| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Regulaminy wynagradzania

Regulaminy wynagradzania

Od 1 stycznia 2008 r. wzrosną wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Coroczny wzrost tych wynagrodzeń gwarantuje ustawa budżetowa.

Należy pamiętać, że od 5 kwietnia 2000 r. został zlikwidowany jeden ze składników wynagrodzenia, a mianowicie dodatek specjalistyczny. Jednak nauczyciele pozostający w zatrudnieniu za dzień 6 kwietnia 2000 r. i pobierający ten dodatek zachowują do niego prawo do czasu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego.

Regulamin wynagradzania obowiązuje w roku bieżącym, gdy Sejm nie uchwali ustawy budżetowej na rok następny. W takiej sytuacji stosuje się regulamin obowiązujący w roku poprzednim, nie dłużej jednak niż przez okres 2 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej. Ponieważ ustawa budżetowa na rok 2008, którą podpisał prezydent 30 stycznia 2008 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 5 lutego 2008 r. (DzU nr 19, poz. 117), regulaminy wynagradzania z roku 2007 będą mogły obowiązywać najdłużej do 4 kwietnia 2008 r.

Regulamin wynagradzania nauczycieli musi być uzgodniony z działającymi w oświacie związkami zawodowymi. Gdyby jednak regulamin ten nie został uzgodniony przez strony, wówczas nauczyciele otrzymają tylko wynagrodzenie zasadnicze oraz te dodatki, które były im przyznane na okres wykraczający poza dany rok kalendarzowy (np. dodatek motywacyjny). Pozostałe składniki wynagrodzenia, których wysokość uzależniona jest od zapisów regulaminu mogą być wypłacone dopiero po jego wejściu w życie, ale z mocą od 1 stycznia.

Może zdarzyć się, że organ prowadzący z braku środków finansowych w nowym regulaminie wynagradzania, który wszedł w życie 1 stycznia 2008 r., wprowadzi zapis, że niektóre dodatki będą przyznawane w niższej wysokości lub nie będą w ogóle przyznawane. W sytuacji gdy dodatki, które zostały przyznane do końca lutego br., nie wymagają od pracodawcy podejmowania żadnych działań. Nie zachodzi więc konieczność dokonywania jakichkolwiek wypowiedzeń, jak również potrąceń wypłaconych dodatków, których nie przewiduje nowy regulamin.

Natomiast gdyby dodatki zostały przyznane na ściśle określony czas, np. do końca marca br., wówczas pracownik zachowuje do niego prawo do końca okresu, na jaki został przyznany.

Należy zaznaczyć, że w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania nie stosuje się art. 42 k.p., natomiast zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 8 kwietnia 1998 r. (III ZP 5/98, OSNP 1998/22/647). Wynagrodzenie mianowanego nauczyciela zawyżone w stosunku do przepisów płacowych nie podlega zmianie w trybie art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, lecz wymaga uprzedzenia równego okresowi wypowiedzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »