REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Nowa norma czy chwilowa moda?

Czy czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?
Czy czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej firm eksperymentuje z czterodniowym tygodniem pracy, dając swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za dłuższe godziny pracy w pozostałe dni. Czy taka forma organizacji pracy to przyszłość, czy może chwilowa moda? W tym artykule przyjrzymy się zaletom, wadom oraz praktycznym aspektom wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.
rozwiń >

Czy czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wiele wskazuje na to, że krótszy tydzień pracy będzie coraz bardziej popularny. W dobie postępu technologicznego i automatyzacji wielu procesów, ludzie mogą skupić się na bardziej kreatywnych i wymagających zadaniach, które niekoniecznie wymagają obecności w biurze przez pięć dni w tygodniu.

Autopromocja

Dlaczego czterodniowy tydzień pracy?

Pomysł skrócenia tygodnia pracy nie jest nowy. Już w dwudziestym wieku wielu myślicieli i ekonomistów przewidywało, że postęp technologiczny pozwoli ludziom pracować mniej, zachowując przy tym ten sam standard życia. Współczesne firmy, które eksperymentują z czterodniowym tygodniem pracy, podkreślają kilka głównych korzyści:

 • Zwiększona produktywność - krótszy czas pracy może prowadzić do zwiększenia koncentracji i efektywności pracowników.
 • Lepsze samopoczucie pracowników - dodatkowy dzień wolny może przyczynić się do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia stresu i wypalenia zawodowego.
 • Zmniejszenie kosztów - mniej dni pracy w biurze oznacza niższe koszty związane z energią, sprzątaniem czy wynajmem powierzchni.

Jakie są wyzwania związane z czterodniowym tygodniem pracy?

Mimo wielu korzyści, czterodniowy tydzień pracy nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdej firmy. Eksperci wskazują na pewne wyzwania, które należy uwzględnić, są to m.in.:

 • Dłuższe dni pracy - aby zachować pełen etat, pracownicy muszą pracować dłużej w dni robocze. Dla niektórych może to być męczące i stresujące.
 • Klient i dostępność - w wielu branżach klienci oczekują dostępności pięć dni w tygodniu. Firmy muszą znaleźć sposób, aby sprostać tym oczekiwaniom, nie rezygnując z czterodniowego tygodnia pracy.
 • Organizacja pracy - wprowadzenie krótszego tygodnia pracy wymaga przemyślanej reorganizacji zadań i odpowiedzialności w firmie.

Jakie są skutki czterodniowego tygodnia pracy? Co pokazują badania?

Autorami największego do tej pory badania skutków czterodniowego tygodnia roboczego są naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA. Ich badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2900 osób. Zdecydowały się one na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób. Nie wiązało się to ze spadkiem płac. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.

1. Wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników

Jednym z najbardziej znaczących odkryć badania było to, jak skrócenie tygodnia pracy wpłynęło na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Wskaźniki stresu, lęku i wypalenia zawodowego znacząco spadły. Wielu pracowników zgłosiło poprawę jakości snu, większą energię i lepsze samopoczucie ogólne. Zmniejszenie stresu i poprawa zdrowia psychicznego przekładały się również na lepsze relacje w miejscu pracy, co z kolei wpłynęło na poprawę atmosfery i kultury organizacyjnej w firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wpływ na życie rodzinne i społeczne

Dodatkowy dzień wolny w tygodniu miał również pozytywny wpływ na życie rodzinne i społeczne pracowników. Wielu z nich zauważyło, że mają więcej czasu na spędzanie z rodziną, opiekę nad dziećmi i uczestnictwo w życiu społecznym. Dla wielu pracowników dodatkowy dzień wolny stał się okazją do nawiązywania nowych relacji, rozwijania hobby czy uczestnictwa w wolontariacie.

3. Wpływ na wydajność i produktywność

Mimo obaw niektórych pracodawców, skrócenie tygodnia pracy nie wpłynęło negatywnie na wydajność i produktywność. W rzeczywistości wiele firm odnotowało wzrost produktywności. Pracownicy byli bardziej skoncentrowani, zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę. Krótsze, ale bardziej intensywne dni pracy pozwoliły na lepsze zarządzanie czasem i skupienie się na najważniejszych zadaniach.

4. Reakcje innych firm i branż

Sukces eksperymentu w Wielkiej Brytanii przyciągnął uwagę wielu innych firm i branż na całym świecie. Wielu pracodawców zaczęło rozważać wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w swoich organizacjach, widząc korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla samej firmy. Wzrost lojalności pracowników, zmniejszenie rotacji i poprawa kultury organizacyjnej to tylko niektóre z korzyści, które przyciągnęły uwagę innych firm.

5. Podsumowanie i przyszłość czterodniowego tygodnia pracy

Eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy w Wielkiej Brytanii pokazał, że taka forma organizacji pracy może przynieść wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Chociaż nie jest to rozwiązanie idealne dla każdej firmy i branży, wiele wskazuje na to, że w przyszłości krótszy tydzień pracy stanie się normą, a nie wyjątkiem. W dobie postępu technologicznego i rosnącej dbałości o zdrowie psychiczne pracowników, czterodniowy tydzień pracy może stać się kluczem do sukcesu wielu organizacji.

Przykłady zastosowania w praktyce

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy nie jest jedynie teoretycznym konceptem, ale coraz częściej staje się praktycznym rozwiązaniem w wielu krajach i branżach. Oto kilka przykładów, które pokazują, jak różne organizacje i kraje podchodzą do tego pomysłu:

Wielka Brytania
Jak wcześniej wspomniano, badania przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge i Boston College objęły 61 firm w Wielkiej Brytanii. Eksperyment wykazał, że skrócenie tygodnia pracy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Firmy z różnych sektorów, od handlu internetowego po lokalne sklepy rybne, zauważyły wzrost produktywności i poprawę samopoczucia pracowników.

Portugalia
Rząd Portugalii postanowił przetestować koncepcję czterodniowego tygodnia pracy w ramach pilotażowego projektu. Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, 46 spółek, zarówno publicznych, jak i prywatnych, przystąpiło do programu. Wśród nich cztery duże firmy zatrudniające ponad 1000 osób. Ministerstwo pracy analizowało warunki i spodziewane konsekwencje wprowadzenia krótszego tygodnia pracy, koncentrując się na poprawie jakości zatrudnienia i zwiększeniu produktywności. Portugalia rozważa również przyjęcie rozwiązań z innych krajów europejskich, które już wprowadziły czterodniowy tydzień pracy.

Islandia
Ten północny kraj przeprowadził jeden z najbardziej znanych eksperymentów z czterodniowym tygodniem pracy. W latach 2015-2019 prawie 2500 pracowników w różnych sektorach przeszło na krótszy tydzień pracy bez obniżenia wynagrodzenia. Wyniki były pozytywne: poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zwiększenie produktywności i poprawa samopoczucia pracowników.

 

Nowa Zelandia
Firma Perpetual Guardian, która zajmuje się zarządzaniem majątkiem, przeprowadziła eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy w 2018 roku. Wyniki były tak obiecujące, że firma postanowiła wprowadzić czterodniowy tydzień pracy na stałe. Pracownicy odnotowali 24% poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a poziom stresu spadł o 7%.

Japonia
Microsoft Japonia przeprowadził eksperyment "Work Life Choice Challenge" w sierpniu 2019 roku, oferując pracownikom piątek wolny od pracy. Wyniki były imponujące: wzrost produktywności o 40%, a zużycie prądu w biurze spadło o 23%.

Francja
Przykład z Francji. Firma Elmy z Lyonu, specjalizująca się w zarządzaniu energią, przez pół roku testowała czterodniowy tydzień pracy. Menedżerowie pracowali 35 godzin tygodniowo, a pozostali pracownicy 32 godziny. Praca stała się intensywniejsza, skracając przerwy w ciągu dnia i przerwy obiadowe. Dzięki temu absencje spadły o 70%, liczba rezygnacji zmniejszyła się o ponad 50%, spotkania trwały krócej, a zadowolenie pracowników wzrosło - 48% poleciłoby Elmy jako miejsce pracy, w porównaniu do wcześniejszych 23%.

Belgia
Rząd Belgii oficjalnie umożliwił obywatelom wybór między pracą przez cztery dni w tygodniu a pracą przez pięć dni. Mimo tej zmiany, liczba godzin pracy nie uległa znaczącej modyfikacji, niezależnie od wybranej opcji. Pracownicy w Belgii mogą bowiem wybrać system pracy po 9,5 godziny przez 4 dni w tygodniu, co oznacza łącznie 38 godzin pracy, lub pozostać przy systemie 8-godzinnym przez 5 dni w tygodniu, czyli 40 godzin pracy.

Polska
U nas idea czterodniowego tygodnia pracy jest wciąż stosunkowo nowa, ale zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń pracowników, którzy coraz bardziej cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Kilka firm technologicznych i start-upów rozpoczęło eksperymenty z krótszym tygodniem pracy, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników. Dodatkowo, pewne polskie firmy z branży kreatywnej, takie jak agencje reklamowe czy studia projektowe, wprowadzają elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej, co jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia do czasu pracy.

Te przykłady pokazują, że czterodniowy tydzień pracy jest elastycznym rozwiązaniem, które można dostosować do różnych kultur organizacyjnych i branż. Kluczem do sukcesu jest komunikacja z pracownikami, monitorowanie wyników i gotowość do dostosowywania się do nowych wyzwań.

Jak wprowadzić czterodniowy tydzień pracy w firmie?

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem krótszego tygodnia pracy w swojej firmie, oto kilka kroków, które warto rozważyć:

 • Przeprowadź konsultacje z zespołem - zapytaj pracowników, jakie mają oczekiwania i obawy związane z krótszym tygodniem pracy.
 • Eksperymentuj - zamiast wprowadzać zmiany na stałe, przeprowadź kilkumiesięczny eksperyment i monitoruj wyniki.
 • Dostosuj się do potrzeb klienta - upewnij się, że Twoi klienci nie odczują negatywnych skutków zmiany. Może to wymagać rotacji pracowników czy wprowadzenia zdalnej pracy w pewne dni.

Reasumując, czterodniowy tydzień pracy to interesujący trend, który może przynieść wiele korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Jednak, jak każda zmiana, wymaga przemyślenia i dostosowania do specyfiki danej firmy. Warto śledzić rozwój tego trendu i czerpać inspiracje z doświadczeń innych przedsiębiorstw.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rafał
  2023-09-05 11:20:22
  To nie żadna norma ani moda. To zwyczajne złodziejstwo i okradanie pracodawcy. Istnieje w prawie zapis pełny wymiar czasu pracy. I można mieć 8/10 czyli 4 dni. Problem polega na tym że zwolennicy tego chorego pomysłu chcą pracować 4 dni a pobierać wynagrodzenie za 5.
  9
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA