REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego 2024

młodociany pracownik wynagrodzenie 2024 netto ile lat wiek
młodociany pracownik wynagrodzenie 2024 netto ile lat wiek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Młodociany pracownik w 2024 roku - wynagrodzenie rośnie od 1 marca. Ile wynosi wypłata czyli wynagrodzenie netto młodocianego? Jakie jest minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego, a jakie na umowie o prace lekkie? Jak Kodeks pracy definiuje młodocianego pracownika?

Młodociany – Kodeks pracy, definicja

Kto to jest pracownik młodociany? Kodeks pracy cały Dział Dziewiąty pod tytułem „Zatrudnianie młodocianych” poświęca właśnie temu zagadnieniu. Definicja młodocianego pracownika znajduje się w pierwszym artykule tego działu czyli art. 190 § 1 KP:

REKLAMA

Autopromocja

Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

W świetle Kodeksu pracy zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat. Jedyne wyjątki od tej reguły ustawodawca zawarł w art. 191 § 21–23, a mianowicie:

 1. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat.
 2. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w punkcie 1, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.
 3. Osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Więcej informacji na temat zatrudniania dzieci poniżej 15 roku życia znajdziesz w artykule: Dziecko młodsze niż 15 lat może być pracownikiem. Kiedy jest to dopuszczalne

Zgodnie z Kodeksem pracy można zatrudnić tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

A co w sytuacji, kiedy osoba ukończyła 15 lat, ale nie ukończyła szkoły podstawowej? Czy może być zatrudniona jako młodociany? Prawo pracy zezwala na zawarcie z taką osobą umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. 

Niezbędny jest w tym celu wniosek jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna. Dodatkowo taka osoba musi spełniać jeden z poniższych warunków:

 1. została przyjęta do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w ośmioletniej szkole podstawowej albo
 2. uzyskała zezwolenie dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskała pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jeśli 15-letnia osoba bez ośmioletniej szkoły podstawowej spełnia obowiązek szkolny poza szkołą, może po ukończeniu przez nią przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. 

Młodociany pracownik – wiek

Ile lat może mieć pracownik młodociany? Młodociany pracownik to osoba od 15 do 17 roku życia. Co do zasady można więc zatrudniać od 15 roku życia pracownika. W stosunku do tak młodych pracowników stosuje się przepisy szczególne dotyczące zatrudniania młodocianych. Ukończenie 18 roku życia skutkuje osiągnieciem pełnoletności, a więc pracownik przestaje być młodociany, co pozwala na stosowanie w stosunku do niego ogólnych przepisów prawa pracy.

Jeśli jednak osoba kończy 18 lat w trakcie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę.

Zastrzega się również, że osiągnięcie pełnoletności przed ukończeniem nauki zawodu, powoduje kończenie tej nauki na warunkach określonych dla młodocianych.

Młodociany pracownik – wynagrodzenie 2024

Jakie minimalne wynagrodzenie obowiązuje w przypadku zatrudnienia pracownika młodocianego? Wszystko to zależy od tego, na podstawie jakiej umowy doszło do nawiązania stosunku pracy. Zacznijmy więc od początku. Prawo pracy wyróżnia dwa rodzaje umów o pracę z młodocianymi:

 1. umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz
 2. umowa o pracę przy wykonywaniu lekkich prac.

Z pracownikiem młodocianym można zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przy czym wyróżnia się dwa rodzaje przygotowania zawodowego:

 • nauka zawodu i 
 • przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Umowa o pracę zawarta z młodocianym powinna zawierać m.in. wysokość wynagrodzenia. Wynagrodzenie młodocianych zatrudnianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego określa § 19 i § 20 Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Minimalne wynagrodzenie młodocianego odbywającego przygotowanie zawodowe zmienia się z każdym kwartałem. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania określa stosunek procentowy wynagrodzenia do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. 

W pierwszym roku nauki zawodu jest to nie mniej niż 8% średniego wynagrodzenia, w drugim roku nauki zawodu jest to nie mniej niż 9% średniego wynagrodzenia, a w trzecim roku nauki zawodu to nie mniej niż 10% średniego wynagrodzenia. Stosunek procentowy (a co za tym idzie także wysokość wynagrodzenia młodocianego pracownika) wzrósł o 3 punkty procentowe od 1 września 2023 roku. Wcześniej było to odpowiednio 5%,6% i 7%.

REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale podaje Prezes GUS za pośrednictwem komunikatu publikowanego w Monitorze Polski. Obecnie obowiązuje Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 10 listopada 2023 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. (M.P. z 2023, poz. 1216). Zgodnie z komunikatem średnie wynagrodzenie wynosi 7194,95 zł. Od tej kwoty liczy się wynagrodzenie pracownika młodocianego za okres od 1 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 r.

Kolejny Komunikat Prezesa GUS dotyczy przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2023 r. Wyniosło ono 7540,36 zł. Od tej kwoty wyliczane jest wynagrodzenie młodocianych na kolejny okres czyli od 1 marca do 31 maja 2024 r. Jeszcze do końca lutego 2024 roku wynagrodzenie młodocianego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu wynosi nie mniej niż 575,60 zł w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 647,55 zł w drugim roku nauki i 719,50 zł w trzecim roku nauki. Wynagrodzenie pracownika młodocianego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy wynosi nie mniej niż 503,65 zł.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego

Wynagrodzenie młodocianego od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

I rok nauki lub klasa I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (8%)

575,60 zł

II rok nauki lub klasa II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (9%)

647,55 zł

III rok nauki lub klasa III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (10%)

719,50 zł

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy (7%)

503,65 zł.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego

Wynagrodzenie młodocianego od 1 marca do 31 maja 2024 r.

I rok nauki lub klasa I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (8%)

603,23 zł

II rok nauki lub klasa II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (9%)

678,63 zł

III rok nauki lub klasa III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole (10%)

754,04 zł

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy (7%)

527,83 zł

Ważne

Od 1 marca do 31 maja 2024 roku wynagrodzenie w pierwszym roku nauki zawodu wynosi 603,23 zł, w drugim roku nauki zawodu 678,63 zł, a w trzecim - 754,04 zł. Natomiast za przyuczanie do wykonywania określonej pracy należy się wynagrodzenie w wysokości 527,83 zł. Są to kwoty brutto, a ile wynosi wynagrodzenie pracownika młodocianego netto?

Wynagrodzenie pracownika młodocianego netto 2024

Procentowo składki ZUS przy umowie o pracę z młodocianym nie różnią się od pozostałych umów. Po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne za pracę do końca lutego 2024 r. pracownik młodociany otrzyma wynagrodzenie netto w wysokości odpowiednio 496,69 zł (pierwszy rok nauki), 550,01 zł (drugi rok nauki), 601,55 zł (trzeci rok nauki) oraz 434,60 zł (przyuczenie do wykonywania określonej pracy). 

Ważne

W okresie od 1 marca do 31 maja 2024 roku wynagrodzenie młodocianych netto wynosi odpowiednio: 518,21 zł, 572,23 zł, 626,26 zł oraz 455,46 zł w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego 2024 - prace lekkie

Wynagrodzenie młodocianego pracownika, który wykonuje pracę na podstawie umowy o prace lekkie nie podlega niniejszym kwotom. Stosuje się w tym przypadku ogólnie obowiązujące w 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę – od stycznia do czerwca jest to 4242,00 zł, a od lipca do grudnia - 4300,00 zł. Minimalne wynagrodzenie netto pracownika młodocianego wykonującego prace lekkie wynosi 3330,98 zł do końca czerwca i 3376,53 zł do końca grudnia 2024 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA