jaki ma być udzielony urlop ojcowski albo część tego urlopu.

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski >>>

Do wniosku o urlop ojcowski załącza się następujące dokumenty:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub dzieci (akceptuje się również kopie tych dokumentów);
 • kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku przysposobionego/adoptowanego dziecka)
 • oświadczenie pracownika zawierające informację o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
 • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (tylko jeśli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję).

Urlop ojcowski po angielsku

Zgodnie ze słownikiem polski-angielskim urlop ojcowski po angielsku to paternity leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Omikron powoduje ogromne braki pracowników
  Omikron powoduje ogromne braki pracowników - nawet 2 mln pracowników może przebywać na izolacji i kwarantannie w lutym 2022 roku. Jak ochronić firmę przed kryzysem?
  Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy
  Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Pandemia trwa już dwa lata, a przepisów kodeksowych nadal brak.
  Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm
  Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.
  Przyszłość pracy - odmienne wizje pracodawców i pracowników
  Jak będzie wyglądała przyszłość pracy? Okazuje się, że pracodawcy i pracownicy mają odmienne wizje. Z czym muszą zmierzyć się pracodawcy? Czym jest Wielka Rezygnacja?
  Weryfikacja covidowa - drugi projekt ustawy
  Weryfikacja covidowa - w środę 26 stycznia 2022 r. do Sejmu wpłynął drugi projekt ustawy. Stanowi uzupełnienie "lex Hoc". Pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienia pracowników, wyniki testów na COVID-19 lub uzyskać informację o przebytej infekcji. Kto zapłaci za testy pracowników?
  Rekordowy wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r.
  W grudniu 2021 r. odnotowano rekordowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Inflacja wpływa na podwyżki wynagrodzeń. Jak wygląda przeciętne zatrudnienie?
  Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
  Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?
  Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy
  Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.
  Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG
  Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.
  Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy
  Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?
  Wypłata wynagrodzenia - termin
  Wypłata wynagrodzenia za pracę - w jakim terminie powinna się odbywać? Co z wypłatą wynagrodzenia po terminie? Czy zawsze wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na konto? Co na to Kodeks pracy?
  Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
  Wypłata części wynagrodzenia w gotówce - czy jest możliwa? Czy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę na konto i w gotówce? Gdzie przechowywać taki wniosek?
  Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?
  Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek? Co należy zmienić w opiece i edukacji dzieci? Ważne jest wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka do 3 lat oraz zmiany w modelu rodziny. Jak zmodyfikować program 500+?
  Jak zachęcić pracowników IT do przyjęcia oferty pracy?
  Jak zmotywować pracowników IT do przyjęcia oferty pracy? Pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi zarobkami i coraz nowszymi benefitami. Czym jest premia za podpis?
  Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS
  Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowe świadczenie, które przysługuje co miesiąc od setnych urodzin. Ile wynosi w 2022 roku?
  Pandemia a obowiązki i rozwój pracowników
  Jak pandemia wpłynęła na obowiązki i rozwój pracowników? Niektórzy musieli wziąć na siebie dodatkowe obowiązki po pracownikach, którzy byli zwalniani lub ich stanowiska pracy były likwidowane. Przejście na pracę zdalną mogło wiązać się z nabyciem nowych umiejętności cyfrowych. Pracodawcy postawili też na nowe benefity.
  Sektor nowoczesnych usług dla biznesu 2022 - rekrutacje
  Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w 2022 roku prowadzi rekrutacje na szeroką skalę. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą liczyć na wysokie podwyżki wynagrodzeń. Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane?
  Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO
  Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.
  Czas pracy pracownika dojeżdżającego
  W przeważającej ilości przypadków pojęcie czasu pracy nie budzi wątpliwości. Występują jednak sytuacje nietypowe. Można do nich zaliczyć pracę, która zasadniczo odbywa się poza stałym wyznaczonym miejscem,
  Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu
  Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.
  Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?
  Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?
  Urlop wypoczynkowy 2022
  Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?
  Co to jest higiena cyfrowa?
  Higiena cyfrowa - co to jest? Niektórzy mogą przeznaczyć na używanie smartfona prawie 9 lat swojego życia. Jakie negatywne skutki wywołuje nadmierne korzystanie z narzędzi cyfrowych?
  Świadczenie aktywizacyjne 2022
  Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?
  Składka zdrowotna 2022 - jak działa kalkulator ZUS?
  Składka zdrowotna 2022 - ZUS udostępnia bezpłatny kalkulator dla przedsiębiorców. Jak działa kalkulator składki zdrowotnej?