reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r.

Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. akcjonariusz prostej spółki akcyjnej jest zobowiązany do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Z jakim kodem zgłosić się do ubezpieczenia?

Od 1 marca 2020 r. akcjonariusz prostej spółki akcyjnej, którego wkładem do spółki jest świadczenie pracy lub usług, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne będą dla niego obowiązkowe od dnia rozpoczęcia świadczenia pracy lub usług do dnia zakończenia ich świadczenia. Ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne.

Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej będzie zgłaszał się do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się 05 43.

Akcjonariusz będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Natomiast na ubezpieczenie zdrowotne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Podstawa prawna:

- art. 8 ust. 6 pkt 4a i art. 13 pkt 5a, art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266) zmienione ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1655).

- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn.zm.).

- Zał. nr 24 zmieniony rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2019 r.  zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 81).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r. /fot.Shutterstock
Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r. /fot.Shutterstock

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama