reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zbieg prawa do kilku świadczeń

Zbieg prawa do kilku świadczeń

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Osoba uprawniona do więcej niż jednego świadczenia zachowuje w takim przypadku prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.

Zbieg prawa do świadczeń oznacza sytuację, w której jedna osoba spełnia warunki do otrzymania więcej niż jednego świadczenia. Od zbiegu prawa do świadczeń należy odróżnić tzw. zbieg osób do świadczenia, czyli sytuację, w której do jednego świadczenia uprawnione są dwie lub więcej osób. W takim przypadku świadczenie należne ulega podziałowi.

Świadczenia, które podlegają zbiegowi

Zbieg prawa do kilku świadczeń występuje, gdy ubezpieczony spełnia warunki do równoczesnego poboru:

  • emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy i rentą rodzinną,
  • emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy,
  • emerytury z rentą rodzinną,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy z rentą rodzinną.

W orzecznictwie wyodrębniono również zbieg uprawnień do jednego rodzaju świadczenia przyznawanego na podstawie różnych przesłanek prawnych, np. emerytury w obniżonym wieku emerytalnym oraz emerytury w wieku powszechnym (wyrok SN z 5 października 2006 r., I UK 82/06).

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do wypłaty kilku świadczeń organ rentowy jest zobowiązany do działania z urzędu do momentu, kiedy sam zainteresowany nie złoży przeciwnego wniosku.

W przypadku zbiegu do kilku świadczeń organ rentowy jest zobowiązany wypłacić tylko jedno z reguły wyższe świadczenie. Jednak to ubezpieczony dokonuje ostatecznej decyzji, które świadczenie chce otrzymywać. Jeżeli zażąda wypłaty niższego świadczenia, żądanie będzie musiało zostać uwzględnione. Jeśli natomiast ubezpieczony nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, organ rentowy kontynuuje wypłatę świadczenia wyższego. Ubezpieczony może w każdym czasie zażądać od organu rentowego zamiany świadczenia wypłacanego na inne, również przysługujące.

Nie oznacza to jednak, że organ rentowy powinien z urzędu badać możliwości ewentualnego zbiegu prawa do świadczenia, co do którego istnieje prawo do wypłaty, z innymi świadczeniami. Należy podkreślić, że wstrzymanie świadczenia przysługującego w zbiegu, a nieprzeznaczonego do wypłaty nie następuje od dnia, w którym powstało prawo do świadczenia wyższego (lub wybranego przez ubezpieczonego), lecz od dnia, od którego przysługuje wypłata świadczenia wyższego (lub wybranego przez ubezpieczonego).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama