REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadek incognito w prawie pracy

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Inspektor pracy utajnia protokół przesłuchania pracownika i nie udostępnia go pracodawcy, jeżeli informacje przekazane przez pracownika w toku przesłuchania mogłyby narazić go m.in. na utratę pracy lub szykany ze strony współpracowników.

Świadek incognito – świadek anonimowy to świadek, który został przesłuchany w toku postępowania karnego, a którego okoliczności umożliwiające ujawnienie tożsamości, w tym dane osobowe, z uwagi na uzasadnioną obawę niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, poza prokuratorem i sądem, nie są znane innym uczestnikom postępowania. W postępowaniu sądowym nadanie świadkowi statusu świadka incognito w obecnym stanie prawnym możliwe jest wyłącznie w postępowaniu karnym.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik – świadek w postępowaniu sądowym

Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy odbywa się na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego, który nie przewiduje możliwości utajnienia danych personalnych świadka, a tym samym nadania statusu świadka incognito. Oznacza to, że pracownik wezwany w charakterze świadka w sprawie z zakresu prawa pracy nie może liczyć na to, że jego zeznania będą anonimowe dla stron postępowania, czyli pracodawcy lub pracownika będącego stroną. W konsekwencji, w obawie przed utratą pracy lub innymi szykanami ze strony pracodawcy zeznający pracownicy często zatajają pewne fakty, utrudniając tym samym lub uniemożliwiając sądowi zebranie materiału dowodowego i rozstrzygnięcie sprawy.

Kontrola inspekcji pracy - obowiązki pracodawcy >>

Brak możliwości utajnienia danych świadka może też być sytuacją niekorzystną dla będącego stroną w sporze pracodawcy, ponieważ zeznający pracownik w obawie przed reakcją współpracowników zataja fakty przemawiające na korzyść pracodawcy. Dlatego też ze względu na szczególną zależność między pracownikiem a pracodawcą zasadny wydaje się postulat wprowadzenia w sprawach z zakresu prawa pracy możliwości utajnienia danych personalnych świadków zatrudnionych u pracodawcy będącego stroną postępowania.


Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

W związku z przeprowadzaną kontrolą inspektor pracy ma prawo wzywania i przesłuchiwania pracowników, osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy i samozatrudnionych. Pracownik wezwany do złożenia wyjaśnień nie może odmówić udzielenia informacji. Artykuł 23 ust. 2 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje rozwiązanie, które ułatwia inspektorom pracy zwalczanie patologii występujących w sferze stosunków pracy, gwarantując pełną ochronę pracownikom i innym osobom świadczącym pracę, które zgodzą się ujawnić w toku kontroli znane im fakty potwierdzające naruszenia przepisów prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inspektor pracy może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym jego danych osobowych.

Można utajnić dane świadka w przypadku, gdy zachodzi obawa, że udzielenie inspektorowi pracy informacji w sprawach objętych kontrolą przez pracownika lub osobę, która:

  • była lub jest aktualnie zatrudniona,
  • wykonuje lub wykonywała pracę na rzecz podmiotu kontrolowanego na innej podstawie niż stosunek pracy,
  • wykonuje na własny rachunek działalność gospodarczą,

mogłoby narazić ją na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia tych informacji.

WAŻNE!

Możliwość przesłuchania świadka w trybie określonym w art. 23 ust. 2 ustawy o PIP nie dotyczy osób wykonujących pracę nielegalnie, bez żadnej podstawy prawnej.

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników >>

W toku przesłuchania świadka inspektor pracy powinien uzyskać informację, czy przesłuchanie mogłoby narazić świadka na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut. Informację taką należy zamieścić w protokole przesłuchania świadka. Stanowi on podstawę do wydania przez inspektora pracy postanowienia o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka. Konsekwencją wydania postanowienia jest wyłączenie protokołu przesłuchania z akt kontroli i nadanie mu klauzuli „poufne”. Zasady udostępniania protokołu określa zarządzenie nr 18/2007 Głównego Inspektora Pracy z 26 listopada 2007 r. w sprawie określania zasad postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami, na które rozciąga się obowiązek zachowania w tajemnicy służbowej. Zgodnie z zawartymi w nim regulacjami protokół przesłuchania świadka wskazany w postanowieniu nie jest udostępniany podmiotowi kontrolowanemu.

Z wniosku o wydanie postanowienia i z samego postanowienia sporządzane są uwierzytelnione odpisy z pominięciem elementów, które mogłyby ułatwić rozpoznanie osoby ujawniającej informacje załączane do protokołu pokontrolnego, czyli::

  • imienia i nazwiska,
  • numeru ewidencyjnego PESEL,
  • miejsca zamieszkania i adresu do korespondencji świadka,
  • innych okoliczności.

Do przechowywania i udostępniania wniosków i postanowień stosuje się przepisy o postępowaniu z dokumentami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy służbowej. Postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, należy doręczyć podmiotowi kontrolowanemu w dniu przedstawienia protokołu z kontroli.

Przykład

Do PIP wpłynęła anonimowa skarga pracowników jednego z zakładów pracy. W skardze tej pracownicy informują, że pracodawca łamie przepisy dotyczące czasu pracy. Nie rekompensuje pracy w godzinach nadliczbowych oraz zmusza pracowników do świadczenia pracy w soboty będące dla nich dniami wolnymi od pracy, nie udzielając w zamian innego dnia wolnego. W czasie kontroli inspektor PIP stwierdził, że zgodnie z prowadzoną przez pracodawcę ewidencją czasu pracy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie średnio 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Inspektor pracy przesłuchał 5 pracowników zakładu, po czym stwierdził, że zachodzi uzasadniona obawa, że w związku z udzieleniem informacji pracownicy ci mogą być narażeni na szykany ze strony pracodawcy, a nawet na utratę pracy. Pracownicy złożyli wnioski o zachowanie w tajemnicy ich danych osobowych. Na podstawie tych wniosków inspektor pracy wydał postanowienie o utajnieniu danych osobowych tych świadków.

Praca w nadgodzinach kadry zarządzającej >>

Na postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka pracodawcy przysługuje zażalenie. Należy je wnieść w terminie 3 dni od dnia doręczenia postanowienia do właściwego okręgowego inspektora pracy. Postępowanie dotyczące zażalenia toczy się bez udziału pracodawcy i objęte jest tajemnicą służbową. W sytuacji gdy okręgowy inspektor pracy uwzględni zażalenie podmiotu kontrolowanego, protokół przesłuchania świadka podlega zniszczeniu, a inspektor pracy zamieszcza w protokole z kontroli wzmiankę o zniszczeniu protokołu, którego dotyczy uchylone postanowienie.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA