reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika odwołanego z urlopu na kilka godzin

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika odwołanego z urlopu na kilka godzin

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu wypoczynkowego na okres od 11 do 24 czerwca br. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i świadczy pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. 13 czerwca po południu awarii uległ komputerowy system bazy danych naszych klientów uniemożliwiający pracę działu sprzedaży. W związku z tym zdecydowaliśmy się wezwać pracownika do pracy w celu usunięcia awarii (jest to jedyny pracownik, który zajmuje się naprawą usterek systemów informatycznych w naszej firmie). Pracownik odebrał telefon służbowy (okazało się, że nigdzie nie wyjechał) i stawił się w pracy 14 czerwca rano. Przewidywaliśmy, że naprawa systemu zajmie cały dzień, jednak usunięcie awarii zajęło pracownikowi tylko 3 godziny (od 8:00 do 11:00). Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową 17,20 zł i otrzymuje dodatek funkcyjny w wysokości 380 zł. Czy postąpiliśmy właściwie, odwołując pracownika z urlopu? Jakie wynagrodzenie powinniśmy mu wypłacić za przepracowane godziny? Czy w zamian za pracę możemy mu udzielić urlopu na część dnia w innym terminie?

Odwołując pracownika, postąpili Państwo prawidłowo. Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego muszą Państwo wypłacić wynagrodzenie za 8 godzin – nie ma znaczenia to, że świadczył on pracę jedynie przez 3 godziny. Za 3 przepracowane godziny pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie, a za pozostałe 5 godzin powinni mu Państwo wypłacić wynagrodzenie przestojowe. W związku z pracą 14 czerwca br. nie można udzielić pracownikowi urlopu na część dnia pracy, tylko trzeba ustalić z nim inny termin wykorzystania urlopu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku jest jednak zobowiązany pokryć poniesione przez pracownika koszty pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu

Odwołanie jest możliwe, w sytuacji gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki:

  • obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu, i
  • dla prawidłowego przebiegu pracy konieczna jest obecność pracownika ze względu na jego uprawnienia, kwalifikacje lub zajmowane stanowisko (art. 167 § 1 Kodeksu pracy).

Ocena, czy w konkretnym przypadku wystąpiły takie okoliczności i czy zasadne jest wzywanie pracownika z urlopu, należy do pracodawcy. W przedstawionej przez Państwa sytuacji obie ww. przesłanki zostały spełnione. Usterki bazy danych nie można było bowiem przewidzieć, natomiast odwołany z urlopu pracownik był jedyną osobą, która mogła usunąć usterkę. W związku z tym odwołanie pracownika z urlopu należy uznać za uzasadnione.

Należy pamiętać, że wezwanie pracodawcy pracownik powinien potraktować jak polecenie służbowe i stawić się w pracy w terminie wskazanym przez pracodawcę. W przeciwnym razie naraża się na zarzut naruszenia obowiązków pracowniczych, co może doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

WAŻNE!

Pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego ma obowiązek stawić się w pracy w terminie określonym przez pracodawcę.

W jakiej formie odwołać pracownika

Ponieważ przepisy nie wskazują konkretnej formy wydawania przez pracodawców poleceń służbowych, przyjmuje się, że forma jest dowolna. Co prawda, do celów dowodowych najlepsza byłaby forma pisemna, jednak w większości przypadków jej zastosowanie będzie niemożliwe. Pracodawca powinien zatem wydać polecenie w takiej formie, aby pracownik mógł zapoznać się z jego treścią. Pracodawca może zatem np. zatelefonować do pracownika, wysłać mu sms, e-mail lub faks. W takich przypadkach problematyczna pozostaje jednak kwestia dowodowa. Jeżeli zatem powiadomili Państwo pracownika o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego podczas rozmowy telefonicznej, to z przeprowadzonej rozmowy wskazane jest sporządzenie odpowiedniej notatki. Jeżeli natomiast pracodawca poinformuje pracownika o odwołaniu z urlopu drogą mailową lub sms-em, to powinien się upewnić, że pracownik otrzymał taką wiadomość oraz, że miał możliwość zapoznania się z ich treścią.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama