| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Emerytura częściowa - kto może z niej skorzystać

Emerytura częściowa - kto może z niej skorzystać

Na mocy ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (odpowiednio wydłużonego na podstawie tej noweli), będą mogły wcześniej nabyć uprawnienia emerytalne. Świadczenie, które ZUS im przyzna, to tzw. emerytura częściowa.

Od 2014 roku jeszcze przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego będzie można przejść na tzw. emeryturę częściową. Pobrane kwoty tego świadczenia obniżą jednak w przyszłości docelową emeryturę.

Uzyskanie emerytury częściowej będzie uzależnione od łącznego spełnienia dwóch warunków:

  • osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą oraz niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej.

W pierwszej kolejności (w 2014 i 2015 roku) na emeryturę częściową będą mogli przejść mężczyźni urodzeni w 1949 roku.

Powszechny wiek emerytalny mężczyzn urodzonych w 1949 r. zostanie wydłużony do:

– 65 lat i 5 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1949 r.);

– 65 lat i 6 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca 1949 r.);

– 65 lat i 7 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 lipca do 30 września 1949 r.);

– 65 lat i 8 miesięcy (dla mężczyzn urodzonych od 1 października do 31 grudnia 1949 r.).

Mężczyźni z rocznika 1949 r. również w 2014 r. ukończą wiek uprawniający do uzyskania emerytury częściowej (65 lat). Jeśli nie będą chcieli zaczekać z uzyskaniem uprawnień emerytalnych do osiągnięcia wydłużonego wieku podstawowego, ZUS będzie mógł im przyznać emeryturę częściową.

Kobiety będą mogły przejść na emeryturę częściową najwcześniej w styczniu 2021 roku, przed ukończeniem wydłużonego dla nich powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy to pierwsze z nich ukończą wiek 62 lat wymagany do uzyskania tego świadczenia, nie mając jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania pełnej emerytury.

ZUS wliczy do stażu wszystkie okresy

Jak wcześniej zostało wspomniane, jednym z warunków uzyskania częściowej emerytury będzie udowodnienie odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn). Przy ustalaniu tego stażu ZUS będzie uwzględniał przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej, z zastrzeżeniem, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Jeśli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od wymaganych 35 (40) lat, ZUS uwzględni również wymienione w art. 10 ustawy emerytalnej tzw. okresy rolne, które nie zostały zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej. Chodzi o okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie. W przypadku gdy okresy składkowe, nieskładkowe i rolne nadal będą niewystarczające do przyznania emerytury częściowej, ZUS zaliczy również okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, do której prawo ustało z powodu odzyskania zdolności do pracy.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »