REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Nowa norma czy chwilowa moda?

Czy czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej firm eksperymentuje z czterodniowym tygodniem pracy, dając swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za dłuższe godziny pracy w pozostałe dni. Czy taka forma organizacji pracy to przyszłość, czy może chwilowa moda? W tym artykule przyjrzymy się zaletom, wadom oraz praktycznym aspektom wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.
rozwiń >

Czy czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wiele wskazuje na to, że krótszy tydzień pracy będzie coraz bardziej popularny. W dobie postępu technologicznego i automatyzacji wielu procesów, ludzie mogą skupić się na bardziej kreatywnych i wymagających zadaniach, które niekoniecznie wymagają obecności w biurze przez pięć dni w tygodniu.

REKLAMA

Autopromocja

Dlaczego czterodniowy tydzień pracy?

Pomysł skrócenia tygodnia pracy nie jest nowy. Już w dwudziestym wieku wielu myślicieli i ekonomistów przewidywało, że postęp technologiczny pozwoli ludziom pracować mniej, zachowując przy tym ten sam standard życia. Współczesne firmy, które eksperymentują z czterodniowym tygodniem pracy, podkreślają kilka głównych korzyści:

 • Zwiększona produktywność - krótszy czas pracy może prowadzić do zwiększenia koncentracji i efektywności pracowników.
 • Lepsze samopoczucie pracowników - dodatkowy dzień wolny może przyczynić się do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia stresu i wypalenia zawodowego.
 • Zmniejszenie kosztów - mniej dni pracy w biurze oznacza niższe koszty związane z energią, sprzątaniem czy wynajmem powierzchni.

Jakie są wyzwania związane z czterodniowym tygodniem pracy?

Mimo wielu korzyści, czterodniowy tydzień pracy nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdej firmy. Eksperci wskazują na pewne wyzwania, które należy uwzględnić, są to m.in.:

 • Dłuższe dni pracy - aby zachować pełen etat, pracownicy muszą pracować dłużej w dni robocze. Dla niektórych może to być męczące i stresujące.
 • Klient i dostępność - w wielu branżach klienci oczekują dostępności pięć dni w tygodniu. Firmy muszą znaleźć sposób, aby sprostać tym oczekiwaniom, nie rezygnując z czterodniowego tygodnia pracy.
 • Organizacja pracy - wprowadzenie krótszego tygodnia pracy wymaga przemyślanej reorganizacji zadań i odpowiedzialności w firmie.

Jakie są skutki czterodniowego tygodnia pracy? Co pokazują badania?

Autorami największego do tej pory badania skutków czterodniowego tygodnia roboczego są naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA. Ich badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2900 osób. Zdecydowały się one na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób. Nie wiązało się to ze spadkiem płac. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.

1. Wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników

Jednym z najbardziej znaczących odkryć badania było to, jak skrócenie tygodnia pracy wpłynęło na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Wskaźniki stresu, lęku i wypalenia zawodowego znacząco spadły. Wielu pracowników zgłosiło poprawę jakości snu, większą energię i lepsze samopoczucie ogólne. Zmniejszenie stresu i poprawa zdrowia psychicznego przekładały się również na lepsze relacje w miejscu pracy, co z kolei wpłynęło na poprawę atmosfery i kultury organizacyjnej w firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wpływ na życie rodzinne i społeczne

Dodatkowy dzień wolny w tygodniu miał również pozytywny wpływ na życie rodzinne i społeczne pracowników. Wielu z nich zauważyło, że mają więcej czasu na spędzanie z rodziną, opiekę nad dziećmi i uczestnictwo w życiu społecznym. Dla wielu pracowników dodatkowy dzień wolny stał się okazją do nawiązywania nowych relacji, rozwijania hobby czy uczestnictwa w wolontariacie.

3. Wpływ na wydajność i produktywność

Mimo obaw niektórych pracodawców, skrócenie tygodnia pracy nie wpłynęło negatywnie na wydajność i produktywność. W rzeczywistości wiele firm odnotowało wzrost produktywności. Pracownicy byli bardziej skoncentrowani, zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę. Krótsze, ale bardziej intensywne dni pracy pozwoliły na lepsze zarządzanie czasem i skupienie się na najważniejszych zadaniach.

4. Reakcje innych firm i branż

Sukces eksperymentu w Wielkiej Brytanii przyciągnął uwagę wielu innych firm i branż na całym świecie. Wielu pracodawców zaczęło rozważać wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w swoich organizacjach, widząc korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla samej firmy. Wzrost lojalności pracowników, zmniejszenie rotacji i poprawa kultury organizacyjnej to tylko niektóre z korzyści, które przyciągnęły uwagę innych firm.

5. Podsumowanie i przyszłość czterodniowego tygodnia pracy

Eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy w Wielkiej Brytanii pokazał, że taka forma organizacji pracy może przynieść wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Chociaż nie jest to rozwiązanie idealne dla każdej firmy i branży, wiele wskazuje na to, że w przyszłości krótszy tydzień pracy stanie się normą, a nie wyjątkiem. W dobie postępu technologicznego i rosnącej dbałości o zdrowie psychiczne pracowników, czterodniowy tydzień pracy może stać się kluczem do sukcesu wielu organizacji.

Przykłady zastosowania w praktyce

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy nie jest jedynie teoretycznym konceptem, ale coraz częściej staje się praktycznym rozwiązaniem w wielu krajach i branżach. Oto kilka przykładów, które pokazują, jak różne organizacje i kraje podchodzą do tego pomysłu:

Wielka Brytania
Jak wcześniej wspomniano, badania przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge i Boston College objęły 61 firm w Wielkiej Brytanii. Eksperyment wykazał, że skrócenie tygodnia pracy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Firmy z różnych sektorów, od handlu internetowego po lokalne sklepy rybne, zauważyły wzrost produktywności i poprawę samopoczucia pracowników.

REKLAMA

Portugalia
Rząd Portugalii postanowił przetestować koncepcję czterodniowego tygodnia pracy w ramach pilotażowego projektu. Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, 46 spółek, zarówno publicznych, jak i prywatnych, przystąpiło do programu. Wśród nich cztery duże firmy zatrudniające ponad 1000 osób. Ministerstwo pracy analizowało warunki i spodziewane konsekwencje wprowadzenia krótszego tygodnia pracy, koncentrując się na poprawie jakości zatrudnienia i zwiększeniu produktywności. Portugalia rozważa również przyjęcie rozwiązań z innych krajów europejskich, które już wprowadziły czterodniowy tydzień pracy.

Islandia
Ten północny kraj przeprowadził jeden z najbardziej znanych eksperymentów z czterodniowym tygodniem pracy. W latach 2015-2019 prawie 2500 pracowników w różnych sektorach przeszło na krótszy tydzień pracy bez obniżenia wynagrodzenia. Wyniki były pozytywne: poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zwiększenie produktywności i poprawa samopoczucia pracowników.

 

Nowa Zelandia
Firma Perpetual Guardian, która zajmuje się zarządzaniem majątkiem, przeprowadziła eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy w 2018 roku. Wyniki były tak obiecujące, że firma postanowiła wprowadzić czterodniowy tydzień pracy na stałe. Pracownicy odnotowali 24% poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a poziom stresu spadł o 7%.

Japonia
Microsoft Japonia przeprowadził eksperyment "Work Life Choice Challenge" w sierpniu 2019 roku, oferując pracownikom piątek wolny od pracy. Wyniki były imponujące: wzrost produktywności o 40%, a zużycie prądu w biurze spadło o 23%.

Francja
Przykład z Francji. Firma Elmy z Lyonu, specjalizująca się w zarządzaniu energią, przez pół roku testowała czterodniowy tydzień pracy. Menedżerowie pracowali 35 godzin tygodniowo, a pozostali pracownicy 32 godziny. Praca stała się intensywniejsza, skracając przerwy w ciągu dnia i przerwy obiadowe. Dzięki temu absencje spadły o 70%, liczba rezygnacji zmniejszyła się o ponad 50%, spotkania trwały krócej, a zadowolenie pracowników wzrosło - 48% poleciłoby Elmy jako miejsce pracy, w porównaniu do wcześniejszych 23%.

Belgia
Rząd Belgii oficjalnie umożliwił obywatelom wybór między pracą przez cztery dni w tygodniu a pracą przez pięć dni. Mimo tej zmiany, liczba godzin pracy nie uległa znaczącej modyfikacji, niezależnie od wybranej opcji. Pracownicy w Belgii mogą bowiem wybrać system pracy po 9,5 godziny przez 4 dni w tygodniu, co oznacza łącznie 38 godzin pracy, lub pozostać przy systemie 8-godzinnym przez 5 dni w tygodniu, czyli 40 godzin pracy.

Polska
U nas idea czterodniowego tygodnia pracy jest wciąż stosunkowo nowa, ale zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń pracowników, którzy coraz bardziej cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Kilka firm technologicznych i start-upów rozpoczęło eksperymenty z krótszym tygodniem pracy, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników. Dodatkowo, pewne polskie firmy z branży kreatywnej, takie jak agencje reklamowe czy studia projektowe, wprowadzają elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej, co jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia do czasu pracy.

Te przykłady pokazują, że czterodniowy tydzień pracy jest elastycznym rozwiązaniem, które można dostosować do różnych kultur organizacyjnych i branż. Kluczem do sukcesu jest komunikacja z pracownikami, monitorowanie wyników i gotowość do dostosowywania się do nowych wyzwań.

Jak wprowadzić czterodniowy tydzień pracy w firmie?

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem krótszego tygodnia pracy w swojej firmie, oto kilka kroków, które warto rozważyć:

 • Przeprowadź konsultacje z zespołem - zapytaj pracowników, jakie mają oczekiwania i obawy związane z krótszym tygodniem pracy.
 • Eksperymentuj - zamiast wprowadzać zmiany na stałe, przeprowadź kilkumiesięczny eksperyment i monitoruj wyniki.
 • Dostosuj się do potrzeb klienta - upewnij się, że Twoi klienci nie odczują negatywnych skutków zmiany. Może to wymagać rotacji pracowników czy wprowadzenia zdalnej pracy w pewne dni.

Reasumując, czterodniowy tydzień pracy to interesujący trend, który może przynieść wiele korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Jednak, jak każda zmiana, wymaga przemyślenia i dostosowania do specyfiki danej firmy. Warto śledzić rozwój tego trendu i czerpać inspiracje z doświadczeń innych przedsiębiorstw.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA