Kategorie

Czy pracownikowi trzeba wydać tzw. pasek wynagrodzeniowy

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Jedna z naszych byłych pracownic domaga się wydania tzw. paska wynagrodzeń za ostatni miesiąc, za który otrzymała pensję. Żądania kieruje w wiadomościach e-mail. Czy mamy obowiązek wydać jej pasek wynagrodzeń na podstawie wiadomości elektronicznej?

Nie mają Państwo obowiązku wydania paska wynagrodzeń, jeżeli takiej możliwości nie przewidzieli Państwo w przepisach wewnątrzzakładowych. Forma, w jakiej była pracownica kieruje do Państwa żądania wydania informacji o wynagrodzeniu, nie ma w tym przypadku znaczenia.

Reklama

W praktyce firmy często wydają pracownikom tzw. paski płacowe. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za naliczanie wynagrodzeń mogą uniknąć odpowiedzi na dodatkowe pytania pracowników, składania im wyjaśnień czy nieporozumień co do sposobu ustalenia wysokości danego składnika wynagrodzenia. Dopuszczalne są przy tym różne sposoby przekazywania pracownikom tego dokumentu, nie wyłączając formy elektronicznej.

Przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do wydawania podwładnym indywidualnych wyciągów z listy płac (tzw. miesięcznych pasków płacowych). Pracodawca może jednak przewidzieć taką możliwość w przepisach zakładowych (np. w regulaminie pracy, w regulaminie wynagradzania czy w układzie zbiorowym pracy). Pogląd ten potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wydawania pracownikom pasków wynagrodzeniowych.

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej (ZUS RMUA). Od 1 stycznia 2012 r. informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych przesyłanych do ZUS pracodawca (płatnik składek) przekazuje pracownikowi (ubezpieczonemu) raz w roku w podziale na poszczególne miesiące w terminie do 28 lutego następnego roku za rok ubiegły (za 2012 r. – do 28 lutego 2013 r.). Na żądanie pracownika pracodawca musi jednak przekazać mu te informacje – nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni (art. 41 ust. 8 i 8b ustawy systemowej).

Pracodawca jest zobowiązany do udostępnienia – na żądanie pracownika – wglądu do dokumentów, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie (art. 85 § 5 Kodeksu pracy). Chodzi m.in. o:

 • regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy,
 • imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z zatrudnieniem (z wyodrębnieniem poszczególnych elementów wynagrodzenia oraz ewentualnych potrąceń innych niż na rzecz budżetu państwa),
 • indywidualną kartę ewidencji czasu pracy, zawierającą informację o liczbie przepracowanych godzin oraz nieobecnościach, z ewentualnymi wnioskami o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • listę obecności.
Reklama

Udostępniając dokumenty płacowe pracodawca musi pamiętać, że ujawnienie innym osobom bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia może stanowić naruszenie dobra osobistego pracownika (art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego). Dotyczy to również udostępniania informacji o indywidualnym wynagrodzeniu pracownika związkom zawodowym (uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2). Informacja o wynagrodzeniu danego pracownika jest traktowana jak jego dobro osobiste i jako taka pozostaje chroniona prawem. Osoba, w stosunku do której dopuszczono się nieuprawnionego rozpowszechnienia informacji o jej przychodach, może domagać się w sądzie od pracodawcy odszkodowania oraz stosownego zadośćuczynienia. Sąd uwzględniając roszczenie określi wysokość tych świadczeń w zależności od szkody, jaką poniósł pracownik i krzywdy, jakiej doznał w związku z rozpowszechnieniem informacji o jego zarobkach.

Natomiast osoby winne ujawnienia wysokości wynagrodzenia pracownika mogą ponieść odpowiedzialność karną. Osoba, która udostępnia chronione dane osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Gdy czyni to nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku (art. 51 ustawy o ochronie danych osobowych).


PRZYKŁAD

Kadrowa, na prośbę pracownika Andrzeja W., udostępniła mu dokumenty płacowe innego pracownika, z którym był on w sporze sądowym. Chociaż kadrowa umyślnie udostępniła chronione dane osobie nieupoważnionej, uniknie kary, ponieważ dla skazania niezbędne jest udostępnienie danych osobom, czyli przynajmniej dwóm (postanowienie Sądu Najwyższego z 21 listopada 2007 r., IV KK 376/07). Kadrowa poniosłaby karę, gdyby wyszła z pokoju nie zamykając drzwi i zostawiła dokumentację płacową na biurku, przez co ułatwiłaby dostęp do danych płacowych pracownika osobom, z którymi prowadzi on spór sądowy. W nieumyślny sposób ułatwiłaby bowiem osobom nieuprawnionym dostęp do informacji podlegających ochronie prawnej.

Osoba, która narusza, choćby nieumyślnie, obowiązek zabezpieczenia danych przed zabraniem przez osobę nieuprawnioną, uszkodzeniem lub zniszczeniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku (art. 52 ustawy o ochronie danych osobowych).

Grzywny orzekane na podstawie powołanych wyżej przepisów wymierzane są według zasad określonych w Kodeksie karnym. W wyroku sąd wskazuje liczbę wymierzonych stawek dziennych oraz określa wysokość jednej stawki dziennej (art. 11 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks karny w zw. z wyrokiem SN z 20 sierpnia 2009 r., IV KK 132/09).

Podstawa prawna:

 • art. 85 § 5 Kodeksu pracy,
 • art. 23 i art. 24 Kodeksu cywilnego,
 • art. 11 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 554 ze zm.),
 • art. 41 ust. 8 i ust. 8b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 51, art. 52 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?