REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura częściowa - kto może z niej skorzystać

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

Na mocy ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (odpowiednio wydłużonego na podstawie tej noweli), będą mogły wcześniej nabyć uprawnienia emerytalne. Świadczenie, które ZUS im przyzna, to tzw. emerytura częściowa.

Od 2014 roku jeszcze przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego będzie można przejść na tzw. emeryturę częściową. Pobrane kwoty tego świadczenia obniżą jednak w przyszłości docelową emeryturę.

REKLAMA

Autopromocja

Uzyskanie emerytury częściowej będzie uzależnione od łącznego spełnienia dwóch warunków:

  • osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą oraz niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej.

W pierwszej kolejności (w 2014 i 2015 roku) na emeryturę częściową będą mogli przejść mężczyźni urodzeni w 1949 roku.

Powszechny wiek emerytalny mężczyzn urodzonych w 1949 r. zostanie wydłużony do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– 65 lat i 5 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1949 r.);

– 65 lat i 6 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca 1949 r.);

– 65 lat i 7 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 lipca do 30 września 1949 r.);

– 65 lat i 8 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 października do 31 grudnia 1949 r.).

Mężczyźni z rocznika 1949 r. również w 2014 r. ukończą wiek uprawniający do uzyskania emerytury częściowej (65 lat). Jeśli nie będą chcieli zaczekać z uzyskaniem uprawnień emerytalnych do osiągnięcia wydłużonego wieku podstawowego, ZUS będzie mógł im przyznać emeryturę częściową.

Kobiety będą mogły przejść na emeryturę częściową najwcześniej w styczniu 2021 roku, przed ukończeniem wydłużonego dla nich powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy to pierwsze z nich ukończą wiek 62 lat wymagany do uzyskania tego świadczenia, nie mając jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania pełnej emerytury.

ZUS wliczy do stażu wszystkie okresy

REKLAMA

Jak wcześniej zostało wspomniane, jednym z warunków uzyskania częściowej emerytury będzie udowodnienie odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn). Przy ustalaniu tego stażu ZUS będzie uwzględniał przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej, z zastrzeżeniem, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Jeśli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od wymaganych 35 (40) lat, ZUS uwzględni również wymienione w art. 10 ustawy emerytalnej tzw. okresy rolne, które nie zostały zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej. Chodzi o okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie. W przypadku gdy okresy składkowe, nieskładkowe i rolne nadal będą niewystarczające do przyznania emerytury częściowej, ZUS zaliczy również okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, do której prawo ustało z powodu odzyskania zdolności do pracy.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA