REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami?
B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami?
źródło KPRM
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

B. Nowacka  w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. A co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami? B. Nowacka wprost wskazała, że: "Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej (…)".

Na 2026 r. planowana jest reforma polskiej edukacji!

Ostatnio miała miejsce dyskusja nad polskim system edukacji na konferencji Global Forum „Education for the Future. Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation” z udziałem Minister Edukacji Barbary Nowackiej i wiceminister Katarzyny Lubnauer. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

REKLAMA

Autopromocja

B. Nowacka podkreślała: Polska aktywnie czerpie z najlepszych międzynarodowych praktyk edukacyjnych, jednocześnie dzieląc się własnym doświadczeniem we wdrażaniu skutecznych reform. W 2026 roku planujemy wdrożyć reformę edukacji, która stworzy przestrzeń dla nowoczesnych i kreatywnych planów nauczania. Wierzymy, że wzajemna wymiana wiedzy to klucz do sukcesu. (…) Stajemy przed coraz większymi wyzwaniami, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa. To forum pozwala nam czerpać inspirację z rozwiązań edukacyjnych w różnych krajach i wspólnie pracować nad lepszą przyszłością edukacji.

Minister Edukacji Barbara Nowacka: Polska szkoła musi się zmieniać. Potrzebujemy kształtowania kompetencji, które realnie uczynią młodych ludzi liderami i dadzą im poczucie sprawczości

Ministerstwo Edukacji wydało komunikat, w którym opisano, że Minister Edukacji była z wizytą na Dolnym Śląsku, gdzie wzięła udział w V Dolnośląskim Kongresie Młodzieżowym oraz odwiedziła szkoły i placówki oświatowe, które zostały uszkodzone we wrześniowej powodzi. Jak czytamy: już po raz piąty w Krzyżowej odbywa się Dolnośląski Kongres Młodzieży, czyli spotkanie Młodzieżowych Rad oraz młodzieżowych liderów z całego Dolnego Śląska. Młodzi z regionu rozmawiają o kluczowych wyzwaniach i tematach współczesnej młodzieży, w tym o rozwoju osobistym, cyberbezpieczeństwie, nowych technologiach, zdrowiu psychicznym, wolontariacie, ochronie środowiska, przyszłości edukacji i nowym podejściu do nauczania. Organizatorem wydarzenia jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Wśród gości zaproszonych jest Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska.

Jak podkreśla Minister Edukacji Barbara Nowacka: Polska szkoła musi się zmieniać. Potrzebujemy kształtowania kompetencji, które realnie uczynią młodych ludzi liderami i dadzą im poczucie sprawczości. Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło Instytutowi Badań Edukacyjnych opracowanie profilu absolwenta i absolwentki, zawierającego kluczowe kompetencje, z którymi uczeń skończy edukację szkolną.

Podsumowanie działań zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli

12 grudnia 2024 roku odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznej pracy Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, który został powołany z inicjatywy ZNP. Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli został powołany przez Minister Edukacji na wniosek ZNP. Jego pierwsze posiedzenie miało miejsce 20 czerwca 2024 r. Od tamtego czasu odbywały się posiedzenia pięciu grup roboczych, zajmujących się następującymi zagadnieniami:

  • wynagrodzenia i warunki pracy nauczycieli, 
  • emerytury i świadczenia kompensacyjne nauczycieli,
  • awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli,
  • kwalifikacje, kształcenie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
  • odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli.

W ramach prac tych grup przedstawiciele ZNP zaprezentowali a następnie przekazali na piśmie konkretne propozycje rozwiązań prawnych poprawiających sytuację nauczycieli i nauczycielek.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli  400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli

Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli prawdopodobnie będzie się przedstawiała tak: 400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli, a nie 250% po 40 latach pracy. Karty nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986) określa, że nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową: za 20 lat pracy w wysokości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 25 lat pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 30 lat pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 35 lat pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 40 lat pracy – 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Przesłanką uzyskania nagrody jubileuszowej danego stopnia jest legitymowanie się odpowiednimi okresami zatrudnienia (lub okresami zaliczanymi do okresów zatrudnienia na mocy przepisów prawa). Zasadą jest, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody, czyli okres zatrudnienia wymagany do uzyskania nagrody danego stopnia (oraz ewentualnie także okresy zaliczane do okresów zatrudnienia). Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 400 proc. - dlaczego inni mają więc 250 proc.? Przepis art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) określa zasady pobierania nagrody jubileuszowej. Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa właśnie w oparciu o te przepisy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MEN przyjęto postulat ZNP, aby wydłużyć do 45 lat możliwość wypłacania nagród jubileuszowych, będzie korzystniejsze rozliczanie godzin ponadwymiarowych – bez potrącania wynagrodzenia za dni, w których przypada święto; zostanie uporządkowana sprawa odpraw emerytalnych po 10, 15 i 20 latach pracy – wtedy nauczyciele mają otrzymywać 6 miesięczną odprawę, podobnie jak  pracownicy samorządowi; zostanie rozszerzony katalog osób, stanowisk, zawodów uprawnionych do korzystania ze świadczeń kompensacyjnych; ponadto zostanie wydłużony okres obowiązywania tych świadczeń przynajmniej do roku 2042; zostanie także podjęta próba uporządkowania czasu pracy (pensum) dla nauczycieli zawodu – relacjonował Sławomir Broniarz, prezes ZNP po plenarnym posiedzeniu Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w MEN.

ZNP jakie działania na 2024-2029

Podczas zjazdu ZNP zapadło kilka uchwał. Na szczególną uwagę zasługuje jedna, która dotyczy przyjęcia głównych kierunków i wytycznych działania ZNP w kadencji 2024-2029. Warto przytoczyć jej treść, która odnosi się głównie do jakości kształcenia, prestiżu zawodu nauczyciela oraz wzrostu wynagrodzeń. W uchwale wskazano:

  1. Prestiż i autonomia zawodu nauczyciela jako czynnik sprawczy wysokiej jakości edukacji.
    • Wysoka jakość kształcenia i doskonalenia nauczycieli, pracowników oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego jako warunek ich profesjonalizmu i wzrostu poczucia sprawczości
    • Godne warunki pracy i płacy jako potwierdzenie znaczenia społecznej roli nauczycieli, pracowników oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego.
  2. Nowoczesna, demokratyczna edukacja jako warunek lepszej przyszłości
  3. Związek Nauczycielstwa Polskiego jako silny partner społeczny i ważny głos środowiska edukacyjnego, odpowiadający na wyzwania współczesności.
    • Działania na rzecz członkiń i członków ZNP.
    • Promowanie działań Związku i pozyskiwanie nowych członkiń i członków ZNP.

Barbara Nowacka Ministra Edukacji podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP podkreślała, że"Musimy odbudować prestiż zawodu nauczyciela nie dlatego, że mamy takie zadanie tylko dlatego, że wymaga tego interes RP. Nie będzie szkoły bez nauczycieli. (…). Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej, na inne będziemy musieli poczekać. (…) Zamierzamy uporządkować przepisy dot. awansu zawodowego. Planujemy ujednolicenie praw emerytalnych nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a także uporządkowanie przepisów dot. kwalifikacji zawodowych nauczyciela.".

Premier Donald Tusk na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreślał, że: "Jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 października była najwyższa w historii podwyżka wynagrodzeń pedagogów. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących wzrosło o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30%. Mimo tak dużego wzrostu zarobki w szkole wciąż są zbyt niskie, by przyciągać do zawodu młodych. Dlatego rząd nie ustaje w wysiłkach, by zwiększać jego prestiż. (…) Zobowiązuje się dzisiaj, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim". 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA