reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Wysokość wynagrodzenia po zmianie czasu na zimowy

Pracodawca zatrudniający pracowników w nocy w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy musi liczyć się z obowiązkiem poniesienia wyższych kosztów za dodatkową godzinę pracy. Będzie musiał za nią zapłacić nie tylko normalne wynagrodzenie, ale również nocny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownik powinien świadczyć swoją pracę przez 8 godzin na dobę, średnio 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Praca ponad normę dobową jest pracą w godzinach nadliczbowych. Praca ta jest co do zasady polecana przez pracodawcę. Ale jak traktować „przymusową” dłuższą pracę w nocy z 27 na 28 października – czyli w nocy zmiany czasu z letniego na zimowy.

Godziny nadliczbowe

W nocy z 27 na 28 października 2012 r. następuje przesunięcie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara należy cofnąć o godzinę – z 3.00 na 2.00. Oznacza to, że pracownik, który miał w tę noc zaplanowaną pracę, będzie pracował o godzinę dłużej.

Mimo że sytuacja ta nie wynika z polecenia pracodawcy, nie jest nawet jego inicjatywą, pracownik będzie wykonywał pracę w nadgodzinach, którą trzeba będzie zrekompensować.

Można to zrobić, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub udzielając czasu wolnego.

Jak obliczyć normalne wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny

Pracownikowi, który wykonywał pracę w nadgodzinach, zawsze należy się tzw. normalne wynagrodzenie. Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r.).

W związku z tym przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę nie tylko płacę zasadniczą, ale również inne składniki przysługujące pracownikowi stale, np. premie regulaminowe, prowizje, dodatki stałe.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama