REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop na żądanie 2024 - wniosek i odmowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.
rozwiń >

Urlop na żądanie – Kodeks pracy

Kodeks pracy urlop na żądanie reguluje w art. 1672-3. To prawo pracownika będące częścią urlopu wypoczynkowego. Co wyróżnia urlop na żądanie od zwykłego urlopu wypoczynkowego? Urlop na żądanie pozwala na uzyskanie wolnego od pracy w nagłym wypadku. Tymczasem zwykły urlop wypoczynkowy udziela się na podstawie planu urlopów. Taki plan ustala się na cały rok kalendarzowy albo na krótsze okresy czasu jak kwartał.

Autopromocja

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje?

Kodeks pracy przyznaje prawo do nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jest to stała liczba i przysługuje niezależnie od tego czy pracownik ma prawo do 20 czy do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni. 

Ważne

Pracownik zatrudniony u kilku pracodawców może maksymalnie wykorzystać łącznie 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.

Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Nie. Niewykorzystany przejdzie na kolejny rok, ale jako zwykły urlop wypoczynkowy. Będzie to tzw. urlop zaległy, który należy wykorzystać do 30 września roku następującego po roku nabycia prawa do urlopu. 

Przykład

Pracownica nabyła prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2024 roku. Wykorzystała 22 dni urlopu. 4 dni trzymała na wszelki wypadek, gdyby potrzebowała wziąć urlop na żądanie. 4 dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przechodzą jej więc na kolejny rok. Pracownica musi wykorzystać te dni do 30 września 2025 roku. W 2025 roku zaległy urlop wypoczynkowy będzie wykorzystywany w pierwszej kolejności.

Ile płatny jest urlop na żądanie?

Za czas urlopu na żądanie przysługuje wynagrodzenie takie samo jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jak ustala się wynagrodzenie urlopowe? Sprawdź: Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć

Urlop na żądanie - zasady

Urlop na zadanie można wykorzystać pod rząd np. dwa, trzy lub cztery dni, ale można też wnioskować o pojedyncze dni urlopu na żądanie. Kiedy należy zgłosić urlop na żądanie, aby pracodawca go udzielił? W świetle Kodeksu pracy pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to dokładnie oznacza? Zgodnie z orzecznictwem uznaje się, że zgłoszenie urlopu na żądanie powinno nastąpić przed godziną rozpoczęcia pracy wynikającą z harmonogramu czasu pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek o urlop został zgłoszony dzień wcześniej.

Przykład

Pracownik napisał smsa do przełożonego z prośbą o urlop na żądanie o godzinie 7:30 w poniedziałek. Zgodnie z grafikiem dzień pracy rozpoczyna w tym dniu o godzinie 7:00. Pracodawca może, ale nie musi uwzględnić wniosku pracownika.

Ważne

W regulaminie pracy pracodawca może określić późniejszy termin niż wynikający z KP na złożenie wniosku o urlop na żądanie.

Wniosek o urlop na żądanie - wzór

Jak napisać wniosek o urlop na żądanie? Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują szczególnej formy tego wniosku. Zgłoszenia chęci skorzystania z urlopu na żądanie można więc dokonać na różne sposoby: telefonicznie, smsem, e-mailem, pisemnie w formie papierowej, a nawet osobiście.

Jednak bezpiecznej jest złożyć wniosek w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej). Warto mieć dowód na wypadek dochodzenia czy wniosek został faktycznie złożony i czy nieobecność w pracy była usprawiedliwiona.

Czy konieczne jest podanie we wniosku powodu korzystania z urlopu na żądanie? Pracownik nie ma obowiązku wymieniania przyczyny. Mimo wszystko pracownicy często uzasadniają swoje wnioski. Na pewno jest to dobrze postrzegane przez pracodawców. 

Co może być powodem korzystania z urlopu na żądanie? Oto kilka przykładów:

  • śmierć bliskiej osoby (jeśli nie korzysta się z urlopu okolicznościowego),
  • wypadek,
  • kradzież samochodu,
  • nagła choroba bliskiej osoby,
  • awaria środku transportu.

Wniosek o urlop na żądanie – pobierz wzór doc i pdf

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

 

Odmowa urlopu na żądanie przez pracodawcę

Kiedy możliwa jest odmowa pracodawcy? Co do zasady pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszcza jednak wyjątkowe sytuacje uzasadniające odmowę urlopu na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Uznaje się, że jest to dozwolone w przypadku, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy i kolidowałaby z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy (Wyrok Sądu Najwyższego II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148).

Kolejnym przypadkiem, kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie jest złożenie wniosku po terminie. Taka sytuacja została omówiona w jednym z powyższych przykładów.

Czy ze skorzystaniem z urlopu na żądanie należy zaczekać aż do udzielenia zgody przez pracodawcę? Kodeks pracy nie wymaga przecież akceptacji wniosku. Mimo wszystko samowolne udanie się na urlopu może skutkować nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00). Pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopów, nie może go wykorzystać bez wyraźnej akceptacji pracodawcy. Dodatkowo samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop na żądanie po angielsku

Urlop na żądanie po angielsku to leave at request.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA