REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie weekendy w 2024 r. Kiedy warto wziąć urlop, żeby wypoczywać dłużej

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Kalendarz na 2024 rok sprzyja wypoczynkowi w długie weekendy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2024 rozpoczął się przedłużonym, trzydniowym weekendem – Nowy Rok przypadał bowiem w poniedziałek. Kalendarz na 2024 rok sprzyja wypoczynkowi w długie weekendy. Rok zakończy długi weekend trwający rekordowo jedenaście dni. Maj przyniesie dwa długie weekendy, z których pierwszy potrwa dziewięć dni. Także w listopadzie będą dwa weekendy dłuższe niż zwykle. Z długich weekendów skorzystają osoby, które odpowiednio zaplanują urlopy. Kiedy trzeba wziąć urlop w 2024 r., żeby móc wypoczywać w długie weekendy w tym roku?

Długi weekend to zwyczajowe określenie weekendu, z którym sąsiadują dni wolne od pracy, a sposobem wydłużenia weekendu jest wzięcie urlopu pomiędzy sobotą lub niedzielą a dniami świątecznymi. Jeśli święto wolne od pracy przypada w piątek albo w poniedziałek, branie urlopu nie jest konieczne, a długi weekend potrwa trzy dni.

REKLAMA

Autopromocja

Długi weekend majowy

Długi weekend majowy w 2024 r. może być dla niektórych naprawdę długi. Kalendarz tegorocznej majówki przedstawia się następująco:

 1. sobota 27 kwietnia
 2. niedziela 28 kwietnia
 3. poniedziałek 29 kwietnia 
 4. wtorek 30 kwietnia
 5. środa 1 maja – Święto Państwowe 
 6. czwartek 2 maja
 7. piątek 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 8. sobota 4 maja
 9. niedziela 5 maja

Środa 1 maja i piątek 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy. Wzięcie zatem trzech dni urlopu – na poniedziałek 29 kwietnia, wtorek 30 kwietnia i czwartek 2 maja – zapewni pracownikowi aż dziewięć dni wypoczynku. Chociaż 2 maja obchodzone jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest to święto ustawowo wolne od pracy. Dlatego też osoby, które tego dnia chcą mieć wolne muszą wziąć urlop.

Długi weekend na Boże Ciało

Długi weekend przypada w 2024 r. także w końcu maja. Dzień Bożego Ciała obchodzony jest w tym roku 30 maja – jak zawsze w przypadku tego święta jest to czwartek. Długi weekend z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł tradycyjnie potrwać cztery dni:

 1. czwartek 30 maja – dzień Bożego Ciała
 2. piątek 31 maja
 3. sobota 1 czerwca
 4. niedziela 2 czerwca

Dzień Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od pracy. Wzięcie zatem urlopu na piątek 31 maja  zapewni pracownikowi cztery dni wypoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi weekend w połowie sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada w 2024 r. w czwartek 15 sierpnia. Dzień ten otwiera kolejny (potencjalnie) długi weekend:

 1. czwartek 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 2. piątek 16 sierpnia
 3. sobota 17 sierpnia
 4. niedziela 18 sierpnia

Wobec tego pracownik, który weźmie urlop na piątek 16 sierpnia będzie mógł cieszyć się wypoczynkiem przez cztery dni.

Długie weekendy w listopadzie

W listopadzie 2024 r. czekają nas dwa przedłużone, trzydniowe weekendy. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada w tym roku w piątek, a Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) – w poniedziałek. 

Długi weekend na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Boże Narodzenie w 2024 r. wypada wyjątkowo korzystnie pod względem możliwości wypoczynku w długi weekend. Wzięcie czterech dni urlopu w okolicach Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2025 umożliwi wypoczynek przez aż jedenaście dni. Kalendarz bożonarodzeniowo-noworocznego długiego weekendu jest następujący:

 1. sobota 21 grudnia
 2. niedziela 22 grudnia
 3. poniedziałek 23 grudnia
 4. wtorek 24 grudnia
 5. środa 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 6. czwartek 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
 7. piątek 27 grudnia
 8. sobota 28 grudnia
 9. niedziela 30 grudnia 
 10. poniedziałek 31 grudnia
 11. wtorek 1 stycznia – Nowy Rok 2025

Żeby wypoczywać nieprzerwanie przez jedenaście dni wystarczy wziąć urlop na: 23, 24, 27 i 31 grudnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA