| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Czy nasza pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym zachowuje prawo do podwyżki inflacyjnej, jeśli sposób i zasady jej naliczania są ustalone w regulaminie wynagradzania w następujący sposób: „(...) Wynagrodzenie zasadnicze pracownika podlega corocznie, w lutym danego roku, waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej ogłaszany przez GUS za rok poprzedzający waloryzację (...)”?

RADA

W czasie trwania urlopu wychowawczego pracownik nie świadczy pracy, nie przysługuje mu więc wynagrodzenie za pracę, ale będą Państwo zobowiązani z chwilą powrotu do pracy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym podwyższyć jej wynagrodzenie o podwyżki inflacyjne, o które Państwo podnieśli wynagrodzenia pozostałych pracowników.

UZASADNIENIE

Zacytowany przepis obowiązującego u Państwa regulaminu wynagradzania daje wszystkim pracownikom prawo do corocznej podwyżki inflacyjnej, gdyż nie reguluje w sposób szczególny sytuacji pracowników okresowo nieaktywnych w pracy, czyli np. przebywających na urlopach bezpłatnych czy wychowawczych. Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym nadal pozostaje pracownikiem firmy. Jej prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy ulegają jedynie zawieszeniu. Poza tym regulamin nie wskazuje żadnych kryteriów czy innych warunków, których spełnienie uprawnia do podwyżki. Jest ona związana wyłącznie ze wzrostem wskaźnika cen w gospodarce, a to zjawisko jest niezależne od wykonywania pracy, bądź nie. Nie wymaga od pracowników np. większego wkładu pracy czy lepszych wyników.

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym nie powinna być więc inaczej traktowana niż pozostali podwładni. Po zakończeniu urlopu wychowawczego i powrocie do pracy pracownica powinna otrzymać aneks do umowy o pracę z uaktualnionym wynagrodzeniem, zbliżonym do tego, jakie otrzymują pracownicy na podobnym stanowisku pracy, czyli z uwzględnieniem podwyżki inflacyjnej wprowadzonej w roku powrotu rodzica do pracy.

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Dopiero gdy nie jest to możliwe, można zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 186 4 Kodeksu pracy). Zasada ta stanowi ochronę osób korzystających z przywilejów rodzicielskich i gwarancję zachowania nie tylko poprzedniej posady, ale również wynagrodzenia.

Często zdarzają się przypadki, że pracownik po powrocie z urlopu wychowawczego otrzymuje wynagrodzenie w wysokości należnej mu bezpośrednio przed przejściem na urlop wychowawczy. Taka sytuacja nie może mieć miejsca, gdy pracownik, zgodnie z umową, otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Wynagrodzenie to musi być bowiem podniesione do poziomu obowiązującego w dniu powrotu pracownika do pracy. Urlop wychowawczy może trwać bowiem kilka lat, a w tym czasie ustawowe wynagrodzenie minimalne ulega podwyżkom. Dlatego również i w tym przypadku pracownikowi wynagradzanemu minimalnym wynagrodzeniem, wracającemu z urlopu wychowawczego, należy podnieść to wynagrodzenie do kwoty obowiązującej w dniu powrotu do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »